Դատարանը Նավալնուն տուգանել Է 20 հազար ռուբլով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի Տվերյան դատարանն ընդդիմադիր Ալեքսեյ Նավալնուն պատիժ Է սահմանել 20 հազար ռուբլի տուգանքի տեսքով մայրաքաղաքի կենտրոնում չարտոնված զանգվածային ակցիա կազմակերպելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 27-ին հայտնել Է «Ինտերֆաքս»-ը:
Այսպիսով, դատարանը Նավալնուն մեղավոր Է ճանաչել իրավախախտում կատարելու մեջ, որը նախատեսված Է Վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքի (ՎԽՕ) 20.2.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ավելի վաղ ՌԴ ՎԽՕ-ի 20.2.2-րդ հոդվածով Մոսկվայում վարչական պատասխանատվության են ենթարկվել մի քանի փողոցային երաժիշտներ:
Ինչպես արդեն հաղորդվել Է, Նավալնին մարտի 26-ին ձերբակալվել Է Մոսկվայի կենտրոնի Տվերսկի փողոցում, որտեղ օրվա երկրորդ կեսին իշխանությունների հետ չհամաձայնեցված բողոքի զանգվածային ակցիա Է անցկացվել կոռուպցիայի դեմ:
Ոստիկանության տվյալներով՝ ընդամենը ձերբակալվել Է մոտավորապես 500 մարդ: Մինչդեռ իրադրությանը ծանոթ մի աղբյուր ավելի ուշ գործակալությոանը հայտնել Է, որ, ճշտված տվյալներով, ոստիկանության բաժանմունք Է բերվել չհամաձայնեցված միջոցառման 1030 մասնակից:
ՌԴ մայրաքաղաքում ոստիկանությունը Տվերսկայա փողոցում հանրահավաքի մասնակիցների թիվը գնահատել Է 8 հազար: Իսկ ընդդիմությունը հայտարարել Է 25 – 30 հազար մասնակիցների մասին:

Суд оштрафовал Навального на 20 тысяч рублей
Тверской суд Москвы назначил оппозиционеру Алексею Навальному наказание в виде штрафа в 20 тысяч рублей за организацию несанкционированной массовой акции в центре столицы. Как передает Арменпресс, об этом сообщает  в понедельник корреспондент "Интерфакса".
Таким образом, суд признал Навального виновным в совершении правонарушения, предусмотренного частью 1 статьи 20.2.2 Кодекса об административных правонарушениях.
Ранее по статье 20.2.2 КоАП РФ к административной ответственности в Москве были привлечены несколько уличных музыкантов.
Как сообщалось, Навальный был задержан 26 марта на улице Тверская в центре Москвы, где во второй половине дня проходила несогласованная с властями массовая акция протеста против коррупции.
Всего число задержанных, по данным полиции, составило около 500 человек. Между тем источник, знакомый с ситуацией, позже сообщил агентству, что, по уточненным данным, в отделы полиции было доставлено 1030 участников несогласованного мероприятия.