Սոչիում կայանալիք համաշխարհային փառատոնին կմասնակցեն նաև արցախցի երիտասարդներ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության Սոչի քաղաքում հոկտեմբերի 14-22-ը տեղի է ունենալու «Երիտասարդության և ուսանողության 19-րդ համաշխարհային փառատոնը»:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ այս  մասին «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում  ասել  է ԱՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության աշխատակազմի երիտասարդության հարցերի բաժնի առաջատար մասնագետ  Աշոտ  Սարգսյանը: «Միջոցառման նպատակն է համաշխարհային երիտասարդության   համախմբումը, միջազգային կապերի և միջմշակութային փոխգործակցության ամրապնդումը»,-ասել  է  Ա.  Սարգսյանը  և  տեղեկացրել, որ փառատոնի ծրագիրը ներառում է տարբեր մարզաձևերի մրցույթներ, քաղաքական թեմաներով սեմինարներ և քննարկումներ, համերգներ, տոնակատարություններ, ինչպես նաև պատվիրակությունների գունագեղ շքերթ:
«Փառատոնին մասնակցել  ցանկացողները  կարող  են հայտերը ներկայացնել մինչև մայիսի 15-ը»,- հավելել  է   Ա.  Սարգսյանը և  նշել, որ  փառատոնին  արցախցի  երիտասարդներն առաջին  անգամ  են  մասնակցելու:

Во всемирном фестивале в Сочи впервые примут участие арцахцы
14-22 октября сего года в городе Сочи Российской Федерации пройдет 19-й Всемирный фестиваль молодежи и студентов.
Как сообщает Арменпресс, об этом сказал ведущий специалист  отдела  по делам молодежи Министерства культуры и по  делам молодежи  Республики Арцах Ашот Саркисян.
«Целью подобного мероприятия является  объединение молодежи  всего мира, укрепление международного, межкультурного  взаимодействия”, - сказал А.Саркисян, добавив, что программа фестиваля включает в себя различные спортивные соревнования, семинары и  дискуссии на политические темы, концерты, фестивали, а также красочное шествие делегаций.
«Все  желающие  принять участие в фестивале могут зарегистрироваться. Заявки принимаются до 15 мая“,  - сообщил А. Саркисян, отметив, что представители  молодежи Арцаха впервые примут участие в фестивале.