Ովքեր են փոխարինելու «Ծառուկյան» խմբակցության` մանդատից հրաժարված 3 պատգամավորներին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի ընտրությունների արդյունքներով «Ծառուկյան» դաշինքի տարածքային ցուցակներով ընտրված պատգամավորներ Խաչիկ Մանուկյանի, Արտյոմ Ծառուկյանի և Հարություն Ղարագյոզյանի հրաժարականի դիմումները ընդունված համարվելու դեպքում նրանց խորհրդարանում կփոխարինեն նույն ընտրական տարածքներում նրանցից հետո ամենաշատ ձայներ հավաքած թեկնածուները:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, թիվ 7 ընտրական տարածքում Խաչիկ Մանուկյանից հետո ամենաշատ ձայներ հավաքած թեկնածուն Լյովա Խաչատրյանն է, ով, սակայն, ընտրությունների արդյունքներով ստացած մանդատից հրաժարվելու դիմում էր ներկայացրել ԿԸՀ, որն ընդունվել է: Այս պարագայում Խաչիկ Մանուկյանի մանդատը բաժին կհասնի Նորա Առուստամյանին, ով թիվ 7 ընտրատարածքում երրորդ ամենաշատ ձայներ հավաքած թեկնածուն է: Նորա Առուստամյանը հավաքել է 4773 ձայն:
Թիվ 1 ընտրական տարածքում Արտյոմ Ծառուկյանից հետո ամենաշատ ձայներ հավաքել են Արթուր Մամոյանը (5612) Ալիկ Եղիկյանը (2388), Արման Աբովյանը (1583), Արայիկ Կեսոյանը (1485), սակայն նրանք ընտրություններից հետո ինքնաբացարկի դիմումներ են ներկայացրել ԿԸՀ, որոնք ընդունվել են: Տվյալ պարագայում Արտյոմ Ծառուկյանի մանդատը բաժին կհասնի Գևորգ Պետրոսյանին, ով թիվ 1 ընտրատարածքում հավաքել է 1120 ձայն:
Թիվ 3 ընտրատարածքում Հարություն Ղարագյոզյանից հետո ամենաշատ ձայներ հավաքած թեկնածուն Կարեն Առաքելյանն է (3653), ով նույնպես ընտրություններից հետո ինքնաբացարկի դիմում է ներկայացրել ԿԸՀ: Հետևաբար` Հարություն Ղարագյոզյանի մանդատը կստանա Հակոբ Նազարյանը, ով թիվ 3 ընտրատարածքում հավաքել է 3569 ձայն:
Ազգային ժողովի «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավորներ Խաչիկ Մանուկյանը, Հարություն Ղարագյոզյանը և Արտյոմ Ծառուկյանը մայիսի 19-ին հրաժարականի դիմումներ են ներկայացրել ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին: Եթե պատգամավորները մեկ շաբաթվա ընթացքում հետ չվերցնեն ինքնաբացարկի դիմումները, դրանք կհամարվեն ընդունված:

Кто заменит троих отказавшихся от мандата депутатов из блока «Царукян»
В результате, если самоотвод троих отказавшихся от мандата депутатов из блока «Царукян» - Хачика Манукяна, Артема Царукяна и Арутюна Карагезяна, будет принят, их заменят следующие за ними по числу голосов в тех же участках рейтинговые кандидаты.
Как передает «Арменпресс», на участке номер 7 за Хачиком Манукяном следует Лева Хачатрян, однако он уже заявил самоотвод, и ЦИК принял его. Затем следует Нора Арустамян, которая набрала на этом участке  4773 голосов, показав 3-й результат.
На  участке номер 1 за Артемом Царукяном следуют Артур Мамоян (5612 голосов), Алик Егикян (2388 голосов), Арман Абовян (1583 голосов), Араик Кесоян (1485 голосов), однако все они уже заявили самоотвод, и ЦИК принял его.  Следовательно, мандат отойдет к Геворгу Петросяну, который набрал на этом участке 1120 голосов.
На  участке номер 3 за Арутюном Карагезяном следует Карен Аракелян (3653 голосов), однако он уже заявил самоотвод, и ЦИК принял его. Следовательно, мандат отойдет к Акопу Назаряну, который набрал на этом участке 3569 голосов.
19-го мая последовал самоотвод троих депутатов из блока «Царукян» - Хачика Манукяна, Артема Царукяна и Арутюна Карагезяна, которые подали соответствующие заявления в адрес председателя НС Армении Ара Баблояна. Если в течение недели они не передумают, то их самоотвод будет считаться принятым.