Ժան Միշել Բասկիայի կտավը Sotheby՚s-ի աճուրդում վաճառվել Է ռեկորդային 110,5 մլն դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բոհեմական նկարիչ Ժան Միշել Բասկիայի կտավը մայիսի 18-ին Նյու Յորքում 110,5 միլիոն դոլարով վաճառվել Է Sotheby՚s-ի աճուրդում: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է France-Presse գործակալությունը: Նրա տեղեկատվությամբ՝ այդ գումարը դարձել Է ամենամեծը Բասկիայի վրձնի գործերի համար երբեւԷ վճարվածներից:
Վաճառված նկարն անվանում չունի եւ թվագրված Է 1982 թվականով: Երկնագույն ֆոնին սեւ ներկով նկարված են մարդու գլխի ուրվագծեր:
Բասկիան սկսել Է որպես գրաֆիտիստ նկարիչ, ավելի ուշ հռչակվել Է նեոԷքսպրեսիոնիզմի ոճի գործերով: Նա մահացել Է 1988 թվականին թմրադեղերի գերդոզավորումից 27 տարեկան հասակում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:-0-/34/

Картина Жана-Мишеля Баския продана на аукционе Sotheby's за рекордные $110,5 млн
Полотно богемного художника Жана-Мишеля Баския было продано в четверг за $110,5 млн на аукционе Sotheby's в Нью-Йорке. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщило агентство France-Presse.
По его информации, эта сумма стала самой большой из когда-либо заплаченных за работу кисти Баския. Проданная картина не имеет названия и датируется 1982 годом. На голубом фоне черной краской нарисованы контуры человеческой головы.
Баския начинал как художник граффитист, а позднее прославился работами в стиле неоэкспрессионизма. Он скончался в 1988 году от передозировки наркотиками в возрасте 27 лет.