Թուրքիան կրկին ԵԽԽՎ մոնիտորինգի տակ է. որոշումն ընդունվեց 113 կողմ ձայնով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովն ապրիլի 25-ին քվեարկության արդյունքում որոշում է կայացրել Թուրքիայի վերադարձնել մոնիտորինգի տակ գտնվող երկրի կարգավիճակը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ԵԽԽՎ-ն:
Առաջարկին կողմ են քվեարկել ԵԽԽՎ տարբեր երկրների 113 պատվիրակ, դեմ` 45-ը, ձեռնպահ` 12-ը: Թուրքիան կառույցի կողմից մոնիթորինգի տակից հանվել էր 2004 թվականին:
ԵԽԽՎ որոշման մեջ նշվում է, որ Թուրքիայի հետ համագործակցությունը շարունակելու համար անհրաժեշտ է, որ այդ երկիրը կատարի ներկայացված առաջարկները: ԵԽԽՎ Թուրքիայի հարցով զեկուցողներ Մարիան Միկկոյի (Էստոնիա) և Ինգեբյորգ Գոդսքեսենի (Նորվեգիա) պատրաստած զեկույցում խստորեն քննադատվում է 2016 թվականի հուլիսին ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո հայտարարված և երեք անգամ երկարաձգված արտակարգ դրության պայմաններում կայացվող որոշումները` նշելով, որ դրանք վնասում են Թուրքիայում ժողովրդավարական կառույցների գործունեությունը:
ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյանը մեկնաբանել է քվեարկության արդյունքները` ասելով. «ԵԽԽՎ-ն, ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ, որոշում կայացրեց Թուրքիային վերադարձնել իր նախկին՝ մոնիտորինգի տակ գտնվող երկրի կարգավիճակը, կապված այդ երկրում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների վատթարացող իրավիճակի հետ։ Սա լրջագույն քաղաքական որոշում է։ Թուրքիան, մինչև քվեարկությունը, հայտարարում էր, այդ պարագայում, ընդհուպ ԵԽ-ին իր անդամակցությունը դադարեցնելը դիտարկելու նպատակահարմարությունը։ Թուրքիա- Եվրոպա սուր հակամարտության ևս մեկ ռաունդ երաշխավորված է»։

Вопрос мониторинга в Турции решен 113-ю голосами за: Турция снова находится под мониторингом ПАСЕ
25-го апреля в ПАСЕ обсуждался доклад по вопросу возможного  мониторинга в Турции. Как передает «Арменпресс», ссылаясь на сайт ПАСЕ,     25-го апреля в ПАСЕ обсуждался доклад «Деятельность демократических институтов в Турции».
Вопрос мониторинга в Турции решен 113-ю голосами «за», «против» проголосовали 45 депутатов, воздержались 12: Турция снова находится под мониторингом ПАСЕ, который был отменен в 2004 году.
Доклад был представлен в Комиссию по мониторингу ПАСЕ, содокладчиками назначены эстонский депутат Мариан Мико и норвежский депутат Ингебьорге Годскессен.
В докладе говорится о том, что Комиссия по мониторингу ПАСЕ озабочена положением в Турции, арестами депутатов и журналистов, ограничениями свободы слова и печати, нарушениями конституционных прав. Комиссия по мониторингу ПАСЕ озабочена также конституционными реформами, которые укреплят президентскую форму правления.
Комиссия по мониторингу ПАСЕ призвала Турцию отменить в стране чрезвычайние положение, освободить депутатов и журналистов, а также предлагает вернуть Турцию в положение мониторинга.
Член делегации Армении в ПАСЕ Самвел Фарманян прокомментировал это решение, сказав: «Решение было принято подавляющим больщинством голосов, в связи с положением по правам человека в этой стране. Это серьезнейшее политическое решение. До начала голосования Турция говорила вплоть о целесообразности своего участия в СЕ. Гарантирован еще один раунд серьезного противостояния Турция-ЕС».