Էդվարդ Միլիտոնյանը դարձել է «Հանս Քրիստիան Անդերսեն» միջազգային գրական մրցանակի հավակնորդ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը դարձել է մանկագրության ոլորտում հեղինակավոր «Հանս Քրիստիան Անդերսեն» միջազգային գրական մրցանակի հավակնորդ: «Հանս Քրիստիան Անդերսենի անվան մրցանակը գրականության ասպարեզում զգալի ներդրումների համար տրվում է երկու տարին մեկ` Անդերսենի ծննդյան օրը` ապրիլի 2-ին: Այն մանկագիրների և նկարազարդողների համար միջազգային ամենահեղինակավոր մրցանակն է: Միջազգային մրցանակի այս նախագիծն իրականացնում է Մանկապատանեկան գրքի միջազգային կոմիտեն:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Մանկապատանեկան գրքի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան մասնաճյուղի նախագահ Ռուզան Տոնոյանը նշեց, որ այս կառույցին անդամակցում են 77 երկիր, յուրաքանչյուրն ունի իր ազգային կոմիտեն: Հայաստանն այս կառույցին անդամակցում է 2012 թվականից և առաջին անգամ մրցանակաբաշխությանը ներկայացրել է հայ գրողի թեկնածությունը:
«Ներկայացրեցինք Էդվարդ Միլիտոնյանի թեկնածությունը և ի պատիվ մեզ, 77 անդամ երկրների ներկայացուցիչներից մրցանակային փուլ անցան 33 գրող, այդ թվում Էդվարդ Միլիտոնյանը: Այդ 33-ից կընտրվի հաղթողը, ում եկող տարի կշնորհվի Անդերսենի անվան գրական մրցանակը»,-ասաց Ռուզան Տոնոյանը:
Թեկնածուն պետք է համապատասխանի նախանշված չափորոշիչներին: Այն է` նա պետք է լինի առնվազն 10 գրքի հեղինակ, նրա գրքերը պետք է թարգմանված լինեն աշխարհի տարբեր լեզուներով, թեկնածուն պետք է այլ գրական մրցանակներ ստացած լինի, որոշակի հեղինակություն վայելի նաև իր երկրում, ապրող ստեղծագործող գրող լինի:
Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը նշեց, որ նման հեղինակավոր մրցանակին Հայաստանի կողմից թեկնածու ներկայացնելը կարևոր ձեռքբերում է մեր երկրի համար:
«Կարևորն այն չէ, որ իմ թեկնածությունն է ներկայացվել, կամ ես եմ ընդգրկվել այդ կազմում: Կարևորն այն է, որ առաջին անգամ Հայաստան անունը հնչում է տարբեր մեծ երկրների շարքում: Հայաստանը` որպես գրական երկիր, պետք է կարողանանք ներկայացնել աշխարհին, ճանաչելի դարձնել: Ցույց տանք, որ Հայաստանում լուրջ գրականություն է տպագրվում»,-ասաց նա:
Էդվարդ Միլիտոնյանը նշեց, որ Հայաստանը միջազգային մրցանակաբաշխություններին մասնակցելու գործընթացում քիչ փորձ ունի: Նրա խոսքով, անհրաժեշտ է աջակցել գրական նյութերի տպագրմանը, դրանց տարածմանը տարբեր երկրներում:
«Այն հնարավորությունները, որոնք օգտագործում ենք, կարծում եմ, դեռ քիչ են, որ կարողանանք միջազգային դաշտում լավ ձևով տարածել մեր գործերը: Պետք է լավ թարգմանություններ կատարվեն, ինչը բարդ գործ է: Մանկական ստեղծագործությունները թարգմանելու համար յուրահատուկ մոտեցում է անհրաժեշտ, թարգմանելիս պետք է գտնել համարժեքը: Այդ առումով դժվարանում է թարգմանիչների գործը, և անելիքներ դեռ շատ կան»,-ասաց Էդվարդ Միլիտոնյանը:
Նշենք, որ Մանկապատանեկան գրքի միջազգային կոմիտեն մանկական գրքի քաղաքականությունը խթանող միջազգային կառույց է, որն ստեղծվել է 1953 թվականին Ցյուրիխում: Հեղինակավոր մրցանակը տրվում է 1956 թվականից: Մրցանակը, որը բաղկացած է ոսկե մեդալից և վկայագրից, անվանում են նաև «Փոքր Նոբելյան»: Հաջորդ մրցանակը կհանձնվի 2018 թվականին կոմիտեի տարեկան կոնֆերանսի ժամանակ, որը տեղի կունենա Ստամբուլում: Անդերսենի մրցանակի հովանավորն է Դանիայի թագուհին:

President of Armenia’s Union of Writers nominated for Hans Christian Andersen Award
YEREVAN, APRIL 27, ARMENPRESS. Edward Militonyan, president of Armenia’s Union of Writers, has been nominated for the Hans Christian Andersen Award for Children’s Literature.
The Award is bestowed every two years on April 2 – the birthday of Andersen. This project of the international awards is carried out by the International Board on Books for Young People (IBBY).
Ruzan Tonoyan, president of IBBY Armenia office, told a press conference 77 countries are members of the structure, each having its own national committee.
Armenia is a member of IBBY since 2012 and for the first time an Armenian writer has been nominated for the award.
“We presented Edward Militonyan’s candidacy and 33 writers from representatives of 77 countries passed to the competitive stage, including Edward Militonyan. The winner will be chosen from this 33, who will be given the Andersen Award next year”, Tonoyan said.
The candidate must meet certain reqirements to be eligible for nomination. The writer must be the author of at least 10 books with various translations available, the candidate must be the laureate of other awards and be a creative and active writer.
Edward Militonyan, president of Armenia’s Union of Writers, said nominating a candidate from Armenia for such a prestigious award is an important achievement for the country.
“It’s not important who has been presented, or that I have been included. The important thing is that for the first time the name Armenia is heard among various big countries. Armenia, as a literary country, we must be able to present to the world, make it recognizable. We must show that serious literature is published in Armenia”, he said.
Militonyan said Armenia has little experience in the process of participating in international awards.
According to him, it is necessary to support publishing of literary materials and their dissemination in various countries.
“The possibilities which we are using, I believe, are still little, in order to be able to decently spread our works in the international arena. Good translations must be carried out, which isn’t easy. Unique approach is required for translating children’s literature, one must find the equivalent while translating. In this context the work of translators gets difficult, and there is still lot to do”, Militonyan said.
The IBBY was founded in Zurich in 1953. The
The Hans Christian Andersen Award will be held in 2018 during the annual IBBY conference in Istanbul.