Իրանում մեկնարկել Է նախագահական ընտրարշավը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանում մեկնարկել Է նախագահական ընտրարշավը, որին կմասնակցեն ավելի վաղ Իսլամական հեղափոխության պահապանների խորհրդի կողմից հաստատված վեց թեկնածուներ, ինչի մասին ապրիլի 21-ին հայտնել Է IRNA գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշում Է IRNA-ն, թեկնածուները կարող են իրենց ընտրարշավն սկսել ցանկացած օր մինչեւ մայիսի 18-ը, որը լռության օր Է հայտարարված մայիսի 19-ին պլանավորված ընտրություններից առաջ:
Իրանի նախագահի պաշտոնի համար պայքարելու են պետության ներկայիս ղեկավար 69-ամյա Հասան Ռոուհանին, Իրանի 60-ամյա առաջին փոխնախագահ Էսհակ Ջահանգիրին, Թեհրանի 56-ամյա քաղաքագլուխ Մոհամադ Բաղեր Գալիբաֆը, Իրանի արդյունաբերության 70-ամյա նախկին նախարար Մոստաֆա Հաշեմի Թաբան, երկրի մշակույթի նախարարության 70-ամյա նախկին ղեկավար Մոստաֆա Միրսալիմը եւ Իրանի 50-ամյա նախկին գլխավոր դատախազ Էբրահիմ Ռաիսին:
Ընդամենը ընտրություններին մասնակցելու համար գրանցվել Էր 1636 թեկնածու: Նախագահի պաշտոնի թեկնածու գրանցվելու փաստաթղթեր Էր ներկայացրել նաեւ Իրանի նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը, բայց Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը չթույլատրեց նրա մասնակցությունը:
Եթե մայիսի 19-ին պլանավորված քվեարկության արդյունքում թեկնածուներից ոչ մեկը չհավաքի ձայների ավելի քան 50 տոկոսը, ապա դրանից մեկ շաբաթ անց Իրանում կկայանա ընտրությունների երկրորդ փուլը: Նախագահի նախորդ ընտրություններում Հասան Ռոուհանիին հաջողվել Էր ապահովել ընտրողների 51 տոկոսի աջակցությունը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Иране стартовала предвыборная гонка за пост президента страны
В Иране стартовала предвыборная гонка за пост президента страны, в которой примут участие шесть кандидатов, утвержденных ранее советом стражей Исламской революции, сообщает в пятницу иранское агентство ИРНА.
Как отмечает агентство, кандидаты могут начать собственную кампанию в любой день до 18 мая, который объявлен днем тишины перед запланированными на 19 мая выборами.
За пост президента Ирана будут бороться нынешний глава государства 69-летний Хасан Рухани, 60-летний первый вице-президент Ирана Эсхак Джахангири, 56-летний мэр Тегерана Мохаммад Багер Галибаф, 70-летний экс-министр промышленности Ирана Мостафа Хашеми Таба, 70-летний экс-глава министерства культуры страны Мостафа Мирсалим и 50-летний экс-генпрокурор Ирана Эбрахим Раиси,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Всего для участия в выборах зарегистрировались 1 тыс. 636 кандидатов. Экс-президент Ирана Махмуд Ахмадинежад также подал документы для регистрации кандидатуры на президентский пост ранее, но впоследствии совет стражей Исламской революции отказал ему в участии.
Если по итогам голосования, запланированного на 19 мая, ни один кандидатов не наберет более 50% голосов, то через неделю после этого в Иране состоится второй тур. На предыдущих выборах президента Х.Рухани удалось заручиться поддержкой 51% избирателей.