Վաղաժամ մարվող վարկերի տույժերն ու տուգանքները լրացուցիչ բեռ են քաղաքացիների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն անդրադարձավ վարկային պարտավորությունները վաղաժամ մարելու դեպում բանկերի և վարկային կազմակերպությունների կողմից ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց նկատմամբ տույժեր կամ տուգանքներ կիրառելու հարցերին: Վարչապետը նշեց, որ դա անհարկի բեռ է դառնում մեր համաքաղաքացիների և տնտեսավարող սուբյեկտների համար:
«Առավել տրամաբանական է ստեղծել մեխանիզմներ, որոնք կխրախուսեն բարեխիղճ վարկառուներին: Ավելին` նման տույժերի և տուգանքների դեպքերի վերաբերյալ բողոքներ են հասցեագրվել նաև ՀՀ կառավարության աշխատակազմ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց վարչապետը:
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը նշեց, որ դա կիրառվում է նաև միջազգային պրակտիկայում՝ երկարաժամկետ վարկերի պարագայում: ԿԲ նախագահի խոսքով, նախորդ տարի այս առնչությամբ մշակվել է օրենսդրական փոփոխությունների նախագիծ, որը գտնվում է Ազգային ժողովում և անցել է երկու ընթերցում:
Վարչապետ Կարապետյանը ԿԲ նախագահին կոչ արեց կառավարության հետ համատեղ որոշել վարկային հարաբերությունները կարգավորելու հետ կապված հարցը և կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել առաջարկություններ:

Штрафы и пени за преждевременно выплаченные кредиты являются дополнительным грузом для граждан
На очередном заседании правительства Армении премьер-министр Армении Карен Карапетян затронул вопрос штрафов и пеней, которые налагаются банками в отношении физических и юридических лиц в случае  преждевременной выплаты ими кредитов. Как передает «Арменпресс» с его слов,   штрафы и пени за преждевременно выплаченные кредиты являются дополнительным грузом для граждан.
«Логичнее будет создать механизмы, которые будут поощрять добросовестных дебиторов. Жалобы на подобные штрафы уже направляются в администрацию правительства Армении»,- сказал премьер-министр Армении Карен Карапетян.
Председатель ЦБ Армении Артур Джавадян сказал, что подобное применяется и в международной практике, в случае долгосрочных кредитов. По его словам, в прошлом году было доработано соответствующее законодательство, которое находится сейчаас в НС Армении и уже прошло 2 слушания.
Премьер-министр Армении Карен Карапетянпризвал председателя ЦБ Армении решить вопрос совместно с правительством и представить соответствующие предложения.