Ահմադինեժադին մերժեցին գրանցել նախագահի թեկնածու
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադին մերժել են նախագահի թեկնածու գրանցել հերթական ընտրություններում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Reuters գործակալությունը: Իսկ գործող նախագահ Հասան Ռոուհանին ներառվել Է թեկնածուների թվում: Նաեւ թեկնածու Է հաստատվել կոշտ ուղեգծի կողմնակից Էբրահիմ Ռաիսին:
Ավելի վաղ Ահմադինեժադը փաստաթղթեր Էր հանձնել երկրի նախագահի պաշտոնում իր թեկնածությունը գրանցելու համար: Մինչ այդ նա հայտարարել Էր, որ մտադիր չԷ իր թեկնածությունն առաջադրել նախագահի պաշտոնի համար, քանի որ Իսլամական Հանրապետության ղեկավար այաթոլլա Ալի Խամենեին նրան խորհուրդ Էր տվել չմասնակցել ընտրություններին:
Նախագահական մրցարշավին մասնակցել ցանկացողները կարող Էին գրանցվել մինչեւ ապրիլի 15-ը ներառյալ: Այնուհետեւ ընտրություններին նրանց մասնակցությանը պետք Է հավանություն տրվի Իրանի Սահմանադրության պահապանների խորհրդի կողմից: Պահապանների խորհուրդը պարտավոր Է թեկնածուների վերջնական ցուցակը հրապարակել ապրիլի 27-ին:
Մահմուդ Ահմադինեժադն Իրանի Իսլամական Հանրապետության վեցերորդ նախագահն Է եղել 2005 թվականի օգոստոսի 3-ից մինչեւ 2013 թվականի օգոստոսի 3-ը: Նախքան նախագահ դառնալը նա զբաղեցրել Է Արդեբիլի նահանգի նահանգապետի եւ Թեհրանի քաղաքագլխի պաշտոնները:

Ahmadinejad denied running for presidency
YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS. Iranian President Hassan Rouhani and hardline rival Ebrahim Raisi were both approved to run in May's presidential election by a government vetting body, while former President Mahmoud Ahmadinejad was disqualified, state media said on Thursday, Reuters reported.
The approval of Rouhani, a moderate, and Raisi, a political hardliner thought to have the backing of Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei, sets up a showdown between rival political camps.
Khamenei had advised Ahmadinejad not to run.
The disqualification of Ahmadinejad, a two-term president, draws attention to the criteria that the Guardian Council, the governmental body which vets candidates, uses in the selection process.
Regardless of how the rivalry between Rouhani and Raisi plays out, top Iranian officials, including Khamenei, have said they will confront any individuals or groups who attempt to destabilize the country.