ԱՄՆ Հելնսինկյան կոմիտեն կոչ է արել Ադրբեջանին ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների Հելսինկյան կոմիտեն կոչ է արել Ադրբեջանի կառավարությունը Նովրուզի տոնին անմիջապես ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին և հարգել ԵԱՀԿ շրջանակում ստանձնած հանձնառությունները մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության ոլորտում:
«Հիասթափեցնող է, որ Նովրուզին շնորհված մի քանի հարյուր համաներման արդյունքում նախագահ Ալիևն ազատ արձակեց շատ փոքր թվով քաղբանտարկյալների: ԵԱՀԿ անդամ պետությունները պարտավորվում են հարգել խոսքի ազատությունը, այդ թվում և տեղեկատվության ու տեսակետների փոխանակման ազատությունը` բացառելով իշխանությունների միջամտությունը: Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է հետևողական լինի ստանձնած հանձնառությանը` ազատ արձակելով ընդդիմադիր գործիչներին, քաղաքացիական ակտիվիստներին, լրագրողներին և կրոնական առաջնորդներին, ովքեր ներկայում բանտում են իրենց իրավունքների խաղաղ իրացման համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշել է Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ սենատոր Ռոջեր Ուիքերը: Նա ընդգծել է, որ ասվածը, մասնավորապես, վերաբերում է նախագահի նախկին թեկնածու Իլգար Մամեդովին, ով արդեն հինգ տարի է` բանտում է քաղաքական հետապնդումների պատճառով:
«Նախագահ Ալիևի համաներումներից հետո մարդու իրավունքների տասնյակ ակտիվիստներ, լրագրողներ և քաղբանտարկյալներ տանջվում են բանտերում և ենթարկվում վատ վերաբերմունքի: Կոչ եմ անում Ալիևին իր երկրում հարգել մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարությունը, անմիջապես ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին»,- նշել է Հելսինկյան կոմիտեի համանախագահ Քրիս Սմիթը:
Ադրբեջանի նախագահի կարգադրությամբ 2017 թվականին համաներում է շնորհվել 400 բանտարկյալի, որոնցից միայն չորս քաղբանտարկյալ է ազատ արձակվել:

Helsinki Commission calls on Azerbaijani government to release political prisoners
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. On the traditional holiday of Nowruz, Helsinki Commission leaders called on the Azerbaijani government to immediately release all remaining political prisoners and honor its OSCE commitments to human rights, democracy, and the rule of law, reports “Armenpress”.
“It is disappointing that President Aliyev released only a small number of political prisoners among several hundred pardons he issued prior to Nowruz. OSCE participating States commit to respecting freedom of expression, including the freedom to exchange information and views without interference from public authorities. The government of Azerbaijan should uphold this commitment by releasing opposition figures, civil rights activists, journalists, and religious leaders who are currently in jail for peacefully exercising their rights. This is particularly true in the case of former presidential candidate Ilgar Mammadov, who recently entered his fifth year in prison on politically-motivated charges”, Helsinki Commission Chairman Sen. Roger Wicker said.
“President Aliyev’s pardons left dozens of human rights activists, journalists, and political dissidents languishing in prison and subject to mistreatment. I call on President Aliyev to respect human rights and democracy in his country and immediately release all prisoners of conscience”, Helsinki Commission Co-Chairman Rep. Chris Smith said.
In 2017 Azerbaijan’s government issued pardons to more than 400 prisoners, but only four political prisoners were freed.