Թուրքիան չեղյալ է համարել ԵԽԽՎ-ի գերմանացի պատգամավորի այցը երկիր
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի կառավարությունը չեղարկել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի գերմանացի պատգամավոր Բեռնդ Ֆաբրիտիուսի այցը երկիր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է գերմանական Deutsche Welle-ն:
ԵԽԽՎ-ն 2016 թվականի նոյեմբերին լիազորել էր պատգամավորին մեկնել Թուրքիա «իրավական պետության սկզբունքներին Թուրքիայի հավատարմությունը ուսումնասիրելու» հարցով: Ֆաբրիտիուսն արդեն մի շարք հանդիպումներ էր ծրագրել, այդ թվում և Թուրքիայի արդարադատության նախարարի և սահմանադրական դատարանի նախագահի հետ:
Սակայն այն բանից հետո, ինչ ԵԽԽՎ-ն որոշում ընդունեց Թուրքիային վերադարձնել մոնիտորինգի տակ գտնվող երկրի կարգավիճակ, պաշտոնական Անկարան չեղյալ համարեց պատգամավորի այցը:
«Ցավով եմ ընդունում այս քայլը և կոչ եմ անում թուրքական կառավարությանը չեղարկի այցը չեղյալ համարելու մասին որոշումը»,- ասել է պատգամավորը:
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովն ապրիլի 25-ին քվեարկության արդյունքում որոշում է կայացրել Թուրքիայի վերադարձնել մոնիտորինգի տակ գտնվող երկրի կարգավիճակը: Առաջարկին կողմ են քվեարկել ԵԽԽՎ տարբեր երկրների 113 պատվիրակ, դեմ` 45-ը, ձեռնպահ` 12-ը: Թուրքիան կառույցի կողմից մոնիթորինգի տակից հանվել էր 2004 թվականին:
ԵԽԽՎ որոշման մեջ նշվում է, որ Թուրքիայի հետ համագործակցությունը շարունակելու համար անհրաժեշտ է, որ այդ երկիրը կատարի ներկայացված առաջարկները: ԵԽԽՎ Թուրքիայի հարցով զեկուցողներ Մարիան Միկկոյի (Էստոնիա) և Ինգեբյորգ Գոդսքեսենի (Նորվեգիա) պատրաստած զեկույցում խստորեն քննադատվում է 2016 թվականի հուլիսին ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո հայտարարված և երեք անգամ երկարաձգված արտակարգ դրության պայմաններում կայացվող որոշումները` նշելով, որ դրանք վնասում են Թուրքիայում ժողովրդավարական կառույցների գործունեությունը:

YEREVAN, APRIL 27, ARMENPRESS. Turkey’s government cancelled the visit of German lawmaker of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Bernd Fabritius to the country, Deutsche Welle reports.
In November 2016 PACE authorized Bernd Fabritius to depart for Turkey ‘to examine the country’s commitment to the principles of the legal state’. Fabritius had already planned a number of meetings, including with the Justice Minister and President of the Constitutional Court of Turkey.
However, after the PACE decision to degrade Turkey’s status to ‘under monitoring’, official Ankara cancelled the lawmaker’s visit.
“I accept this step with pain and urge the Turkish government to refrain from its decision on cancelling the visit”, he said.
PACE degraded Turkey’s status to ‘under monitoring’.113 delegates of various countries of PACE voted in favor of the decision, 45 voted against and 12 abstained.The monitoring status for Turkey was removed in 2004. The PACE decision mentions for continuing cooperation with Turkey it is necessary that the country fulfils the proposals. PACE rapporteurs Marianne Mikko and Ingebjørg Godskesen strictly criticized Turkey’s decisions in the state of emergency conditions, which has been extended for three times already after the attempted coup. They mentioned it damages the democratic institutions of Turkey.