Բանակը Բեյրութի կենտրոնում հոկողության տակ Է առել իրադրությունը բախումներից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բանակը եւ անվտանգության ուժերը հոկողության տակ են առել իրադրությունը Բեյրութի կենտրոնում, որտեղ ավելի վաղ անկարգություններ ու բախումներ են տեղի ունեցել խաղաղ ցուցարարների ու «Հըզբոլլահ» եւ «Խարակետ Ամալ» շարժումների կողմնակիցների միջեւ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվել Է «Ալ Ջադիդ» հեռուստաալիքի եթերում:
Ընդհարումներից խուսափելու համար բանակը երկու շարքով ցուցարներին բաժանել Է շիաների կուսակցությունների կողմնակիցներից՝ նրանց թույլ չտալով մոտենալ մեկմեկու: Երկու ճամբարները քարեր են նետում միմյանց վրա: Երկուստեք լսվում են նաեւ վիրավորանքներ: Հաղորդվում Է տուժածների մասին:
Ավելի վաղ հայտնի Է դարձել, որ «Հըզբոլլահ»-ի եւ «Ամալ»-ի կողմնակցիները ժամանել են Բեյրութի կենտրոն եւ ավերել խաղաղ ցուցարարների վրանային ավանը, ինչից հետո զանգվածային ծեծկռտուք Է սկսվել, ինչը շարունակվել Է մինչեւ բանակի եւ ոստիկանության լրացուցիչ ուժերի ժամանումը: Անկարգություններն սկսվել են այն բանից հետո, երբ Համացանցում հայտնվել Է տեսանյութ, որում Բեյրութի կենտրոնում «Հըզբոլլահ»-ի կողմնակցի եւ ցուցարարի միջեւ ծեծկռտոցի ընթացքում վերջինս վիրավորել Է շիաների շարժման առաջնորդին:
Խաղաղ հակակառավարական ցույցերն ամբող Լիբանանում տեղի են ունենում հոկտեմբերի 17-ից: Ցուցարարները պահանջում են տնտեսական բարեփոխումներ եւ բոլոր այն պաշտոնյաների դատական հետապնդում, որոնք խառն են կոռուպցիոն սխեմաներին: Հոկտեմբերի 29-ին Սաադ Հարիրիի առավարությունը հրաժարական Է տվել, սակայն ցույցերը դրանից հետո չդադարեցին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Армия взяла под контроль ситуацию в центре Бейрута
Армия и силы безопасности взяли под контроль ситуацию в центре Бейрута в районе площади павших, где ранее прошли погромы и столкновения между мирными демонстрантами и сторонниками движений "Хезболлах" и "Харакет Амаль". Как передает Арменпресс, об этом сообщается в прямом эфире телеканала "Аль-Джадид".
Армия двумя кордонами отрезала демонстрантов от сторонников шиитских партий, не давая им приблизиться друг к другу во избежание столкновений. Два лагеря закидывают друг друга камнями и фаерами. Слышны и оскорбления с обеих сторон. Сообщается о пострадавших.
Ранее стало известно, что сторонники "Хезболлах" и "Амаль" прибыли в центр Бейрута, где разгромили палаточный городок мирных демонстрантов, после чего началась массовая драка, до прибытия дополнительных сил армии и полиции.
Беспорядки начались после того, как в интернете появилось видео, на котором в потасовке между сторонником "Хезболлах" и демонстрантом в центре Бейрута последний оскорбил лидера шиитского движения.
Сторонники шиитских партий не первый раз устраивают погром за время мирных демонстраций в Бейруте. 29 октября группа мужчин с палками напали на активистов в центре ливанской столицы, избили участников митинга и сожгли палатки.
Мирные антиправительственные демонстрации проходят по всему Ливану с 17 октября. Митингующие требуют экономических реформ и судебного преследования всех чиновников, замешанных в коррупционных схемах. 29 октября правительство Саада Харири подало в отставку, однако демонстрации после этого не прекратились.