Ձեր այդ որոշումը եւս մեկ քայլ էր դեպի լույսի հաղթանակը խավարի նկատմամբ. Շարմազանովը Չեխիայի ընդունած բանաձևի մասին
Ձեր այդ որոշումը եւս մեկ քայլ էր դեպի լույսի հաղթանակը խավարի նկատմամբ.
Շարմազանովը Չեխիայի ընդունած բանաձևի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովն ապրիլի 26-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի Չեխիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ռոբին Բյոհնիշի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունումը՝ նշելով, որ դա եւս մեկ քայլ է ցեղասպանությունների միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործում: Էդուարդ Շարմազանովն առանձնակի կարեւորել է բանաձեւի հեղինակ Ռոբին Բյոհնիշի ներդրումը փաստաթղթի ընդունման հարցում եւ իր երախտագիտությունն է հայտնել Չեխիայի խորհրդարանի բոլոր պատգամավորներին՝ նշելով. «Այդ քայլով Չեխիան վերահաստատեց իր հավատարմությունը ժողովրդավարական արժեքներին եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությանը: Ձեր այդ որոշումը եւս մեկ քայլ էր դեպի լույսի հաղթանակը խավարի նկատմամբ»:
Էդուարդ Շարմազանովը հեռախոսազրույցի ընթացքում դատապարտել է Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը՝ հավելելով, որ Թուրքիան մինչ օրս չի փոխել իր ձեռագիրը. շարունակում է հերքել Հայոց ցեղասպանության փաստը եւ չի ցանկանում առերեսվել իր պատմության հետ:
«Ավելի քան 100 տարի առաջ տեղի ունեցած ծանրագույն հանցագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի եւ այն ճանաչելու ու դատապարտելու շնորհիվ է հնարավոր կանխել մարդկության դեմ նոր ցեղասպանությունների իրագործումը»,-փաստել է ԱԺ փոխնախագահը:

“Ваше решение – еще один шаг к победе света над тьмой”: вице-спикер НС Армении о решении парламента Чехии
“Ваше решение – еще один шаг к победе света над тьмой”: вице-спикер НС Армении о
решении парламента Чехии
26 апреля состоялся телефонный разговор вице-спикера Национального Собрания, руководителя парламентской группы дружбы Армения – Чехия Эдуарда Шармазанова с председателем группы дружбы Чехия – Армения Палаты депутатов Парламента Чешской Республики Робином Бьонишем.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, вице-спикер НС высоко оценил принятие Палатой депутатов парламента Чехии признающей и осуждающей Геноцид армян резолюции, отметив, что это еще один шаг в деле международного признания и осуждения геноцидов.
Э.Шармазанов особо выделил вклад автора резолюции Р.Бьониша в ее принятие и выразил признательность всем депутатам чешского парламента, отметив: “Чехия этим шагом подтвердила свою приверженность   демократическим ценностям и защите прав человека. Ваше решение – еще один шаг к победе света над тьмой”.
В ходе телефонной беседы Э.Шармазанов осудил проводимую Турцией политику отрицания, добавив, что эта страна до сих пор не изменила свой почерк – продолжает отрицать факт Геноцида армян и не желает встать лицом к лицу со своей историей.
Произошедшее более ста лет назад тягчайшее преступление не имеет срока давности и лишь его признанием и осуждением можно предотвратить осуществление новых геноцидов”, - подчеркнул вице-спикер НС.