Նորընտիր խորհրդարանի լիազորություններն ուժի մեջ մտնելու ժամկետներն ու կառավարության ձևավորման կարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանի նորընտիր խորհրդարանի լիազորություններն ուժի մեջ մտնելու հստակ ժամկետները պարզ կդառնան Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից խորհրդարանի ձևավորման մասին վերջնական որոշումից հետո: Նորընտիր խորհրդարանի առաջին նիստը հրավիրվում է ձևավորումից հետո երրորդ հինգշաբթի օրը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Հրայր Թովմասյանը: «Երբ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կկայացնի որոշում, երբ կձևավորվի նոր խորհրդարանը, դրանից հետո պետք է հաշվել, թե որ օրն է լինում երրորդ հինգշաբթին, եթե, իհարկե, ընտրությունների արդյունքներն այդ ընթացքում չեն վիճարկվում Սահմանադրական դատարանում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Թովմասյանը: Քանի որ ԿԸՀ-ն ընտրությունների արդյունքների վերջանական հրապարակումը պետք է իրականացնի ապրիլի 9-ին, դրան հաջորդող երրորդ հինգշաբթին ապրիլի 27-ն է, երբ ակնկալվում է նորընտիր խորհրդարանի առաջին նիստը:
Ազգային ժողովի առաջին նիստի օրը կառավարությունը վայր է դնում իր լիազորությունները: Դրանից հետո 10 օրվա ընթացքում ՀՀ Նախագահը, խորհրդակցելով խորհրդարանական խմբակցությունների հետ, վարչապետ է նշանակում այն անձին, ով վայելում է պատգամավորների մեծամասնության աջակցությունը: «Այս հարաբերությունները դեռևս կարգավորվում են 2005թ. Սահմանադրությամբ: Այդ նորմերը շարունակում են պահպանվել»,- ասաց Հրայր Թովմասյանը:
Վարչապետի նշանակումից հետո 20-օրյա ժամկետում պետք է ձևավորվի նոր կառավարությունը: Այսինքն, վարչապետի առաջարկությամբ ՀՀ Նախագահը նշանակելու է նախարարների: Դրանից հետո 20 օրվա ընթացքում նոր ձևավորված կառավարությունը  պետք է Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացնի իր ծրագիրը: «Սրանք առավելագույն ժամկետներն են: Հնարավոր են ավելի կարճ ժամկետներ: Օրինակ, եթե Ազգային ժողովի առաջին նիստի հաջորդ օրը նշանակվի հանրապետության վարչապետը, պետք է մնացած գործընթացները հաշվել այդ օրվանից: Շատ հնարավոր է, որ կառավարության կազմը երեք օրվա ընթացքում ձևավորվի, ծրագիրը 5 օրվա ընթացքում ներկայացվի Ազգային ժողովի քննարկմանը և այլն: Այսինքն, շատ արագ հնարավոր է այդ ամբողջը կազմակերպել, իսկ իմ նշած ժամկետներն առավելագույնն են»,- մանրամասնեց Հրայր Թովմասյանը:
Նա նաև հստակեցրեց, որ նոր խորհրդարանում Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը կունենա 58 պատգամավոր, «Ծառուկյան» դաշինքը կունենա 31 պատգամավոր, «Ելք» դաշինքը` 9 պատգամավոր, ՀՅԴ-ն` 7 պատգամավոր:
ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ապրիլի 3-ին ամփոփեց Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների 2009 տեղամասերի արդյունքները և կազմեց քվեարկության նախնական արդյունքների արձանագրություն: Համաձայն արձանագրության՝ ԱԺ են անցնում քաղաքական 4 ուժեր. առաջատարը ՀՀԿ-ն է՝ 49.12 տոկոսով, հաջորդում են «Ծառուկյան», «Ելք» դաշինքները, համապատասխանաբար, 27.32 և  7.77 տոկոսով և ՀՅԴ-ն՝ 6.57 տոկոսով:

Dates of newly elected parliament’s powers entering into force and government formation procedure
YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. The exact dates of Armenia’s newly elected parliament’s powers entering into force will be clear after the Central Electoral Commission makes final decision on the parliament’s formation, Hrayr Tovmasyan – Chief of Staff of the Parliament, told Armenpress.
He informed that the first session of the newly elected Parliament will be held on the third Thursday after the formation.
“When the Central Electoral Commission will make a decision on when the new parliament will be formed, after that it will be calculated when will be the third Thursday, if during this period the election results are not debuted in the Constitutional Court”, he said. As the CEC must release the final election results on April 9, the third Thursday following this is April 27 when the newly elected parliament will hold the first session.
On the day of the parliament’s first session, the government lays down its powers. After that within 10 days the President of Armenia, consulting with parliamentary factions, appoints a person as Prime Minister whom majority of MPs support. “These relationships are being still regulated under the 2005 Constitution. These norms are still maintained”, Hrayr Tovmasyan said.
After appointing the Prime Minister, the new government must be formed within 20 days. This means, that by the proposal of the PM, the President will appoint Ministers. Thereafter, the newly formed government must submit its program to the parliament’s discussion within 20 days.
“These are the maximum dates. Shorter dates are also possible. For instance, if the PM is appointed the next day of the parliament’s first session, the remaining processes must be counted starting from that day. It is possible that the government staff will be formed within 3 days, their program will be submitted to the parliament’s discussion within 5 days and etc. In other words, all these can be organized very quickly, but the dates I mentioned are the maximum”, he said.
He also informed that the Republican Party of Armenia (RPA) will have 58 seats, Tsarukyan bloc 31 seats, Yelk bloc 9 seats, and the ARF 7 seats in the new parliament.
Parliamentary election was held in Armenia on April 2. Based on the voting results, 4 political forces enter the Parliament: the Republican Party is leading with 49.12%, then come Tsarukyan and Yelk blocs with 27.32% and 7.77% respectively, and the ARF with 6.57%.