Ֆրանսիայի ՆԳ նախարար Բեռնար Կազնյովը նշանակվել է երկրի վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Բեռնար Կազնյովը նշանակվել Է երկրի կառավարության նոր ղեկավար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 6-ին հայտնել են Ելիսեյան պալատում:
Որոշումն ընդունվել Է վարչապետի Մանյուել Վալսի պաշտոնաթողությունից հետո: Դեկտեմբերի 6-ին ավելի վաղ Վալսը թողել Է Ֆրանսիայի կառավարության ղեկավարի պաշտոնը:
Պաշտոնից իր հեռանալու մասին նա պաշտոնապես հայտարարել Է հանրապետության նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ Ելիսեյան պալատում կայացած հանդիպման ընթացքում:
Այդ քայլին Վալսը դիմել Է, որպեսզի մասնակցի սոցիալիստների փրայմերիզներին: Այդ մասին նա հայտարարել Է դեկտեմբերի 5-ին եւ նշել, թե հույս ունի միավորել սոցիալիստներին:
Նրա կուսակից Ֆրանսուա Օլանդը դեկտեմբերին ավելի վաղ հայտարարել Էր, որ երկրորդ ժամկետով իր թեկնածությունը չի առաջադրելու նախագահի պաշտոնի համար, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Глава МВД Франции Казнев назначен премьер-министром страны
Глава французского МВД Бернар Казнев назначен новым главой правительства Франции. Как передает Арменпресс, об этом  сообщили во вторник в Елисейском дворце.
Решение было принято после отставки с поста премьер-министра Манюэля Вальса.
Ранее во вторник Манюэль Вальс подал в отставку с поста главы правительства Франции. Он официально объявил об уходе со своего поста в ходе встречи в Елисейском дворце с президентом страны Франсуа Олландом.
На такой шаг Вальс пошел, чтобы принять участие в праймериз социалистов. Он объявил об этом в понедельник 5 декабря и заявил, что надеется объединить социалистов.
Его однопартиец и теперь уже бывший начальник Франсуа Олланд ранее в декабре объявил, что не будет баллотироваться на второй срок. Как отмечает Associated Press, рейтинг действующего президента упал до рекордно низких показателей.