Նախորդ տարում գրանցվել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության 1008 դեպք
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախորդ տարվա ընթացքում ՀՀ ոստիկանության ստորաբաժանումները, համագործակցելով շահագրգիռ գերատեսչությունների հետ, թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի և դրանց պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառության դեմ տարվող պայքարի ուղղությամբ ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ հայտնաբերել են 1008  հանցագործության դեպք: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից,  2015 թվականի նույն ժամանակահատվածի 932 դեպքի դիմաց:
2016 թ. գրանցվել է վարչական իրավախախտումների 274 դեպք` 2015 թվականի 448 դեպքի դիմաց. նվազում՝ 38,8 տոկոսով:
Նշված 1008 դեպքերից 527-ը թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի և դրանց պրեկուրսորների ապօրինի իրացման դեպքեր են: 2015 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրանցվել է 7.7 տոկոսով աճ:
Ըստ իրականացված վերջին ուսումնասիրությունների` աշխարհում թմրամիջոցների ապօրինի սպառման և արտադրության իրավիճակը (ինչպես նաև դրանց ազդեցությունը մարդու առողջության վրա) էապես չի փոխվել: Կազմակերպված հանցավոր խմբերի բազմազանությունը և հանցավոր հարուստ կենսափորձը ինչպես նախկինում, այնպես էլ ներկայումս լուրջ մարտահրավեր են իրավապահ մարմինների համար: Միաժամանակ աշխարհում արձանագրվել է կանաբիսի խմբի թմրամիջոցներ օգտագործելու արդյունքում բուժման կարիք ունեցող անձանց թվի աճ:
ՄԱԿ-ի 2014 թվականի «Թմրամիջոցների մասին» համաշխարհային զեկույցի համաձայն` երկրագնդի 15-64 տարեկան մոտ 250 միլիոն բնակիչ գոնե մեկ անգամ օգտագործել են արգելված թմրամիջոց: Ըստ զեկույցի` նախորդ հաշվետու տարվա համեմատ աշխարհում թմրամիջոցներ օգտագործող մարդկանց թվաքանակը աճել է մոտ 3 միլիոնով, սակայն հաշվի առնելով երկրագնդի բնակչության աճը` կարելի է եզրակացնել, որ թմրամիջոց օգտագործածների տեսակարար կշիռը մնացել է նույնը:

В прошлом году были зарегистрированы 1008 случаев незаконного оборота наркотиков
В рамках борьбы с наркоманией и незаконным оборотом наркотиков, полицией Армении, заинтересованными ведомствами в прошлом году были зарегистрированы 1008 случаев незаконного оборота наркотиков.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью полиции Армении, в  2015 году число подобных преступлений составило 932.
В  2016 году было зарегистрировано 274 случая административных правонарушений, тогда как в  2015 году число подобных правонарушений составило 448, что показало спад  административных правонарушений на 38,8%.
Из вышеуказанных 1008 случаев незаконного оборота наркотиков 527 – случаи незаконной реализации наркотиков и психотропных препаратов. Рост, по сравнению с 2015 годом, по случаям незаконного оборота наркотиков составил 7,7%.
Согласно последним исследованиям, положение по всему миру в вопросе незаконного сбыта и производства наркотиков (как и их влияние на человеческий организм), существенно не изменилось.  Разнообразие организованных преступных группировок, их богатый опыт – как прежде, так и сейчас, являются серьезной угрозой и вызовом для правоохранительных органов.
В мире зарегистрирован рост числа лиц, нуждающихся в лечении от наркозависимости в отношении препаратов группы канабиса.
В докладе ООН «О наркотиках» за 2014 год говорится о том, что около 250 млн человек на планете в возрасте 15-64 лет хотя бы раз в жизни употребляли запрещенные наркотические средства. В докладе говорится о росте числа наркоманов – по сравнению с предыдущим годом, на 3 млн, однако, с учетом демографического прироста населения Земли, можно заключить, что удельный вес таких людей не изменился.