Արփինե Հովհաննիսյանն ընդունել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը մարտի 30-ին ընդունել  է ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկման համար Հայաստանում գտնվող ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության ղեկավար Իգնասիո Սանչես Ամորի գլխավորած պատվիրակությանը:
Արդարադատության նախարարը բարձր  է գնահատել Հայաստանի և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի միջև առկա կայուն համագործակցությունը և կարևորել ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրություններում կազմակերպության իրականացվելիք առաքելությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արդարադատության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Արփինե Հովհաննիսյանը, ներկայացնելով կոնսենսուսի արդյունքում ընդունված Ընտրական նոր օրենսգրքով նախատեսված կարգավորումները, նշել է, որ արվել է առավելագույնը թափանցիկ ընտրություններ ունենալու և ընտրական գործընթացի նկատմամբ հանրության վստահությունը բարձրացնելու համար:
Իգնասիո Սանչես Ամորը բարձր է գնահատել Ընտրական նոր օրենսգրքում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի և Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններից գերակշիռ մասի  ընդունումը և վստահեցրել, որ առաքելությունն իր աշխատանքը կատարելու է անկողմանակալության սկզբունքով:

Арпине Ованнисян приняла делегацию крaткосрочной наблюдательной миссии БДИПЧ/ ОБСЕ
Министр юстиции Республики Армения Арпине Ованнисян 30 марта приняла находящуюся в Армении с целью наблюдения за предстоящими 2 пареля парламентскими выборами делегацию крaткосрочной наблюдательной миссии БДИПЧ/ОБСЕ во главе с руководителем Игнасио Санчесом Амором.
Министр юстиции РА высоко оценила нынешний уровень стабильного сотрудничества между Арменией и БДИПЧ/ОБСЕ, подчеркнув важность миссии организации в ходе парламентских выборов 2 апреля.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Министерства юстиции РА, представив принятые в результате консенсуса урегулирования, предусмотренные новым Избирательным кодексом, Арпине Ованнисян отметила, что сделано все возможное для того, чтобы провести прозрачные выборы и повысить уровень доверия общественности в отношении избирательного процесса.
Игнасио Санчес Амор высоко оценил включение преобладающей части предложений БДИПЧ/ОБСЕ и Венецианской комиссии в новом Избирательном кодексе и заверил, что миссия будет осуществлять свою работу по принципу беспристрастности.