Կիլիկիո կաթողիկոսարանը տարածքի վերադարձի հայցով դիմում է ՄԻԵԴ Թուրքիայի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը մերժել է Սիսի կաթողիկոսարանի տարածքի վերադարձի մասին Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության պահանջով դատի քննարկումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը հայտարարել է հայցը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան տանելու մասին:
«Դեկտեմբերի 6-ը կարևոր օր է լինելու ընդհանրապես հայ ժողովրդի և մասնավորապես հայ եկեղեցու համար: Սա առաջին իրավական քայլն է ընդդեմ Թուրքիայի` 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունից հետո: Իրավական այս գործընթացը երկար և լուրջ մտորումների, խորհրդակցության և ուսումնասիրության արդյունք է` հիմնված միջազգային իրավունքի վրա, այդ թվում և 1932 թվականի Լոզանի կոնֆերանսի որոշումների վրա, որն առնչվում է Թուրքիայի Հանրապետության սահմաններում բնակվող փոքրամասնություններին»,- հայտարարել է Արամ Ա կաթողիկոսը Լիբանանից ուղիղ տեսուղերձի ժամանակ:
Նա համոզմունք է հայտնել, որ եկել է ժամանակը ճանաչման փուլից անցնելու փոխհատուցման փուլի` այդ ճանապարհին չմոռանալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարևորությունը:
«Դեկտեմբերի 6-ին մեր թղթածրարը, այլ խոսքով` Սիսի կաթողիկոսարանի վերադարձի մեր պահանջը պաշտոնապես պետք է Ստրասբուրգում ներկայացվի ՄԻԵԴ: Հաջորդ օրը` դեկտեմբերի 7-ին, Բելգիայում մամուլի ազգային ակումբում տեղի կունենա հրապարակային մամուլի ասուլիս` մասնակցությամբ մեր իրավական մարմնի հինգ անդամների: Ասուլիսին ներկա կլինեն միջազգային մամուլի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, քաղաքական ու կուսակցական պատասխանատուներ»,- հայտարարել է Արամ Ա կաթողիկոսը:
Նա նշել է, որ այս դատը Մեծի Տանն Կիլիկիո դատը չէ, ոչ էլ մեր եկեղեցու դատն է, այլ մեր ժողովրդի: «Մենք այս գիտակցությամբ, այս հեռանկարով ճամփա ելանք և պետք է շարունակենք իրավական այս ընթացքը: Մենք պետք է շարունակենք Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը: Միաժամանակ, հավատացած եմ, որ ժամանակը եկել է, որ մենք` Հայաստանը և Սփյուռքը, մեր բոլոր կազմակերպություններով պետք է մուտք գործենք իրավական դաշտ: Մենք պահանջատեր ժողովուրդ ենք»,- հայտարարել է նա:
Արամ Ա կաթողիկոսը հայտարարել է, որ հայկական հարցը արդարության հարցն է: «Դա մեր ժողովրդի հարցն է: Մենք երբեք չենք մոռանում Հայոց ցեղասպանությունը: Ճանաչումն ու փոխհատուցումը մեր հստակ պահանջն է որպես ժողովուրդ և եկեղեցի: Մենք ցանկանում ենք արդարություն միջազգային հանրությունից»,- հայտարարել է նա:

Catholicosate of Great House of Cilicia submits legal case to ECHR over return of Sis Catholicosate
YEREVAN, DECEMBER 6, ARMENPRESS. The Constitutional court of Turkey rejected to discuss the request of the Catholicosate of the Great House of Cilicia demanding the return of the Sis Catholicosate, reports “Armenpress”.
The Catholicosate of the Great House of Cilicia will submit a legal case of over the return of the Sis Catholicosate to the European Court of Human Rights.
“Tomorrow, on December 6, will be an important day for the Armenian people in general and the Armenian church in particular,” Catholicos Aram I announced in a live video address from the current seat of the Catholicosate in Antelias, Lebanon.
“This is the first legal action taken against Turkey after the Armenian Genocide of 1915. This legal action is the result of a long and serious reflection, consultation, and study, and is based on the provisions of international law, including the decisions of the Lausanne Conference of 1932 pertaining to the minorities living within the boundaries of the Republic of Turkey,” Catholicos Aram I said.
He said this is the high time to pass from the recognition to reparation stage, on this way not forgetting about the importance of the Armenian Genocide recognition.
“On December 6, our demand on the return of the SIS Catholicosate must be officially submitted to the ECHR in Strasbourg. The next day, on December 7, in Brussels, a press conference will take place with the participation of four members of our legal team. And through this press conference, our representatives will explain the various stages and dimensions, and expectations pertaining to this lawsuit”, he said.
“We have started with this conscious and must continue this legal action. We must continue the process of the Armenian Genocide recognition. At the same time, I do believe that time has come that we, Armenia and Diaspora, together with all our organizations must enter into a legal field. We are a demanding people”, he said.
“The Armenian cause is the case of justice. It is the cause of violations of human rights. It is the cause of our people. We never forget the Armenian Genocide. Recognition and reparation: this is our clear and firm position as a people and a church. We want justice from the international community”, Catholicos Aram I said.