Օլանդը Թրամփին հորդորել է բարեկամ երկրի նկատմամբ չցուցաբերել անվստահություն
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն իր ամերիկացի գործընկեր Դոնալդ Թրամփին կոչ է արել Ֆրանսիային չվերաբերվել անվստահությամբ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդում է «Ֆրանս պրես» գործակալությունը:
Թրամփն ուրբաթօրյա ելույթներից մեկում հիշատակել է իր ընկել Ջիմին, ով 5 տարի չի այցելում Փարիզ, քանի որ «Փարիզն այլևս Փարիզը չէ», չնայած նա նախկինում պարբերաբար այցելել է:
«Անգամ փոքր անվստահության ցուցադրությունը բարեկամ երկրի նկատմամբ լավ չէ…Դա այն չէ, որ ես անում եմ բարեկամ երկրի նկատմամբ, և ես կոչ եմ անում ԱՄՆ նախագահին այդպես չանել Ֆրանսիայի նկատմամբ»,- Օլանդի խոսքն է մեջբերել գործակալությունը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ առաջնորդին արձագանքել է Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն: Նա լուսանկարվել է Միկի Մաուսի և նրա ընկերուհի Մինիի հետ ու այն տեղադրել թվիթերյան իր միկրոբլոգում, որպեսզի հերքի Թրամփի՝ Փարիզի կողմից զբոսաշրջային հետաքրքրություները կորցնելու մասին խոսքը:

Олланд призвал Трампа не "демонстрировать недоверие к дружественной стране"
Президент Франции Франсуа Олланд призвал своего американского коллегу Дональда Трампа не относиться с недоверием к Франции. Как сообщает Арменпресс, об этом передает в субботу агентство Франс Пресс.
Трамп в пятницу во время одного из выступлений упомянул своего друга Джима, который пять лет не ездит в Париж, хотя ранее посещал его регулярно, поскольку "Париж больше не Париж".
"Демонстрировать даже малейшее недоверие к дружественной стране — это всегда не хорошо… Это не то, что я делаю по отношению к дружественной стране, и я призываю президента США не делать так по отношению к Франции", — приводит агентство слова Олланд.
Ранее в субботу на слова американского лидера отреагировала и мэр французской столицы Анн Идальго. Она сфотографировалась с Микки Маусом и его подругой Минни и выложила фото в своем микроблоге Twitter, чтобы опровергнуть слова Трампа о потере Парижем своей туристической привлекательности.