ԱՄՆ-ի Գերագույն դատարանը Samsung-ի կողմն Է բռնել Apple-ի հետ վեճում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Գերագույն դատարանը Samsung-ի կողմն Է բռնել արտոնագրերի խախտման շուրջն Apple-ի հետ վեճում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The International Business Times-ին:
Գերագույն դատարանի ութ դատավորները գործը վերանայման են ուղարկել ստորադաս ատյան: Ավելի վաղ վերաքննիչ դատարանը վճռել Էր Samsung-ից 399 միլիոն դոլար բռնագանձել այն բանի համար, որ նրա արտադրանքի դիզայնը «պատճենում Է» iPhone-ին եւ դրանով իսկ խախտում Apple-ի արտոնագրերը:
Apple-ը Samsung-ի դեմ հայց Էր հարուցել 2011 թվականին՝ պնդելով, որ ընկերությունը պատճենել Է ինչպես գործառական համակարգի դիզայնը (ինտերֆեյսը, իկոնների դասավորությունն աշխատանքային սեղանին), այնպես Էլ սմարթֆոնների ապարատային կողմը: Apple-ին հաջողվել Էր դատավարությունները Samsung-ից շահել երկու դատական ատյաններում, այն ժամանակ դատարաններն iPhone-ի հետ նմանություն Էին գտել կորեական արտադրողի 11 մոդելներում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Верховный суд США принял сторону Samsung в споре с Apple
Верховный суд США встал на сторону Samsung в споре с Apple о нарушении патентов, сообщает The International Business Times.
Восемь судей Верховного суда направили дело на пересмотр в нижестоящую инстанцию. Ранее апелляционный суд постановил взыскать с Samsung $399 млн за то, что дизайн ее продуктов "копирует" iPhone и тем самым нарушает патенты Apple,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Apple вменила иск Samsung в 2011 году, утверждая, что компания скопировала как дизайн операционной системы (интерфейс, расположение иконок на рабочем столе), так и аппаратную сторону смартфонов. Apple удалось выиграть у Samsung процессы в двух судебных инстанциях, тогда суды нашли сходство с iPhone в 11 моделях корейского производителя.