Թրամփը մայիսի 25-ին կմասնակցի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ղեկավարների Բրյուսելի հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը կմասնակցի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ղեկավարների  հանդիպմանը, որը մայիսի 25-ին տեղի կունենա Բրյուսելում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 21-ին հայտնել Է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Շոն Սփայսերը:
«Նախագահ Դոնալդ Թրամփը կուղեւորվի Բրյուսել, որպեսզի մայիսի 25-ին մասնակցի Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի կազմակերպության պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը գագաթնաժողովի անցկացման մասին հայտարարել Է այսօր ավելի վաղ»,- ասված Է Սփայսերի հայտարարության մեջ:
Նրա խոսքով՝ պետությունների ղեկավարներն այդ հանդիպման ընթացքում մտադիր են հավաստել «ԱՄՆ-ի վճռական աջակցությունը ՆԱՏՕ-ին, քննարկել դաշինքի համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերը, հատկապես դաշնակիցների միջեւ պատասխանատվության բաշխումը եւ կազմակերպության դերը ահաբեկչության դեմ մղվող պայքարում»:
Բացի այդ, Թրամփը ապրիլի 12-ին Սպիտակ տանը կընդունի Հյուսիսատյալնտայան դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգին: «Նրանք կխոսեն այն մասին, թե ինչպես ամրապնդեն դաշինքը, որպեսզի դիմագրավեն ազգային ու միջազգային անվտանգության առջեւ ծառացած մարտահրավերները»,- հավելել Է Սփայսերը:
Ավելի վաղ Պետդեպարտամենտը ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է, որ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը ներկա չի լինի ՆԱՏՕ-ի 28 երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը, որն ապրիլի 5-6-ին տեղի Է ունենալու Բրյուսելում: Նշվել Է, որ Թիլերսոնի փոխարեն այնտեղ կմեկնի քաղաքական գործերով նրա տեղակալ Թոմ Շենոնը:

Трамп посетит встречу глав стран-членов НАТО в Брюсселе 25 мая
Президент США Дональд Трамп примет участие во встрече лидеров стран-членов НАТО, которая пройдет в Брюсселе 25 мая. Об этом во вторник сообщил пресс-секретарь Белого дома Шон Спайсер.
"Президент Дональд Трамп отправится в Брюссель, в Бельгию, чтобы 25 мая принять участие во встрече глав государств и правительств Организации Североатлантического договора (НАТО). Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг объявил о проведении саммита лидеров ранее сегодня", - говорится в заявлении Спайсера.
По его словам, глава государства в ходе этой встречи намерен подтвердить "решительную приверженность НАТО (со стороны США - прим. ТАСС), обсудить вопросы, имеющие критическое значение для альянса, особенно распределение ответственности между союзниками и роль организации в борьбе с терроризмом",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Кроме того, Трамп намерен 12 апреля принять в Белом доме генерального секретаря североатлантического альянса Йенса Столтенберга. "Они будут говорить о том, как укрепить альянс, чтобы справиться с вызовами, которые стоят перед национальной и международной безопасностью", - резюмировал Спайсер.
Ранее представитель Госдепартамента сообщил ТАСС о том, что госсекретарь США Рекс Тиллерсон не будет присутствовать на встрече министров иностранных дел 28 стран НАТО, которая должна пройти в Брюсселе 5-6 апреля. Вместо Тиллерсона туда отправится его заместитель по политическим делам Том Шэннон.