Հայաստանի գործատուների միությունը նշում է իր հիմնադրման 10-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունը  մայիսի 24-ին շնորհանդեսով և համաժողովով նշեց իր հիմնադրման  10-ամյակը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` միջոցառմանը ներկա  էին ՀՀ կառավարության նախարարներ, պետական մարմինների ներկայացուցիչներ: Շնորհանդեսում տարբեր ընկերությունների ներկայացուցիչներ, այդ թվում սիրիահայ փախստականներ ներկայացրեցին իրենց ցուցանմուշները:
«Մեր միությունը հիմնադրվել է մոտ 120 անդամով, այսօր մենք ունենք 13 հազարից ավել անդամ: Դա նշանակում է, որ հետաքրքրությունը մեր միության նկատմամբ աճել է: Մենք համագործակցում են աշխարհի բոլոր երկրների հետ և այս տարի ստանձնել ենք Գործատուների միությունների համաշխարհային համակարգման խորհրդի նախագահությունը: Այս միջոցառման շրջնանակում տարբեր երկրներից ժամանել են գործատուների միության նախագահներ»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը և հավելեց, որ կազմակերպվել է բիզնես համաժողով, որտեղ քննարկվելու են սոցիալ-տնտեսական մի շարք հարցեր:
ՀՀ բնապահպանության նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արծվիկ Մինասյանը կարևորեց միության կանաչ տնտեսության սկզբունքը:
«Շատ կարևոր է, որպեսզի կարողանանք աշխարհում ընդունված շատ սկզբունքներ իրականություն դարձնել: Շրջակա միջավայրը և բնական ռեսուրսները մեր երկրի սոցիալ-տնտեսական  զարգացման հիմնաքարն են: Կանաչ տնտեսության սկզբունքը, որն ամրագրել է գործատուների միությունը, ողջունելի է, և նախարարությունը պատրաստ է այս ուղղությամբ համագործակցել միության հետ»,- ասաց Մինասյանը:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ  Տիգրան Խաչատրյանի խոսքով`  նախարարությունը մշտապես համագործակցում է միության հետ, և այն նպատակները, որ միությունը ունի իր առջև, գտնվում են նաև Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության գերակա առաջնահերթությունների թվում:
Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունը (ՀԳՀՄ) հիմնադրվել է 2007 թվականի նոյեմբերի 15-ին:
Միությունը միավորում է 9 տարածքային և 10 ճյուղային միություններ և ունի մոտ 13000 անդամներ` ներառյալ ՓՄՁ-ներ և անհատ ձեռներեցներ:

Republican Union of Employers of Armenia celebrates 10th anniversary of establishment
YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS. The Republican Union of Employers of Armenia (RUEA) celebrated the 10th anniversary of its establishment with presentation and a forum on May 24, reports Armenpress.
The event was attended by Ministers, representatives of state structures.
During the presentation representatives of various companies, as well as Syrian-Armenian refugees presented their exhibits.
“Our Union was established with 120 members, but today we have more than 13.000 members. This means that the interest towards our Union has been increased. We are cooperating with all countries of the world and this year we assumed the chairmanship at the International Coordinating Council of Employers' Unions (ICCEU). Within the frames of this event chairmen of employers’ union arrived from different countries to Armenia”, RUEA President Gagik Makaryan said, adding that a business forum has been organized during which a number of socio-economic issues will be discussed.
Acting Minister of Nature Protection Artsvik Minasyan attached importance to the Union’s green economy principle. “It is very important to be able to make many principles adopted in the world a reality. Environment and natural resources are foundations of our country’s socio-economic development. The green economy principle is welcomed, and the Ministry is ready to cooperate with the Union on this path”, Minasyan said.
Deputy Minister of Economic Development and Investments Tigran Khachatryan stated that the Ministry constantly cooperates with the Union, and the goals the Union set before it are among the priorities of the Ministry.
The Republican Union of Employers of Armenia (RUEA) was established on November 15, 2007. It unites 9 territorial and 10 sectoral unions and has 13.000 members, including SMEs and individual entrepreneurs. RUEA is a member of International Organization of Employers (IOE) since April 2011.