Ձեր այդ որոշումը եւս մեկ քայլ էր դեպի լույսի հաղթանակը խավարի նկատմամբ. Շարմազանովը Չեխիայի ընդունած բանաձևի մասին
Ձեր այդ որոշումը եւս մեկ քայլ էր դեպի լույսի հաղթանակը խավարի նկատմամբ.
Շարմազանովը Չեխիայի ընդունած բանաձևի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովն ապրիլի 26-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի Չեխիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ռոբին Բյոհնիշի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունումը՝ նշելով, որ դա եւս մեկ քայլ է ցեղասպանությունների միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործում: Էդուարդ Շարմազանովն առանձնակի կարեւորել է բանաձեւի հեղինակ Ռոբին Բյոհնիշի ներդրումը փաստաթղթի ընդունման հարցում եւ իր երախտագիտությունն է հայտնել Չեխիայի խորհրդարանի բոլոր պատգամավորներին՝ նշելով. «Այդ քայլով Չեխիան վերահաստատեց իր հավատարմությունը ժողովրդավարական արժեքներին եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությանը: Ձեր այդ որոշումը եւս մեկ քայլ էր դեպի լույսի հաղթանակը խավարի նկատմամբ»:
Էդուարդ Շարմազանովը հեռախոսազրույցի ընթացքում դատապարտել է Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը՝ հավելելով, որ Թուրքիան մինչ օրս չի փոխել իր ձեռագիրը. շարունակում է հերքել Հայոց ցեղասպանության փաստը եւ չի ցանկանում առերեսվել իր պատմության հետ:
«Ավելի քան 100 տարի առաջ տեղի ունեցած ծանրագույն հանցագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի եւ այն ճանաչելու ու դատապարտելու շնորհիվ է հնարավոր կանխել մարդկության դեմ նոր ցեղասպանությունների իրագործումը»,-փաստել է ԱԺ փոխնախագահը:

YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. Eduard Sharmazanov - Deputy Speaker of Armenia’s Parliament, Head of Armenia-Czech Republic parliamentary friendship group, held a phone conversation with Robin Böhnisch, Head of the Czech Republic-Armenia friendship group of the Chamber of Deputies (Lower House of the Czech Parliament), press service of the Parliament told Armenpress.
Deputy Speaker Sharmazanov highly appreciated the adoption of resolution by the Czech Parliament’s Chamber of Deputies on recognizing and condemning the Armenian Genocide, stating that this is one more step towards the international recognition and condemnation of genocides. Sharmazanov attached a special importance to Robin Böhnisch’s contribution, as an author of the resolution, in the adoption of the document and expressed his gratitude to all MPs of the Czech Parliament. “By this step the Czech Republic reaffirmed its commitment to the democratic values and human rights protection. Your decision was another step towards the victory of light over darkness”, Sharmazanov said.
During the phone talk, the Deputy Speaker also condemned Turkey’s denialist policy, adding that Turkey till now hasn’t changed its signature, it continues to deny the Armenian Genocide and doesn’t want to confront the history.
“The gravest crime, that happened more than 100 years ago, has no time limit and it is possible to prevent the new genocides against humanity thanks to its recognition and condemnation”, Eduard Sharmazanov said.