Լոնդոնում կատարված ահաբեկչությունից տուժել են 11 երկրների քաղաքացիներ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնում իրականացված ահաբեկչությունից տուժել են 11 երկրների քաղաքացիներ, նրանցից 12-ը բրիտանացիներ են: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը:
Տուժել են 11 ազգությունների մարդիկ. 12 բրիտանացի, երեք ֆրանսիացի, երկու ռումինացի, Հարավային Կորեայի չորս քաղաքացի, մեկ լեհ, մեկ գերմանացի, մեկ իռլանդացի, Չինաստանի մեկ քաղաքացի, ԱՄՆ-ի մեկ քաղաքացի, մեկ իտալացի եւ Հունաստանի երկու քաղաքացի»,-ասել Է Մեյը՝ ելույթ ունենալով խորհրդարանում:
Նրա խոսքով՝ վիրավորվել են երեք ոստիկաններ, նրանցից երկուսն այժմ գտնվում են հիվանդանոցում՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում:
Մարտի 22-ին ավտոմեքենան, որի ղեկին գտնվում Էր ահաբեկիչը, Լոնդոնի Վեստմինստերյան կամրջին վրաերթի Է ենթարկել անցորդների եւ երեք ոստիկանների: Վարորդը մեքենան լքել Է բրիտանական խորհրդարանի շենքի մոտ, իսկ այնուհետեւ դանակներով նետվել ոստիկանի վրա եւ փորձել Է ներխուժել խորհրդարան, բայց գնդակահարվել Է իրավակարգի պահապանների կողմից:

В теракте в Лондоне пострадали граждане 11 стран
В теракте в Лондоне пострадали граждане 11 стран, из них 12 британцев. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщила премьер-министр Великобритании Тереза Мэй.
"Пострадали люди 11 национальностей: 12 британцев, трое французов, двое румын, четверо граждан Южной Кореи, один поляк, один германец, один ирландец, один гражданин Китая, один гражданин США, один итальянец и двое граждан Греции", — сказала Мэй, выступая в парламенте.
По ее словам, трое полицейских ранены, двое из них сейчас находятся в больнице в крайне тяжелом состоянии.
Теракт произошел в 14:40 по местному времени (17:40 мск) в среду в одном из самых популярных у туристов мест города: машина, ехавшая по Вестминстерскому мосту, съехала на тротуар, сбила несколько человек, доехала до здания парламента, где злоумышленника остановила полиция. Он ударил ножом полицейского, который позднее скончался. В результате теракта, по последним данным, погибли четыре человека, ранены 40, сам террорист был ликвидирован другим полицейским.