ԼՂ հակամարտության պատերազմական սցենարը Իրանին ձեռնտու չէ. իրանագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատերազմական սցենարը Իրանին ձեռնտու չէ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման դիտարկում արեց իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանը: Անդրադառնալով Իրանի պաշտպանության նախարար Հոսեյն Դեղանի՝ օրերս արած հայտարարությանը այն մասին, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը չպետք է թույլ տան ղարաբաղյան կարգավորման հարցում երրորդ ուժերի միջամտությունը՝ իրանագետը նշեց, որ սա անընդմեջ հնչող հայտարարություններից է:
«Կարծում եմ՝ «երրորդ ուժեր» արտահայտությունը կարելի է վերագրել բոլոր երկրներին բացի Մինսկի խմբից,  քանի որ գիտենք՝  հենց խումբն է զբաղվում այդ խնդիրներով:  Դիտարկումը հիմնականում այն մասին է, որ ոչ Թուրքիան այստեղ անելիք ունի, ոչ էլ անգամ Միացյալ Նահանգները կարող է ինչ-որ առանձնահատուկ գործողություններ ծավալել: Այս գործընթացը հանձնարարված է Մինսկի խմբին, եւ սրանով  կրկին կարեւորվում է խմբի գործունեությունը»,-ընդգծեց Գոհար Իսկանդարյանը:
Իրանի եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների հանդիպման ընթացքում շեշտվել է երկու երկրների կողմից պաշտպանական ոլորտում համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամությունը: Իրանագետն ընդգծեց, որ կարեւոր են ոչ այնքան հայտարարությունները, որքան գործողությունները:
«Ասեմ, որ նմանատիպ հայտարարություն արվել է նաեւ Հայաստանի պաշտպանության նախարարի հետ հանդիպման ժամանակ, եւ դա շատ բնական է: Մենք գիտենք, որ Իրանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տարաձայնություններ եւ խնդիրներ կան, եւ հետաքրքիր կլինի հետեւել, թե ինչպես են նրանք այդ ամենը հաղթահարելով համագործակցում տարբեր հարթակներում, հատկապես պաշտպանական ոլորտում: Ամեն դեպքում, Իրանի համար անչափ կարեւոր եւ անհրաժեշտ է տարածաշրջանային անվտանգությունը: Հայ-ադրբեջանական սահմանին առաջացած յուրաքանչյուր խնդիր Իրանը շատ ցավագին է ընդունում,  քանի որ դա հենց իր սահմանների, իր տարածքի անվտանգության համար սպառնալիք է: Իրանը նույնպես շահագրգռված է, որ ամեն ինչ բանակցությունների, խաղաղ միջնորդական առաքելությունների միջոցով լուծվի»,-նշեց նա:
Մեր հարցին ի պատասխան՝ իրանագետը նաեւ անդրադարձ կատարեց Իրանի եւ Եվրասիական տնտեսական միության միջեւ ազատ առեւտրի շուրջ տարվող բանակցություններին՝ ընդգծելով, որ Իրան-ԵԱՏՄ համագործակցությունը միանշանակ ձեռնտու է Հայաստանին:
«Իրանը մեծապես հետաքրքրված է այս համագործակցությամբ,  խոսքը, ի վերջո, այդքան մեծ շուկայի մասին է, բայց վերջին հայտարարություններից տեսանք, որ ԵԱՏՄ-ում այս հարցի հետ կապված կան խնդիրներ, այսինքն՝ այնտեղ այդքան էլ չեն ցանկանում ակտիվորեն համագործակցել Իրանի հետ: Առկա են խնդիրներ, որոնք պետք է լուծվեն: Հուսով եմ՝  դրանք պարզապես օրենսդրական դաշտի հետ  կապված, այլ ոչ թե երկրների միջեւ առկա խնդիրներ են:  Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա այն կկարողանա միջնորդի դերում լինել:  Բազմիցս խոսել ենք, որ որոշակի ապրանքներ, կիսաֆաբրիկատներ  հնարավոր կլինի բերել այստեղ, հետո մտցնել ԵԱՏՄ շուկա: Սա շատ հետաքրքիր բան է, բայց այս պահին առանձնապես դրական միտումներ չեմ նկատում»,-եզրափակեց Գոհար Իսկանդարյանը:

Военный сценарий карабахского конфликта невыгоден Ирану: ирановед
Военный сценарий карабахского конфликта невыгоден Ирану. Об этом в беседе с «Арменпресс»  сказала ирановед Гоар Искандарян. Комментируя недавнее высказывание министра обороны Ирана Хоссейна Дегана о том, что Армения и Азербайджан не должны позволить вмешательство третьих сил в вопрос урегулирования карабахского конфликта, она сказала, что подобные заявления звучат постоянно.
«Думаю, что выражение «третьи силы» касается всех стран, кроме Минской группы ОБСЕ, поскольку мы знаем, что именно она занимается урегулированием карабахского конфликта. В основном, это касается Турции – ей нечего делать в этом вопросе, и даже США не могут предпринимать какие-либо особые действия. Процесс делегирован  Минской группе ОБСЕ, и таким образом еще раз подчеркивается важность ее деятельности»,- сказала ирановед Гоар Искандарян.
В ходе встречи министров обороны Ирана и Азербайджана была подчеркнута готовность сторон к сотрудничеству в оборонной отрасли. Как сказала ирановед Гоар Искандарян, важны не заявления а действия.
«Скажу, что подобные заявления делались и в ходе встреч с министром обороны Армении, и это естественно. Мы знаем, что между Ираном и Азербайджаном есть противоречия и проблемы, и было бы интересно понаблюдать, как они будут их преодолевать путем сотрудничества в различных областях, особенно, в области обороны. В любом случае, для Ирана чрезвычайно важна и необходима безопасность е регионе. Иран очень болезненно воспринимает любые проблемы на армяно-азербайджанкой границе, поскольку это непосредственно угрожает иранским границам, его территории. Иран также заинтересован в мирном урегулировании конфликта, путем переговоров»,- сказала ирановед Гоар Искандарян.
В ответ н вопрос, она прокомментировала и ход переговоров по либерализации торговли между Ираном и ЕАЭС, подчеркнув, что это однозначно выгодно для Армении.
«Иран заинтересован в этом сотрудничестве, речь идет о большон рынке, однако мы увидели из последних заявлений, что в ЕАЭС имеются проблемы, поскольку здесь не особенно стремятся к активному сотрудничеству с Ираном. Есть проблемы, которые надо решать. Надеюсь, они связаны только с законодательством, а не с проблемами между странами. Что касается Армении, то она может выступить в качестве посредника. Мы много раз говорили о том, что можно завозить в Армению некоторые продукты и полуфабрикаты, которые затем можно экспортировать в страны ЕАЭС. Это очень интересно, однако, на данный момент нер особых тенденций к этому»,- сказала ирановед Гоар Искандарян.