Բանակը Բեյրութի կենտրոնում հոկողության տակ Է առել իրադրությունը բախումներից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բանակը եւ անվտանգության ուժերը հոկողության տակ են առել իրադրությունը Բեյրութի կենտրոնում, որտեղ ավելի վաղ անկարգություններ ու բախումներ են տեղի ունեցել խաղաղ ցուցարարների ու «Հըզբոլլահ» եւ «Խարակետ Ամալ» շարժումների կողմնակիցների միջեւ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվել Է «Ալ Ջադիդ» հեռուստաալիքի եթերում:
Ընդհարումներից խուսափելու համար բանակը երկու շարքով ցուցարներին բաժանել Է շիաների կուսակցությունների կողմնակիցներից՝ նրանց թույլ չտալով մոտենալ մեկմեկու: Երկու ճամբարները քարեր են նետում միմյանց վրա: Երկուստեք լսվում են նաեւ վիրավորանքներ: Հաղորդվում Է տուժածների մասին:
Ավելի վաղ հայտնի Է դարձել, որ «Հըզբոլլահ»-ի եւ «Ամալ»-ի կողմնակցիները ժամանել են Բեյրութի կենտրոն եւ ավերել խաղաղ ցուցարարների վրանային ավանը, ինչից հետո զանգվածային ծեծկռտուք Է սկսվել, ինչը շարունակվել Է մինչեւ բանակի եւ ոստիկանության լրացուցիչ ուժերի ժամանումը: Անկարգություններն սկսվել են այն բանից հետո, երբ Համացանցում հայտնվել Է տեսանյութ, որում Բեյրութի կենտրոնում «Հըզբոլլահ»-ի կողմնակցի եւ ցուցարարի միջեւ ծեծկռտոցի ընթացքում վերջինս վիրավորել Է շիաների շարժման առաջնորդին:
Խաղաղ հակակառավարական ցույցերն ամբող Լիբանանում տեղի են ունենում հոկտեմբերի 17-ից: Ցուցարարները պահանջում են տնտեսական բարեփոխումներ եւ բոլոր այն պաշտոնյաների դատական հետապնդում, որոնք խառն են կոռուպցիոն սխեմաներին: Հոկտեմբերի 29-ին Սաադ Հարիրիի առավարությունը հրաժարական Է տվել, սակայն ցույցերը դրանից հետո չդադարեցին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. The Lebanese army and security forces have taken the situation under control in downtown Beirut following clashes and disturbances which took place between demonstrators and supporters of Hezbollah and the Amal movement.
The army drew a separation line in between the supporters of the parties to avoid clashes. Injuries were reported as the sides were throwing stones at each other, Al Zadid reported.
Earlier it was reported that supporters of Hezbollah and the Amal movement arrived in central Beirut and brought down the tent of the peaceful protesters, which led to mass clashes. The clashes took place until the army arrived. The disturbances began after footage posted online showed a protester insulting the leader of Hezbollah while fighting with a supporter of the movement.
The anti-government protests in Lebanon are taking place since October 17. Demonstrators want economic reforms and investigations into officials who are involved in corruption.