Ձերբակալվել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության դրամաշնորհային ծրագրերի համակարգող Մարինե Պապյանը /լրացված/
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհների առանձնապես խոշոր չափերի գումարի հափշտակություն կատարելու կասկածանքով 2017 թվականի ապրիլի 26-ին ձերբակալվել է ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության դրամաշնորհային ծրագրերի համակարգող Մարինե Պապյանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի  մամուլի խոսնակ Սոնա Տռուզյանը:
ՀՀ քննչական կոմիտեի հաղորդագրությունը ներկայացնում ենք ստորև.
«ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում շարունակվում է ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհի գումարներից առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ,  ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհներից խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերի գումարի հափշտակություն կատարելու կասկածանքով 2017 թվականի ապրիլի 26-ին ձերբակալվել է ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության դրամաշնորհային ծրագրերի համակարգող Մարինե Պապյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ քրեական գործով ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված ապացույցների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտմամբ, դրանք իրենց համակցության մեջ վերլուծությամբ և համատեղ գնահատմամբ, ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության դրամաշնորհային ծրագրերի իրականացման համար հատկացված առանձնապես խոշոր չափերի գումարների հափշտակության, հափշտակությանն օժանդակելու, ինչպես նաև մի խումբ անձանց կողմից փաստաթղթի կեղծիք կատարելու համար որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 13 անձ՝ Տիգրան Սուքիասյանը, Գևորգ Ղազարյանը, Ռուբինա Տեր-Մարտիրոսյանը, Արմեն Բարեղամյանը, Անահիտ Ավագյանը, Սերգեյ Բալասանյանը, Դինա Մանուկյանը, Կարեն Ստեփանյանը, Թերեզա Դիլանյանը, Ալեքսանդր Պողոսյանը, ինչպես նաև Հրայր Գյոնջյանը, Գարիկ Չիլինգարյանը և Գեղամ Պետրոսյանը։ Վերջին երեք անձի՝  Հ.Գյոնջյանի, Գ.Չիլինգարյանի և Գ.Պետրոսյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:

Grant program coordinator of EU delegation in Armenia detained in suspicion of embezzlement: UPDATED
Grant program coordinator of EU delegation in Armenia detained in suspicion of embezzlement:
UPDATED
YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. Marine Papyan, Grant Program Coordinator of the EU delegation in Armenia, has been detained in suspicion of embezzling grants provided by the EU delegation.
The arrest comes amid an ongoing criminal case investigated by the general department of investigations of the Investigative Committee (IC), Sona Truzyan, spokesperson of the IC told ARMENPRESS.
The Investigative Committee released a statement, saying:
“The preliminary investigation of the ongoing criminal case on embezzlement of EU grants continues in the general department of investigations of the Investigative Committee.
Based on evidence gathered during the investigation, Grant Program Coordinator of the EU delegation to Armenia Marine Papyan has been detained in suspicion of embezzling grant money provided by the EU delegation with initial agreement with a group of individuals.
Earlier it was reported that as result of investigations of the criminal case and analysys of all evidence, 13 people – Tigran Sukiasyan, Gevorg Ghazaryan, Rubina Ter Martirosyan, Armen Bareghamyan, Anahit Avagyan, Sergey Balasanyan, Dina Manukyan, Karen Stepanyan, Tereza Dilanyan, Alexander Poghosyan, as well as Hrayr Gyonjyan, Garik Chilingaryan and Gegham Petrosyan - are under investigation for embezzlement, assisting embezzlement and forgery of documents of EU delegation grant money. Hrayr Gyonjyan, Garik Chilingaryan and Gegham Petrosyan are currently wanted.