Պետք է հետևողական աշխատել Հայաստանի մշակութային ճանաչելիությունը բարձրացնելու ուղղությամբ. Վարչապետն այցելել է մշակույթի նախարարություն
Պետք է հետևողական աշխատել Հայաստանի մշակութային ճանաչելիությունը
բարձրացնելու ուղղությամբ. Վարչապետն այցելել է մշակույթի նախարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը մայիսի 23-ին ՀՀ մշակույթի նախարարություն կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում գերատեսչության ղեկավար կազմի հետ քննարկել է ոլորտի ծրագրերը, խնդիրները և անելիքները: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար  Արմեն Ամիրյանը ներկայացրել է նախարարության 2017 թ. գերակա խնդիրների և միջոցառումների կատարման ընթացքը, ապա խոսքը փոխանցել իր տեղակալներին, ովքեր էլ զեկուցել են ըստ իրենց ոլորտների տարվող աշխատանքների մասին: Նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանը, մասնավորապես, ներկայացրել է Հայաստանում կինոարտադրության ոլորտում առաջարկվող բարեփոխումները՝ կինոարտադրության կառավարման ժամանակակից մոդելի իրավական հիմքերի ապահովում, ֆիլմ հանձնակատարի ինստիտուտի ներդրում, «Շրջիկ կինոթատրոն» ծրագրի և մարզային կինոթատրոնների ցանցի ստեղծման ծրագրի իրականացում և այլն:
Վարչապետը հանձնարարել է մեկ ամսվա ընթացքում մշակել և ներկայացնել կինոարդյունաբերության զարգացման ծրագիր: «Ներկայացրեք  կոնցեպցիա՝ ընդհանրապես դեպի ուր ենք շարժվելու կինոարտադրության մեջ, բայց յուրաքանչյուր առաջարկի տակ պետք է դնեք տրամաբանություն՝ ժամանակացույցով, ֆինանսական գնահատականով, հիմնավորումներով», - նշել է կառավարության ղեկավարը:
Իրենց զեկույցներում նախարարի տեղակալներ Արև Սամուելյանը և Ներսես Տեր-Վարդանյանը զեկուցել են մշակութային ժառանգության ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրերի ընթացքի վերաբերյալ:  Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել վիրտուալ 360° թանգարանի, «Աուդիոգիդ» բջջային հավելվածի, տիկնիկային թանգարանի, թատրոններում ժամանցային գրադարանային գրավաճառ կենտրոնների ստեղծման,  ինչպես նաև պատմամշակութային արգելոցներում ու հուշարձաններում ենթակառուցվածքների ձևավորման ու զարգացման աշխատանքներին: Վարչապետին ներկայացվել է նաև Գյումրիում մշակութային կենտրոնի ստեղծման ներդրումային ծրագիրը, որը նախատեսվում է իրականացնել Կումայրի պատմական կենտրոնի ծրագրի շրջանակում վերականգնվող փողոցների հարակից տարածքում: Տարածքի մի մասում Շիրակի մարզային գրադարանն է, որն արդեն վերակառուցվել է, իսկ մնացած հատվածում իրականացվելու են վերակառուցման և ներքին բակի վերականգնման աշխատանքներ: Արդյունքում նախատեսվում է Գյումրիում տեղակայել մշակույթի նախարարության ռեգիոնալ վարչության շենքը, երկու թանգարան՝ Շիրակի երկրագիտական թանգարանը և Ազգային պատկերասրահի մասնաճյուղը, հուշանվերային արտադրանքի պատրաստման կենտրոն, լաբորատորիաներ, վարչական գրասենյակ: Ընդգծելով, որ նման ծրագրերը Գյումրիում տրամադրություն և միջավայր են փոխելու՝ վարչապետն առաջարկել է ծրագիրը քննարկել Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի հետ և սկսել աշխատանքը ներդրողներ ներգրավելու ուղղությամբ:
Կարեն Կարապետյանը կարևորել է ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ և առևտրային բաղադրիչի ակտիվացմամբ մշակութային հուշարձանների ճանաչելիության բարձրացումը և զբոսաշրջային հետաքրքրության ավելացումը: «Պետք է հետևողական աշխատել Հայաստանի մշակութային ճանաչելիությունը բարձրացնելու ուղղությամբ: Պետք է գույքագրել, թե որտեղ կարող ենք որոշակի ծրագրեր նախատեսել, որոնք ներդրումներ են պահանջում: Մեկ ամիս հետո մենք պետք է ունենանք մոտավոր գնահատական՝ որտեղ ինչ ներդրումներ են պետք, որոնք կարող են այս կամ այն մշակութային օբյեկտի նկատմամբ որոշակի հետաքրքրություն առաջացնել», - ասել է վարչապետը՝ հանձնարարելով ներկայացնել համապատասխան ծրագիր: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է նաև մշակույթի նախարարության և մարզպետարանների համապատասխան ստորաբաժանումների միջև համակարգված աշխատանքը՝ մշակութային ժառանգության պահպանության առումով:
Արմեն Ամիրյանը վարչապետին  զեկուցել է նաև մշակութային արտադրանքի իրացման և ծառայությունների մատուցման գործընթացում տնտեսական աճի ապահովման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին, այդ թվում՝ գրադարաններում նոր ծառայությունների ներդրմամբ ինտելեկտուալ ժամանցի կենտրոնների ստեղծում, շարժական գրախանութների՝ «գրաբուսների» և գրավաճառ կետերի գործարկում և այլն: Վարչապետը հետաքրքրվել է պետական ենթակայության մշակութային կազմակերպություններում միասնական էլեկտրոնային տոմսային համակարգի ներդրման ծրագրի ընթացքից: Արմեն Ամիրյանը  տեղեկացրել է, որ մրցույթը շուտով հայտարարվելու է, համապատասխան որոշման նախագիծն արդեն պատրաստ է և առաջիկայում կներկայացվի կառավարություն: Համակարգը նախատեսվում է իրականացնել  3 փուլով՝ առաջին փուլով մինչև նոյեմբերի վերջ ներդնել Երևանի 10 խոշոր թատերահամերգային կազմակերպությունում: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է արագացնել գործընթացը՝ հնարավորինս կրճատելով ժամկետները:
Վարչապետին տեղեկատվություն է ներկայացվել նաև Հայաստանում կազմակերպվող միջազգային փառատոնների, մրցույթների և ցուցահանդեսների, ինչպես նաև մարզային մշակութային ծրագրերի վերաբերյալ: Այս առումով կառավարության ղեկավարը կարևորել է տարվա կտրվածքով ըստ հասարակության տարբեր շերտերի պահանջարկի որակյալ համերգային ծրագրերի կազմակերպումը, որոնք հետաքրքիր կլինեն և ճաշակ կձևավորեն: Կարեն Կարապետյանն անդրադարձել է նաև Երևանում և բոլոր մարզերում երեխաների համար մշակութային ժամանցի կազմակերպման խնդրին՝ հանձնարարելով ներկայացնել առաջարկություններ: «Մենք պետք է ունենանք ծրագիր, թե ինչպես երեխաների մշակութային ժամանցն ապահովենք, որպեսզի նրանք հնարավորություն ունենան արվեստի հետ շփվելու, թանգարան մտնելու, մի անգամ օպերա լսելու,  ֆիլմ նայելու և այլն», - ընդգծել է վարչապետը:

“We need to continue working towards raising awareness of Armenia” - PM Visits Ministry of Culture
YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan called at the Ministry of Culture Minister to discuss the ongoing and planned activities and the proposed objectives with the Ministry’s senior staff.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Government of Armenia, after reporting on the progress on the implementation of 2017 priority actions, Acting Minister of Culture Armen Amiryan gave the floor to his deputies, who reported on the activities carried out in their respective areas.
Deputy Minister Artur Poghosyan presented the reform in the field of film production aimed at building a regulatory framework for modern model of film production, establishing the institute of film commissioner, pushing ahead with the Mobile Cinema program, creating a regional network of cinemas and so on.
The Premier gave the Ministry month’s time to develop and submit a plan for the development of film industry. “You need to submit a concept note as to where we are going in the field of film production. Each proposal should be underpinned by a rationale, timetable, financial estimates and relevant justifications,” the Prime Minister emphasized.
Deputy Ministers Arev Samuelyan and Nerses Ter-Vardanyan reported progress on the ongoing investment projects in the field of cultural heritage. In particular, reference was made to the launch of a virtual 360 ° museum, the Audio Guide mobile application, the opening of a puppet museum and the establishment of bookseller centers in theaters, as well as the development of infrastructures in historical and cultural reserves and monuments.
The Prime Minister was briefed on the establishment of a cultural center in Gyumri, which is to be implemented under the Kumayri historic center rehabilitation program, according to which the building of the regional department of the Ministry of Culture, the Geological Museum and the Shirak Regional Branch of the National Gallery will be deployed in Gyumri. There will be a souvenir production center, laboratories and administrative offices.
Stressing that the projects may bring about a change in mood and overall environment in Gyumri, the Prime Minister suggested discussing them with the Center for Strategic Initiatives and start work on attracting investors. He also highlighted the use of modern technology and the commercial component in order to increase awareness of local cultural heritage and tourism destinations.
“We need to continue working towards raising awareness of Armenia. We must make an inventory of where we can implement investment projects. I give you a month to provide a rough estimate of where we can invest and generate interest in cultural facilities,” Karen Karapetyan said, instructing those responsible to present an appropriate action plan. The Premier stressed the importance of coordinated efforts between the relevant departments of the Ministry of Culture and municipalities in terms of protection of cultural heritage.
Armen Amiryan briefed the Prime Minister about the activities carried out to ensure growth in the sales of cultural products and services, including libraries, as well as the establishment of intellectual entertainment centers mediating new services, mobile bookstores, bookseller centers and so on.
The Head of Government inquired about the progress in the introduction of an electronic ticketing system in the State-run cultural organizations. Armen Amiryan said that a competition will be announced: a draft resolution is already out to that effect and will be submitted to the Government for approval. The system will be implemented in 3 stages: in the first stage, it will be piloted in Yerevan’s major theatrical centers by November 10, 2017. The Prime Minister instructed them to speed up the process, reducing time limits.
The Premier was given detailed information on the organization of international festivals, competitions and exhibitions, as well as regional cultural programs in Armenia. In this regard, Karen Karapetyan stressed the importance of organizing high-quality concerts for all layers on a yearly basis that might shape a good taste in society.
Karen Karapetyan touched upon the need to hold cultural events for children in Yerevan and the provinces and issued recommendations to that effect. “We should have a plan on how to get children closer to culture so that they could communicate with arts by going to museums, listening to operas, watching movies and so on,” the Prime Minister concluded.