Brexit-ը թույլ կտա ստեղծել ավելի համախմբված Մեծ Բրիտանիա. Մեյ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյն այն կարծիքին Է, որ Եվրամիությունից երկրի առաջիկա դուրս գալը թույլ կտա ստեղծել ավելի համախմբված ազգ, որը, պահպանվելով ներկայիս սահմաններում, կդառնա «մի ուժ, որին անկարելի կլինի կանգնեցնել»: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Press Association-ը, որը մեջբերումներ Է արել այն ճառից, որով կառավարության ղեկավարը մարտի 27-ին հանդես կգա Շոտլանդիայում:
«Մենք կգտվենք ավելի գլոբալ Մեծ Բրիտանիա կերտելու հնարավորությունից»,-կհայտարարի վարչապետը, որի խոսքով՝ Բրյուսելի հետ կայանալիք բանակցություններում իր հիմնական գերակայությունը «ավելի համախմբված ազգի ստեղծումն Է»: «Ես վստահ եմ, որ երբ մենք համատեղ ենք աշխատում, մեր հնարավորությունների համար սահմաններ չկան: Երբ այնպիսի երկրների մեծ դաշինքը, ինչպիսք են՝ Անգլիան, Շոտլանդիան, Ուելսը եւ Հյուսիսային Իռլանդիան, որոշում Է հասնել ինչ-որ բանի եւ անձնուրաց աշխատում Է միասին, մենք դառնում ենք մի ուժ, որին անկարելի Է կանգնեցնել»,-կընդգծի Մեյը:
Կառավարության ղեկավարի կողմից տեղն ու ժամանակը պատահական չի ընտրված: Շոտլանդիայի տարածաշրջանային խորհրդարանը մարտի 28-ին պետք Է քվեարկություն անցկացնի եւ, ամենայն հավանականությամբ, ձայների մեծամասնությամբ հավանություն կտա տարածաշրջանի անկախության շուրջ երկրորդ հանրաքվեի անցկացման գաղափարին: Այդ նախաձեռնությամբ հանդես Է գալիս Շոտլանդիայի ազգային կուսակցությունը, որը մեծմասնություն ունի տարածաշրջանային օրենսդիր մարմնում:
Այդ թեման պետք Է հիմնականը դառնա Շոտլանդիայի առաջին նախարար, ՇԱԿ-ի ղեկավար Նիկոլա Սթերջենի հետ Մեյի՝ Գլազգոյում պլանավորված հանդիպմանը: The Daily Telegraph թերթի տեղեկատվության համաձայն, վարչապետը կօգտվի այդ հնարավորությունից՝ «Սթերջենի երեսին ասելու, որ, նախքան Brexit-ը, Շոտլանդիայի անկախության երկրորդ հանրաքվե չի լինի», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Мэй: Brexit позволит создать более сплоченную Великобританию
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй считает, что предстоящий выход страны из ЕС позволит создать более сплоченную нацию, которая, будучи сохраненной в нынешних границах, станет "мощью, которую невозможно остановить". Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Press Association, приводящее выдержки из речи, с которой глава правительства выступит в понедельник в Шотландии.
"Мы воспользуемся возможностью выковать более глобальную Великобританию", - заявит премьер-министр, по словам которой, ее основной приоритет на предстоящих переговорах с Брюсселем - "создание более сплоченной нации". "Я уверена, что, когда мы работаем сообща, для наших возможностей ней границ. Когда этот великий союз стран - Англии, Шотландии, Уэльса и Северной Ирландии - решает добиться чего-то и самоотверженно работает вместе, мы становимся мощью, которую невозможно остановить", - подчеркнет Мэй.
Место и время, выбранное главой правительства, не случайно. Региональный парламент Шотландии во вторник должен провести голосование и, вероятнее всего, большинством голосов одобрит идею проведения второго референдума о независимости региона. С подобной инициативой выступает Шотландская национальная партия (ШНП), обладающая большинством в региональном законодательном органе.
Эта тема должна стать основной на запланированной в Глазго встрече Мэй с первым министром Шотландии, главой ШНП Николой Стерджен. По информации газеты The Daily Telegraph, премьер-министр воспользуется этой возможностью, чтобы сказать Стерджен "в лицо, что до Brexit второго референдума о независимости Шотландии не будет".
Ранее лидер шотландских националистов заявила о намерении организовать плебисцит о независимости от Великобритании между осенью 2018 и весной 2019 года. Мэй планирует формально запустить процесс выхода из ЕС 29 марта, для чего она направит соответствующее формальное уведомление в Брюссель в соответствии со статьей 50 Лиссабонского договора о ЕС. Переговоры должны занять два года.