Human Rights Watch-ը ԵՄ-ին կոչ է արել սանձահարել Ալիևի ճնշումները ընդդիմադիրների նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Human Rights Watch-ը կոչ է արել Եվրոպական միությանը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին ստիպել ազատ արձակել ձերբակալված քաղաքական ակտիվիստներին, լրագրողներին, իշխանությանը քննադատողներին և դադարեցնել ճնշումները անկախ խմբերի նկատմամբ, թույլ տալ նրանց ազատ գործունեությունը:
«Այսօր` փետրվարի 6-ին, Բրյուսելում տեղի է ունեցել Իլհամ Ալիևի և Եվրամիության պաշտոնյաների հանդիպումը: Իլհամ Ալիևը մասնակցել է Ադրբեջանի և Եվրամիության միջև կնքնվելիք համաձայնագրերի քննարկմանը»,-ասված է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Հանդիպման նախօրեին մարդու իրավունքների 76 կազմակերպություններ նամակով դիմել են Եվրամիության պաշտոնյաներին և կոչ արել Իլհամ Ալիևի առջև դնել հստակ հանձնառություններ:
«ԵՄ-ն միշտ բարձր է գնահատել մարդու իրավունքների խիզախ պաշտպաններին և միշտ աջակցել է նրանց: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ԵՄ-ն ու Ադրբեջանը մտել են համագործակցության նոր շրջան, ժամանակն է, որ Ադրբեջանը համապատասխանի կազմակերպության բոլոր չափանիշներին: ԵՄ-ն տեր կկանգնի իր խոստման, և Ալիևը պետք է դադարեցնի ընդդիմադիր ուժերի նկատմամբ ճնշումները և չպետք է անտեսի մարդու իրավունքների հարցը»,- ասված է Human Rights Watch-ի Եվրամիության գծով տնօրեն Լոթե Լայթի հայտարարության մեջ:
Human Rights Watch-ի հայտարարության մեջ նշված է, որ 2016-ին և 2017-ին Ադրբեջանում իշխանությունների կողմից ընդդիմադիրների, բլոգերների, ակտիվիստների նկատմամբ ճնշումներն ավելի են սաստկացել, և շինծու մեղադրանքներով ձերբակալությունները ավելի մեծ թափ են ստացել:
«2016-ի վերջին Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի հուշարձանին գրառում կատարած երիտասարդ ակտիվիստներ Բայրամ Մամմեդովը և Գիյաս Իբրահիմովը թմրանյութեր պահելու և իրացնելու շինծու մեղադրանքներով ենթարկվել են 10 տարվա ազատազրկման: 2016-ին կեղծ մեղադրանքներով  տարբեր տարիների ազատազրկումների են ենթարկվել ընդդիմադիր NIDA և այլ շարժումների անդամ ակտիվիստներ»,- ասված է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Human Rights Watch-ը նշել է նաև, որ բազմաթիվ ակտիվիստներ վերջին շրջանում ճնշումներից և հետապնդումներից փրկվելու համար լքել են Ադրբեջանը:
2017-ի հունվարի 19-ին Human Rights Watch մարդու իրավունքների միջազգային կազմակերպությունը Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ էր արել ազատ արձակել  երկրում գործող  NIDA ընդդիմադիր շարժման ակտիվիստ Էլգիզ Գահրամանին, ով ձերբակալվել է 2016-ի օգոստոսին և մյուս քաղբանտարկյալներին, սակայն ապարդյուն: Ալիևի կառավարությունը դեռևս քայլեր չի ձեռնարկել նշված պահանջները բավարարելու ուղղությամբ:

YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS. Human Rights Watch has urged the European Union to press Aliyev to set free the arrested political activists, journalists, critics of the authorities, as well as stop oppressions against independent groups, allowing them to act freely.
“European Union officials should press President Ilham Aliyev of Azerbaijan to free unjustly imprisoned political activists, journalists, and other government critics, Human Rights Watch said today. EU officials should also urge Aliyev to end the crackdown on independent groups and allow them to operate without undue government interference.
President Aliyev will be in Brussels on February 6, 2017, to inaugurate talks on a new partnership agreement between Azerbaijan and the EU to enhance political and economic ties between them. He is set to meet European Commission President Jean-Claude Juncker, President of the European Council Donald Tusk, and other top EU officials”, “Armenpress reports the human rights organization said, adding that this opportunity should be used to secure concrete commitments for urgently needed rights reforms in Azerbaijan.
Human Rights Watch reminds that in 2016 Azerbaijan released 16 politically motivated prisoners thank to pressures by the EU and other organizations. “But in 2016 and 2017, the authorities have made dozens of new arrests of other activists and bloggers on spurious criminal, often drug-related, charges to prevent them from carrying out their legitimate work”, Human Rights Watch added.
“More than a dozen activists convicted in politically motivated trials between 2013 and 2015 remain in prison. Among them is Ilgar Mammadov, leader of the pro-democracy opposition movement Republican Alternative (REAL). The Council of Europe’s Committee of Ministers has repeatedly called for his release, in line with a 2014 European Court of Human Rights decision finding that Mammadov’s imprisonment was in retaliation for his criticism of the government.
None of the convictions of those released in 2016 were quashed and some face travel restrictions, including the award-winning investigative journalist Khadija Ismayilova, and the human rights lawyer Intigam Aliyev. Others have fled the country fearing further politically motivated prosecutions”, the organization says, adding that any negotiation with Azerbaijan should include clearly expressed EU expectations for concrete human rights improvements by Azerbaijan’s government, including the immediate and unconditional release of rights activists, political opposition members, and journalists.