Արցախի խորհրդարանում մեկնարկել են 5-րդ նստաշրջանի աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության 6-րդ գումարման Ազգային ժողովը փետրվարի 23-ի գումարել է 5-րդ նստաշրջանի առաջին լիագումար նիստը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունից:
Մուտքի խոսքում, Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ամփոփել է 2017թ. հունվար-փետրվար ամիսներին խորհրդարանի կատարած աշխատանքները և անդրադառնալով Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության հանրաքվեին` շնորհավորել է բոլորին Սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը հավուր պատշաճի կազմակերպելու և այն իր տրամաբանական ավարտին հասցնելու կապակցությամբ:
«Փետրվարի 20-ին Սահմանադրության հանրաքվեով մենք վերահաստատեցինք 1988թ. փետրվարյան օրերի ազատագրական պայքարի մեր գլխավոր բանաձեւումը՝ իր պատմական հայրենիքում ազատ ու ինքնիշխան ապրելու մեր ժողովրդի վճռականությունը»,- նշել է ԱԺ նախագահը:
ԱԺ 5-րդ նստաշրջանի առաջին նիստում հաստատվել են փետրվարի 20-ի լրացուցիչ ընտրություններով  թիվ 5 ընտրատարածքից ընտրված Վիլեն Սաֆարի Սաֆարյանի պատգամավորական լիազորությունները:
Հիշեցնենք, որ ԼՂՀ նախագահի ստորագրած հրամանագրով Ազգային ժողովի պատգամավոր Վիտալի Բալասանյանը նախորդ տարի նշանակվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար, ինչի արդյունքում, ԱԺ Կանոնակարգի համաձայն, դադարեցվել են նրա պատգամավորական լիազորությունները:
Անցնելով օրակարգային մյուս հարցին՝ խորհրդարանը որոշում է ընդունել ԱԺ հինգերորդ նստաշրջանի ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողով ստեղծելու մասին: Քվեարկության արդյունքներով հաշվիչ հանձնաժողովի կազմում վերընտրվել են Ռամելա Դադայանը, Լյուդմիլա Բարսեղյանը և Գագիկ Բաղունցը:
2016 թվականի գործունեության մասին հաղորդումներ են ներկայացրել ԼՂՀ Գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանը և ԼՂՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանը:
Պատգամավորները հարցեր են առաջադրել զեկուցողներին և ստացել համապատասխան պարզաբանումներ:
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես են եկել Հայկ Խանումյանը, Ռամելա Դադայանը, Արսեն Առստամյանը և Վարդգես Բաղրյանը:
Ընդմիջումից հետո նիստը շարունակվել է, և, համաձայն ԱԺ Կանոնակարգ օրենքի, ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանի գլխավորությամբ՝ կառավարության անդամները պատասխանել են պատգամավորների հարցերին:

Открылась пятая сессия парламента НКР
Первое пленарное заседание 5-й сессии Национального собрания Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) 6-го созыва было созвано23-го февраля.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС НКР, в приветственном слове председатель Национального собрания Ашот Гулян подвел итоги работы, проделанной парламентом за январь-февраль 2017 года и, коснувшись референдума по проекту Конституции Республики Арцах, поздравил всех с надлежащей организацией процесса конституционных реформ и доведения его до логического завершения.
"20-го февраля посредством конституционного референдума мы подтвердили нашу главную формулировку национальной борьбы февраля 1988 года – решимость нашего народа свободно и суверенно жить на своей исторической родине", - отметил председатель НС.
В ходе первого заседания 5-й сессии НС были утверждены депутатские полномочия избранного на состоявшихся 20-го февраля в избирательном округе N 5 дополнительных выборах Сафаряна Вилена Сафаровича
Напомним, в прошлом году указом президента НКР депутат Национального собрания Виталий Баласанян был назначен секретарем Совета безопасности Нагорно-Карабахской Республики, в результате чего согласно Регламенту НС, были прекращены его депутатские полномочия.
На заседании парламент принял постановление о создании временной счетной комиссии пятой сессии НС. По итогам голосования в состав счетной комиссии были переизбраны Рамела Дадаян, Людмила Барсегян и Гагик Багунц.
С сообщениями о деятельности за 2016 год выступили генеральный прокурор НКР Артур Мосиян и председатель совета Гражданской службы НКР Борис Арушанян.
Депутаты задали докладчиками вопросы и получили соответствующие пояснения.
С депутатским заявлением выступили Айк Ханумян, Рамела Дадаян, Арсен Арустамян и Вардгес Багирян.
После перерыва заседание продолжилось и, согласно Регламенту НС, члены правительства во главе с вице-премьером Артуром Агабекяном ответили на вопросы депутатов.