ՀՀ փոխարտգործնախարարը մասնակցել է ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի տարածաշրջանային ֆորումին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժնևում ապրիլի 25-ից 26-ը տեղի ուեցավ «Կայուն զարգացում ՄԱԿ-ի Եվրոպական Տնտեսական Հանձնաժողովի (ԵՏՀ) տարածաշրջանում» խորագրով տարածաշրջանային համաժողովը և Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի 70-ամյակին նվիրված «2030թ.-ին ընդառաջ տնտեսական ինտեգրում և համագործակցություն» խորագրով ԵՏՀ նստաշրջանը, որի բարձրաստիճան հատվածին ելույթ ունեցավ ԱԳ նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Փոխնախարար Հովակիմյանը, մասնավորապես, նշեց, որ ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովն իր գործունեության ընթացքում մեծ դերակատարություն է ունեցել տարածաշրջանի տնտեսական զարգացման գործում: Փոխնախարար Հովակիմյանի խոսքերով, ԵՏՀ-ն, առաջնորդվելով Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության նպատակներով և սկզբունքներով, նպաստում է եվրոպական երկրների համագործակցության ամրապնդմանն ինչպես միմյանց, այնպես էլ այլ երկրների հետ, ինչպես նաև տնտեսական ինտեգրմանը` Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի համաձայն։
Աշոտ Հովակիմյանը նշեց նաև, որ Հայաստանի կառավարությունը վերանայել է աղքատության կրճատման ռազմավարությունը՝ թիրախավորելով մարդկային կապիտալի զարգացման, զբաղվածության ավելացման, սոցիալական պաշտպանության համակարգի բարելավման և հանրային կառավարման ինստիտուցիոնալ արդիականացման ուղղությունները։

Armenia’s Deputy FM takes part in UNECE Regional Forum in Geneva
YEREVAN, APRIL 27, ARMENPRESS. The Regional Forum on Sustainable Development for the UNECE Region and the UNECE session titled “Economic Integration and Cooperation towards 2030” dedicated to the 70th anniversary of the Economic Commission for Europe (ECE) was held in Geneva from April 25 to 26 during which Armenia’s Deputy Foreign Minister Ashot Hovakimyan delivered speech, the MFA told Armenpress.
The Deputy FM said during its activity the UN Economic Commission for Europe played a key role in the region’s economic development. According to him, the ECE contributes to strengthening the cooperation of the European countries, as well as the economic integration in accordance with the 2030 Agenda for Sustainable Development.
Ashot Hovakimyan said Armenia’s Government reviewed the poverty reduction strategy by targeting the directions of human capital development, increase of employment, improvement of social protection system and institutional modernization of public administration.