Ակնկալվում է Մեղրիի ԱՏԳ ներգրավել 120 օտարերկրյա շահագործողների 350-400 մլն դոլարի ներդրումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը հաստատեց Սյունիքի մարզի Ագարակ քաղաքային, Կարճևան գյուղական համայնքների և Արաքս գետով պարփակված տարածքում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու, «Սյունիք ազատ տնտեսական գոտի» ՍՊԸ-ն ԱՏԳ կազմակերպիչ ճանաչելու, ինչպես նաև ազատ տնտեսական գոտու գործունեության վերաբերյալ կազմակերպչի կողմից ներկայացվող հաշվետվության ձևերը: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը նշեց, որ ազատ տնտեսական գոտու ընդհանուր տարածքը կկազմի մոտ 32 հա, որտեղ տեղակայված կլինեն համապատասխան շինություններ: «Ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման ընթացքում «Սյունիք ազատ տնտեսական գոտի» ՍՊԸ-ն սկզբնական էտապում կկատարի մոտ 3 մլն դոլարի ներդրում և կստեղծի մինչև 80 միջինից բարձր վարձատրվող նոր աշխատատեղ: Հնարավոր կլինի արդեն այս աշնանը մեկնարկել տնտեսական գոտու գործունեությունը, ինչի ընթացքում ակնկալվում է ներգրավել մինչև 120 հիմնականում օտարերկրյա շահագործողներ, որոնց համախառն ներդրումները կկազմեն շուրջ 350-400 մլն դոլար, կարտահանեն միջինը տարեկան շուրջ 100 մլն դոլարի արտադրանք և  գործունեության տարիների ընթացքում կստեղծեն 2500 և ավել նոր աշխատատեղ»,-  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Կարայանը:
Նրա խոսքով, տվյալ նախաձեռնությունը կարող է հզոր խթան հանդիսանալ ՀՀ տարածքային զարգացման, Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ տնտեսական կապերի զարգացման, իրանյան պոտենցիալի արդյունավետ օգտագործման, մասնավորապես Եվրասիական Տնտեսական Միությանը ՀՀ անդամակցությամբ բացվող նոր հնարավորությունների՝ Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի և Ղրղզստանի շուկաներ ազատ մուտքի օգտագործման տեսակետից: Կարայանն ընդգծեց, որ ակնկալում են երրորդ երկրներից ներգրավել այն տնտեսվարող սուբյեկտներին, որոնք պարզ վարչարարության և էֆեկտիվ կարգով, իրենց տնտեսական շահերը հետապնդելու ակնկալիքից շահագրգռված, նպատակահարմար կհամարեն մաքսային միության և իրանական շուկայի հետ  աշխատել, վերջիններիս տնտեսական սահմանի խաչմերուկ հանդիսացող Սյունիք ազատ տնտեսական գոտու միջոցով:
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Սուրեն Կարայանին հանձնարարեց ԱՏԳ-ի վերաբերյալ ամբողջ տեղեկատվությունը ներկայացնել Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի և Վրաստանի գործընկերներին: «Ես խոսել եմ մեր գործընկերների հետ, ուղարկում եք այդ տեղեկատվությունը, և հստակ նշում, թե երբ է հարթակը պատրաստ լինելու: Այդ երկրների այն կապիտալներին, որոնք շահագրգռված են բանակցելու իրանական կողմի հետ և տեղակայվելու Իրանում՝ պատրաստ ենք այս ԱՏԳ-ում նրանց տրամադրել պայմաններ»,-  ասաց Կարեն Կարապետյանը:

Syunik free economic zone expected to attract 350-400 mln USD investment from 120 foreign operators
YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. Armenia’s Government approved establishing free economic zone in Syunik province, recognizing “Syunik Free Economic Zone” LLC FEZ organizer, as well as the report forms presented by the organizer over the FEZ activity, reports Armenpress.
Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan said the total area of free economic zone will comprise about 32 hectares. “At the initial stage “Syunik Free Economic Zone” LLC will make over 3 million USD investment and will create new jobs. Already in autumn it will be possible to launch the operation of the FEZ during which it is expected to attract up to 120 foreign operators whose investments will comprise over 350-400 million USD, they will export an average of 100 million USD product annually  and will create more than 2500 jobs during the years of activity”, Karayan said.
The Minister said such initiative can be a boosting factor in terms of Armenia’s territorial development, development of economic ties with Iran, effective utilization of Iranian potential, mainly using the opportunities of freely entering markets of Russia, Kazakhstan, Belarus and Kyrgyzstan.
He said they expect to attract the economic entities of third countries who will find it appropriate to work with the Iranian market and the Customs union.
Prime Minister Karen Karapetyan tasked the Minister to present all information on the Syunik FEZ to partners of Russia, Kazakhstan, Belarus and Georgia.
“I have talked to our partners, we will send the information by clearly stating when the platform will be ready. We are ready to provide conditions to the capitals of those countries in the FEZ that are interested in negotiating with the Iranian side and deploying in Iran”, the PM said.