Հայաստանում մեկնարկել է «Արգենտինական գինու շաբաթ» խորագրով միջոցառումների շարքը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանատունը կազմակերպում է  արգենտինական գինուն նվիրված միջոցառումների շարք: Ապրիլի 17-23-ը նախատեսված «Արգենտինական գինու շաբաթ»-ը հագեցած կլինի տարատեսակ միջոցառումներով, որոնց շրջանակում մարդիկ հնարավորություն կունենան վայելելու արգենտինական նշանավոր «Մալբեկի» եւ այլ տեսակի գինիներ քաղաքի լավագույն ռեստորաններում եւ գինետներում` զգալի զեղչերով:
Հայաստանում Արգենտինայի դեսպան Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիան նշեց, որ առանձնահատուկ շաբաթ է սպասվում, քանի որ այն ներառելու է միջոցառումների առավել լայն շրջանակ՝ ի տարբերություն նախորդ տարվա:
«Նախաձեռնության հիմնական գաղափարը հայ ժողովրդին արգենտինական մշակույթի, գինու, սպորտի, այլևայլ ձեռքբերումների մասին ավելի շատ տեղեկություն փոխանցելն է: Արգենտինան գինու արտադրության ոլորտում աշխարհում 5-րդ տեղն է զբաղեցնում, իսկ արտահանման մասով՝ 9-րդը,  այդ իսկ պատճառով հատկանշական ենք համարում եւս մեկ անգամ ցույց տալ, թե ինչքան կարեւոր է գինին արգենտինական մշակույթում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց դեսպանը:
Նրա խոսքով, սակայն, միջոցառումները լոկ գինու տեսականին ներկայացնելու համար չեն կազմակերպվել. դրանք նաեւ միտված են Հայաստանում մասնավոր սեկտորի հետ համագործակցության  խթանմանը, զբոսաշրջության  զարգացմանը:
«Մենք մի շարք հանդիպումներ, զրույցներ ենք ունեցել սննդի արտադրության ոլորտի կազմակերպությունների հետ եւ համոզվել, որ արգենտինական գինին իր տեղն ունի Երեւանում, որը կարեւոր տուրիստական կենտրոններից մեկն է համարվում»,-եզրափակեց նա:
Միջոցառումների շրջանակում ապրիլի 19-ին ռեստորանների անձնակազմերի համար կանցկացվի արգտենտինական գինու առանձնահատկությունների վերաբերյալ վերապատրաստում, ապրիլի 21-ին՝ «Արգենտինական ընթրիք», ապրիլի 22-ին էլ «Այրես» ռեստորանում հնարավորություն կտրվի մասնակցելու «Էմպանադաների, գինու եւ տանգոյի երեկոյի» եւ այլն:

‘Argentine Wine Week’ series of events launch in Armenia
YEREVAN, APRIL 18, ARMENPRESS. The Embassy of Argentina in Armenia organizes a series of events dedicated to the Argentine wine, reports Armenpress.
A number of ceremonies will be held during ‘Argentine Wine Week’ scheduled on April 17-23 during which people will have a chance to taste various Argentine wines in Yerevan’s best restaurants and wine houses, with major discounts.
Argentina’s Ambassador to Armenia Gonzalo Urriolabeitia said a special week is expected since it will include wide range of events compared to last year.
“The main idea of the initiative is to transfer more information on the Argentine culture, wine, sports and other achievements to the Armenian public. Argentina is ranked 5th in the world in the wine-making field, and is 9th in terms of export, therefore, we consider it important to once more show what important role wine plays in the Argentine culture”, the Ambassador told reporters.
He informed that the events were organized not only to present the types of wines, but also they aim at boosting cooperation with Armenia’s private sector, as well as developing tourism.
“We held a number of meetings, talks with the food production organizations and were convinced that the Argentine wine has its own place in Yerevan which is one of the most important tourism centers”, Gonzalo Urriolabeitia said.
Within the frames of events, a training on the features of Argentine wine will be held for the staff of restaurants on April 19, which will be followed by “Argentine dinner” on April 21 and etc.