Երեք հայ բժիշկներ մեկնել են Սուդան՝ ժամանակավորապես փոխարինելու «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդ Թոմ Քաթինային
Երեք հայ բժիշկներ մեկնել են Սուդան՝ ժամանակավորապես փոխարինելու «Ավրորա»
մրցանակի հավակնորդ Թոմ Քաթինային
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդ, ամերիացի բժիշկ ԹոմՔաթինան, որ միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում է թողնում Նուբայի լեռները, ժամանում է Հայաստան՝ մասնակցելու «Ավրորա» մրցանակի միջոցառումներին: Նուբայի բնակիչները, սակայն, անօգնական չեն մնա: Երեք հայ բժիշկներ մեկնել են Նուբայի լեռներ՝ ժամանակավորապես փոխարինելու բժիշկ Թոմ Քաթինային եւ շարունակելու նրա բացառիկ մարդասիրական առաքելությունը, որի շնորհիվ բազմաթիվ մարդիկ են փրկվել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով  auroraprize.com կայքէջը, Գնդապետ Գեւորգ Ոսկանյանը, մայոր Հայկ Հովհաննիսյանը եւ Արմինե Բարխուդարյանը, ովքեր տարիներ շարունակ ծառայում են խաղաղությանը, ոչ մի րոպե չեն վարանել, երբ իմացել են, որ իրենց կարիքը կա՝ թեկուզ աշխարհից կտրված մի վայրում: «Սա իմ առաջին առաքելությունը չէ: Ես երկու անգամ եղել եմ առաքելության հայկական խաղաղապահ զորքերի բրիգադի կազմում Աֆղանստանում 2010 եւ 2013 թվականներին, - պատմում է մայոր Հայկ Հովհաննիսյանը, որը  Հայաստանի Պաշտպանության նախարարության Կենտրոնական կլինիկական հոսպիտալի վիրաբուժության բաժանմունքի պետի տեղակալն է, -  որոշում կայացնելը չերկարեց՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը՝ ինչի շրջանակում է այցը, ինչի համար ես դու պետք: Հրաժարվելն ինձ համար ուղղակի ընդունելի չէր լինի»:
«Բժշկի գործունեությունը մի շատ կարեւոր ասպեկտ ունի, որը մարդասիրությունն է: Բավարար չես համարում հանգիստ, խաղաղ պայմաններում աշխատել, երբ որ տեսնում ես նվիրյալներ կան, որոնք անկախ ազգից պատրաստ են ամենավտանգավոր պայմաններում ծառայել», - ասում է փոխգնդապետ Գեւորգ Հովհաննիսյանը, Կենտրոնական կլինիկական հոսպիտալի վիրաբուժության բաժանմունքի պետը, որն արդեն 23 տարի ծառայում է Հայաստանի զինված ուժերում՝ որպես ռազմական բժիշկ:
Գեւորգ Ոսկանյանին եւ Հայկ Հովհաննիսյանին Սուդանում կմիանա Արմինե Բարխուդարյանը. մի քանի ամիս է նա մարդասիրական առաքելությամբ մեկնել է Քենյա՝ աշխատելու Մալինդի քաղաքի հիվանդանոցում, ուր իր կարիքը շատ էր զգացվում: «Թոմ Քաթինայի պատմությունը շատ ոգեշնչող է՝ սկզբից մինչեւ վերջ, չգիտեմ՝ որ պահն առանձնացնեմ: Նա էլ է բժիշկ, ես էլ, ու երբ դիտում էի հեռուստացույցով, ինձ համար ծանր էր գիտակցել այն փաստը, թե ինքը որտեղ է հիմա, ու ես որտեղ եմ՝ որպես բժիշկ: Նույն մասնագիտությամբ մարդն իր կյանքն է վտանգում, մի բժիշկ այդքան հիվանդ է սպասարկում, ծանր պայմաններում է ապրում, պատերազմի մեջ, իսկ ե՞ս», - ասում է Արմինե Բարխուդարյանը:
Երեք հայ բժիշկները  հիմա սպասարկում են  Նուբա լեռներում ապրող մարդկանց. նրանց համար մարդկային կյանքն առաջնային է, իսկ երազանքը մեկն է՝ խաղաղությունը:
«Բժիշկի համար շատ կարեւոր է այն զգացողությունը, որ մարդու կյանք է փրկում: Դա մի ներքին ուժ է, որ ոչնչով չես կարող փոխարինել, երբեմն բառերով անհնար է նկարագրել», - ասում է բժիշկ Ոսկանյանը:
«Ժամանակի ընթացքում հասկանում ու գնահատում ես ռիսկերը, երբ որ հասունանում ես որպես մասնագետ, երբ տեսնում ես քո մասնագիտության անհրաժեշտությունն այնտեղ, որտեղ այդ ռիսկերը կան, - զինվորական սթափությամբ ասում է Հայկ Հովհաննիսյանը, - մենակ չես այնտեղ, կան մարդիկ ում պետք է օգնես, որոնց առողջության պատասխանատվությունը դրված է քո ուսերին: Հենց դրանով էլ մոտիվացվում ես»:
Սուդանի հարավում գտնվող Նուբա լեռներ հասնելը հեշտ չէ, սակայն երբ առաքելությունդ մարդկանց անօգնական չթողնելն է, երբ կա անհրաժեշտություն աջակցելու մերօրյա հերոսին, եւ երբ նրան երախտագիտություն հայտնելու լավագույն ձեւն այլոց օգնելն է, ճանապարհներն ու ժամանակը խոչընդոտ չեն: Բժիշկներ Բարխուդարյանը, Հովհաննիսյանն ու Ոսկանյանը հենց այս գիտակցումով Սուդանում ծառայում են «Գթության մայր» հիվանդանոցում:
Բժիշկները Սուդան են մեկնել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության առաջարկով՝ հնարավոր դարձնելով բժիշկ Թոմ Քաթինայի այցը Հայաստան, ով 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդ է: Նախաձեռնությունն իր վրա է վերցրել բժիշկների այցի հետ կապված ողջ կազմակերպչական, ապահովագրական եւ ֆինանսական պարտավորությունները:
2017թ. «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդներն են Ֆարթուն Ադանը եւ Իլվադ Էլմանը, Ջամիլա Աֆղանին, Մուհամադ Դարվիշը, Դենիս Մուկվեգեն եւ Թոմ Քաթինան: Մայիսի 28-ին հավակնորդները մեծարման կարժանանան «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողության ժամանակ Երեւանում, որտեղ հայտնի կդառնա 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրը: Դափնեկիրը կստանա $100,000 պարգեւ՝ շարունակելու իր գործունեությունը, ինչպես նաև $1,000,000 դրամաշնորհ, որը բացառիկ հնարավորություն կտա շարունակելու նվիրատվության շղթան՝ աջակցելով իրեն ոգեշնչած կազմակերպություններին:

3 Armenian doctors depart for Sudan to temporarily substitute for “Aurora Prize” finalist Dr. Tom Catena
3 Armenian doctors depart for Sudan to temporarily substitute for “Aurora Prize” finalist Dr. Tom
Catena
YEREVAN, MAY 19, ARMENPRESS. Dr. Tom Catena, who leaves the Nuba Mountains only in utter necessity, will fly to Armenia in order to attend the Aurora Prize weekend of events and the Award Ceremony in Yerevan. He was nominated last year as well. But in 2016, he didn’t attend the ceremony. He couldn’t. This year, however, the people of the Nuba Mountains will be able to rely on three Armenian doctors who will be substituting for him, and, like him, will save lives, Armenpress reports citing Aurora Prize official website.
Lieutenant Colonel Gevorg Voskanyan, Major Hayk Hovhannisyan and Armine Barkhudaryan –did now waver for a second when told that they are urgently needed in a remote corner of the world.
“This isn’t my first mission. Twice in 2010 and 2013 I have served in Afghanistan as a member of the Armenian peace-keeping forces,” says Major Hayk Hovhannisyan, Deputy Chief of the Surgery Unit at the Central Clinical Military Hospital of Armenia’s Defense Ministry. “It didn’t take long to decide, considering the framework and urgency of the mission. To me it would be unacceptable to decline.”
“It is impossible to underestimate the value of humanism for physicians. I cannot be satisfied working under relatively easy conditions of peace while I see there are committed people who are serving in the most dangerous places and conditions, regardless of their ethnicity or religion,” observed Lieutenant Colonel Gevorg Voskanyan, chief surgeon at the Central Clinical Military Hospital of Armenia, who has served 23 years as a military doctor.
In Sudan, Gevorg Voskanyan and Hayk Hovhannisyan will be joined by Armine Barkhudaryan, who is on a humanitarian mission in the hospital of Malindi, Kenya, where she is much needed. “Every detail of Tom Catena’s story is inspiring, I don’t even know what to highlight. Both of us are doctors, yet it was very difficult for me to acknowledge where he is now, versus where I am. The person with the same profession as me risks his life, he serves so many patients, lives in those harsh conditions of war, and what about me, I thought?”
“The feeling that you save lives is crucial for a doctor and gives an inner strength that you cannot substitute by anything else. Sometimes it cannot even be described by mere words,” says Doctor Voskanyan.
“You begin to understand and assess the risks when you grow as a professional and see your skills required in places where risk levels are high,” says Hayk Hovhannisyan with the sober-mindedness of a soldier. “You aren’t alone there; you bear the responsibility for the health and wellbeing of the people you are out to help. That is your motivation.”
Reaching the Nuba Mountains in the south of Sudan is not easy. The suffering of the local population seems endless. Dr. Tom Catena has witnessed it all. The sole surgeon in the local Mother of Mercy hospital that serves the entire region, this devout American Catholic came to Sudan in the peaceful years preceding the war, and then refused to leave the people once the civil war broke out in 2011.
In addition to Dr. Catena, the other finalists for the 2017 Aurora Prize are Fartuun Adan and Ilwad Elman, Jamila Afghani, Dr. Tom Catena, Muhammad Darwish, Dr. Denis Mukwege.  They have been chosen for their exceptional impact, courage and commitment to preserving human life and advancing humanitarian causes. The finalists will be honored at the Aurora Prize Ceremony in Yerevan, Armenia on May 28, 2017 when one will be chosen as the 2017 Aurora Prize Laureate. The Aurora Prize Laureate will receive a grant of US$100,000 to support the continuation of their work, as well as a US$1,000,000 award, which will give them the unique ability to continue the cycle of giving by supporting organizations that have inspired their work.