Վենետիկի հայկական կղզին. Euronews-ի անդրադարձը Մխիթարյան միաբանությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայում հայկական ներկայությունը ձգվում է Լոնդոնից Լառնակա, Լիսաբոնից Լվով. հայկական կաթոլիկ Մխիթարյանների միաբանությունն այդ ժառանգության ամենաազդեցիկ օրինակներից է, այն այս տարի նշում է իր 300-ամյա ներկայությունը Եվրոպայի ամենահայտնի քաղաքներից մեկում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այս մասին «Վենետիկի հայկական կղզին» խորագրով հոդվածում գրում է Euronews կայքը:
Ներկայացնելով Մխիթարյան միաբանության հիմնադրման պատմությունը` լրատվամիջոցը նշում է, որ միաբանության հայրերը առհասարակ Եվրոպայում, իսկ, մասնավորապես, նաև հայկական աշխարհում մեծ ազդեցություն են ունեցել հետազոտությունների, կրթության և տպագրության գործում: Մինչ օրս Մխիթարյանների հիմնած վանական համալիրն աշխարհում երկու քաղաքներից մեկն է, որը կարող է գլուխ գովել արդեն երեք հարյուր տարուց ավել ամեն տարի առնվազն մեկ հայերեն գիրք հրատարակելու առնչությամբ: Այս վանականների ջանքերով նշանավոր եվրոպական գործերի թարգմանություններով, հնագույն ձեռագրերի առաջին տպագրություններով կամ այլ ճանապարհով հայկական ժառանգությունը ցույց է տրվել Եվրոպային, և նմանապես Եվրոպան հասանելի է դարձել հայերին՝ նրանց գործունեության շնորհիվ:
«Մխիթարյան միաբանությունը մշտապես ծառայել է որպես կամուրջ` կապելով հայկական իրականությունը եվրոպական աշխարհի հետ` գիտության և հոգևոր ոլորտում, ինչպես նաև կամրջել է համամարդկային արժեքները. այն Արևմուտքում Արևելքի ներկայացուցիչն է և արևմտյան գաղափարներն արևելյանի վերածողը»,- նշել է հայր Սերոբ Չամուրլյանը:
«Սուրբ Ղազարի հեղինակությունն այնքան մեծ էր, որ անգամ Նապոլեոն Բոնապարտն այդ վանական համալիրին գործունեությունը շարունակելու հատուկ թույլտվություն տրամադրեց` այն դեպքում, երբ նա 1810 թվականին Վենետիկում փակել էր մյուս կրոնական կառույցները: Մի քանի տարի անց կղզու ամենահայտնի հյուրը` լորդ Բայրոնը,1816-1817 թվականներին մի քանի ամիս անցկացրեց հայերենի ուսումնասիրման վրա»,- գրում է Euronews-ը:
Լրատվամիջոցը նշում է, որ թեպետ Մխիթարյան միաբանությունն այսօր այնքան ակտիվ չէ, որքան նախկինում, ավելի քիչ անդամներով և ավելի աշխարհիկ գլոբալ միջավայրում աճող մարտահրավերներով, սակայն նրա ջանքերով շարունակում են չորս վարժարան գործել Բեյրութում, Լոս Անջելեսում, Բուենոս Այրեսում ու Ստամբուլում: Կրթահամալիր է գործում նաև Երևանում:
Euronews-ը հայտնում է, որ Մխիթարյան միաբանության հիմնադրման 300-ամյակի կապակցությամբ սեպտեմբերին նախատեսվում են հատուկ միջոցառումներ:

The Armenian Island of Venice: Euronews on Mkhitarian Congregation
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. The Armenian presence in Europe stretches from London to Larnaca, Lisbon to Lviv; the Armenian Catholic Mkhitarian Congregation is among the most impactful examples of that legacy and this year marks a three-century-long presence in one of Europe’s most iconic towns, “Armenpress” reports citing Euronews.
The article entitled “The Armenian Island of Venice” published at Euronews says the Mkhitarian fathers had a profound effect on research, education, and publishing in Europe generally, and for the Armenian world in particular. Still today, the monastery they founded continues to produce books; Venice is one of two cities in the world that can boast having published at least one Armenian book every year for three hundred years or more. Whether as first-time publications of ancient manuscripts, translations of significant European works, or the other way around, the Armenian legacy has been showcased to the European and broader world through the efforts of these monks, and the doors of Europe have likewise been opened for Armenians thanks to their activities.
“The Mkhitarian Congregation has always served as a bridge both for tying the Armenian reality to the European world in terms of scholarship and spirituality, and also as a bridge of universal human values: it is a representative of the East in the West and the conveyor of Western ideas to the East”, Father Serop Jamourlian said.
Euronews writes the reputation of San Lazzaro was so strong that Napoleon Bonaparte offered that monastery special permission to continue functioning even after he shut down other religious institutions in Venice in 1810. A few years later, the island’s most famous guest – Lord Byron – spent some months during 1816-1817 studying the Armenian language.
Although the Mkhitarian Congregation is not as active as it used to be, with a smaller membership and growing challenges within a generally more secular global environment, it continues to run four schools in places reflecting the footprint of the Armenian Diaspora: Beirut, Los Angeles, Buenos Aires, and Istanbul. A school was also established in Yerevan.
Special commemorations are planned for September during this 300th anniversary year – celebrations alongside the people of Italy and Venice.