ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ցավակցություն Է հայտնել Վիտալի Չուրկինի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը ցավակցություն Է հայտնել համաշխարհային կազմակերպությունում ՌԴ-ի մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինի մահվան կապակցությամբ, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին:
«Չնայած այն բանին, որ մենք շատ կարճ ծառայեցինք միասին, ես բարձր Էի գնահատում նրա հետ աշխատելու հնարավորությունը, եւ ինձ համար դժվար կլինի չունենալ իրադրության նրա ըմբռնումը, վարպետությունն ու բարեկամությունը»,- ընդգծել Է նա:
«Ես պատշաճն եմ մատուցում ՄԱԿ-ում նրա ներդրած ավանդին եւ ամենախորին ցավակցություններս եմ հայտնում նրա ընտանիքին, հարազատներին, Ռուսաստանի կառավարությանն ու ժողովրդին»,- նշել Է գլխավոր քարտուղարը:
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը հայտարարություն Է ընդունել Չուրկինի մահվան կապակցությամբ: Անվտանգության խորհրդի անդամները խորին ցավակցություն են հայտնել մշտական ներկայացուցչի ընտանիքին, Ռուսաստանի կառավարությանն ու ժողովրդին:
Չուրկինը փետրվարի 20-ին հանկարծամահ Է եղել Նյու Յորքում, նա 64 տարեկան Էր: Մահը վրա Է հասել սրտի նոպայի հետեւանքով:
Վիտալի Չուրկինը ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցչի պաշտոնն զբաղեցնում Էր 2006 թվականից:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան մոտ ժամանակներս նիստ կգումարի Վիտալի Չուրկինի հիշատակին: Այս մասին հայտարարել Է Գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանի նախագահ Փիթեր Թոմսոնը:

Генсек ООН выразил соболезнования в связи с кончиной Чуркина
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш выразил соболезнования в связи с кончиной постпреда РФ Виталия Чуркина, передает РИА Новости.
«Несмотря на то, что мы лишь немного служили вместе, я очень ценил возможность работать с ним, и мне будет очень не хватать его понимания ситуации, мастерства и дружбы», — подчеркнул он.
«Я отдаю должное его вкладу в ООН и выражаю глубочайшие соболезнования его семье, родным, правительству и народу России», — отметил генсек,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Ранее Совет Безопасности ООН принял заявление в связи с кончиной Чуркина. Члены Совбеза выразили глубокие соболезнования семье постпреда, правительству и народу России.
Чуркин 20 февраля скоропостижно умер в Нью-Йорке, ему было 64 года. Смерть наступила в результате сердечного приступа.
Виталий Чуркин занимал пост постпреда России при ООН с 2006 года.
Генеральная Ассамблея ООН (ГА) в ближайшее время проведет заседание в память о Виталии Чуркине, который скончался в понедельник в возрасте 64 лет. Об этом объявил председатель 71-й сессии ГА Питер Томсон.