Կառավարությունը հավակնում է այս տարվա համար խոստացած 3.2 տոկոս տնտեսական աճից ավելի բարձր ցուցանիշ արձանագրել
Կառավարությունը հավակնում է այս տարվա համար խոստացած 3.2 տոկոս
տնտեսական աճից ավելի բարձր ցուցանիշ արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը հավակնում է 2017թ. համար խոստացված 3.2 տոկոս տնտեսական աճի փոխարեն մի փոքր ավելի բարձր ցուցանիշ ապահովել: ՀՀ կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը: «Մենք ասել ենք, որ առնվազն 3.2 տոկոս տնտեսական աճ ապահովելու ենք: Առաջին ամսվա տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 6.5 տոկոս է: Ես կարծում եմ, որ այս պարագայում այդ 3.2 տոկոս աճը հաղթահարելի է: Մենք հավակնում ենք, որ 3.2 տոկոսից մի փոքր բարձր լինի ցուցանիշը, եթե իհարկե արտաքին աշխարհից բացասական ազդակներ չլինեն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց նախարարը:
Հարցին, թե ինչի՞ հաշվին կարող է ավելի բարձր ցուցանիշ լինել, Վարդան Արամյանը պատասխանեց. «Այն քայլերի հաշվին, որ մենք իրականացնում ենք: Օրինակ, դուք տեսաք, որ այսօր կառավարությունում հաստատվեց մի ծրագիր, որը ենթադրում է  պետական բյուջեի եկամուտների զիջում տնտեսավարողներին , որպեսզի նրանք ավելի թեթև լինեն իրենց կանխիկ հոսքերում և կարողանան իրենց ներդրումային ծրագրերը իրականացնել»:

Government tends to record higher economic growth instead of promised 3.2% in 2017
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. Armenia’s Government tends to ensure higher economic growth instead of the promised 3.2% in 2017, Finance Minister Vardan Aramyan told reporters after the Cabinet session, reports “Armenpress”.
“We said that we will ensure at least 3.2% economic growth. The economic activity rate for the first month is 6.5%. I think that in these circumstances that 3.2% growth will be overcome. We tend to have a little higher economic growth from 3.2% if there are no negative signals from the outside world”, the Minister said.
Asked at the expense of what such higher growth can be achieved, the Minister said: “At the expense of the steps we are carrying out. For instance, you saw that today the Government approved a program which supposes concession of the state budget revenues to the economic entities in order they can carry out their investment programs”.