«Հարկավոր Է ուժեղ լինել». աշխարհի արձագանքը Փարիզում տեղի ունեցած փոխհրաձգությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն արձագանքել Է ապրիլի 20-ին Փարիզի կենտրոնում ոստիկանների վրա կատարված հարձակմանը: «Միացյալ Նահանգների կողմից ցավակցություն եմ հայտնում Ֆրանսիայի ժողովրդին: Ահավոր բաներ են: Այսօր ահավոր բաներ են տեղի ունենում աշխարհում: Դա նման Է հերթական ահաբեկչական գործողության»,- ասել Է նա Իտալիայի վարչապետ Պաոլո Ջենտիլոնիի հետ հրավիրած համատեղ մամուլի ասուլիսում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Ինտերֆաքս»-ին:
Նա հավելել Է, որ «մենք պետք Է լինենք ուժեղ եւ զգոն, ես վաղուց եմ այս մասին ասում»:
Ջենտիլոնին միացել ԱՄՆ-ի նախագահի խոսքերին եւ նույնպես ցավակցություն Է հայտնել ֆրանսիացի ժողովրդին: «Այժմ այնտեղ շատ բարդ շրջան Է: Դա տեղի ունեցավ ընտրություններից ընդամենը երեք օր առաջ»,- նշել Է Իտալիայի վարչապետը:
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը ցավակցություն Է հայտնել Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին ապրիլի 20-ին Փարիզի կենտրոնում ոստիկանների վրա կատարված հարձակման կապակցությամբ: Այս մասին Twitter միկրոբլոգների ցանցի իր Էջում հայտնել Է Գերմանիայի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Շտեֆեն Զայբերգը:
Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարության ղեկավար Բորիս Ջոնսոնը ցնցված Է Փարիզի կենտրոնում ոստիկանների վրա կատարված հարձակումից: «Ցնցված եմ Փարիզում ոստիկանության աշխատակիցների վրա կատարված գրոհից: Ցավակցություն եմ հայտնում տուժածներին ու նրանց մերձավորներին: Մեծ Բրիտանիան եւ Ֆրանսիան միասնական են ահաբեկչության դեմ պայքարում»,- գրել Է նախարարը Twitter միկրոբլոգների ցանցի իր պաշտոնական Էջում:

"Нужно быть сильными": мировая реакция на перестрелку в Париже
"От Соединенных Штатов я выражаю соболезнования народу Франции. Это страшные вещи. Страшные вещи происходят в мире сегодня. Это похоже на очередной теракт", - сказал он журналистам на совместной пресс-конференции с премьер-министром Италии Паоло Джентилони, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Трамп добавил, что "мы должны быть сильными и бдительными, я давно об этом говорю".
Джентилони присоединился к словам президента США и также выразил соболезнования французскому народу. "Сейчас у него очень сложный период. Это случилось всего за три дня до выборов", - отметил итальянский премьер-министр.
Канцлер Германии Ангела Меркель направила президенту Франции Франсуа Олланду соболезнования в связи с произошедшим в четверг нападением на полицейских в центре Парижа. Об этом сообщил  на своей странице в сети микроблогов Twitter  официальный представитель правительства ФРГ Штеффен Зайберт.
Глава МИД Великобритании Борис Джонсон потрясен произошедшим нападением на полицейских в центре Парижа.
"Потрясен атакой на сотрудников полиции в Париже. Мои соболезнования жертвам и их близким. Великобритания и Франция едины в борьбе с террором", - написал министр на своей официальной странице в сети микроблогов Twitter.