ՄԱԿ ԱԽ-ին մնում է հրատապ միջոցներ ձեռնարկել Միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի վճռի կատարման համար․ Բեգլարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը անդրադարձել է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի հուլիսի 6-ի որոշմանը՝ Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետ տեղադրելու վերաբերյալ Հայաստանի դիմումի վերաբերյալ:
«Ի՞նչ է նշանակում ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի հուլիսի 6-ի որոշումը ՝ Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքում ադրբեջանական անցակետ տեղադրելու վերաբերյալ Հայաստանի դիմումի վերաբերյալ:
Առաջինը՝ Դատարանը հաստատել է 2023 թվականի փետրվարի 22-ի իր որոշումը, որով պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր միջոցները Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան երթևեկությունն ապահովելու համար։ Այս հաստատումն արդեն նշանակում է դատարանի դիրքորոշումն առ այն, որ Ադրբեջանը չի կատարել այդ որոշումը և պարտավոր է կատարել այն։
Երկրորդը՝ Դատարանը գտել է, որ 2023 թվականի փետրվարի 22-ի վճիռը լրացնելու անհրաժեշտություն չկա։ Այլ կերպ ասած, ենթադրվում է, որ դատարանը չի նախընտրել խորանալ տարբեր քաղաքական և տեխնիկական հարցերի մեջ։ Ամեն դեպքում, այս որոշման մանրամասները հնարավոր կլինի հստակ հասկանալ, երբ մի քանի օր անց հրապարակվեն դրա պատճառները:
Երրորդը՝ ակնհայտ է, որ այս որոշումը չի նշանակում ադրբեջանական ապօրինի անցակետի լեգիտիմացում, բայց կարող է ունենալ նաև հակասական մեկնաբանություն, քանի որ հաստատում է խախտված երթևեկության առկայությունը: Թե ինչ միջոցներով է ադրբեջանական կողմը խախտում երթևեկությունը (անցակետ, բանակ, բետոնե արգելապատնեշներ, ակտիվիստներ-ահաբեկիչներ), դատարանը դրան չի անդրադարձել:
Միջազգային հանրությանը (առաջին հերթին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին) մնում է համապարփակ և հրատապ միջոցներ ձեռնարկել դատարանի փետրվարի 22-ի վճռի պատշաճ կատարման համար, հատկապես հունիսի 15-ից մարդասիրական մատակարարումների ամբողջական կասեցման պայմաններում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Տելեգրամ»-ի իր ալիքում գրել է Բեգլարյանը։

СБ ООН остается принять срочные меры для исполнения решения Международного суда от 22 февраля: Бегларян
СБ ООН остается принять срочные меры для исполнения решения Международного
суда от 22 февраля: Бегларян
Советник госминистра Арцаха Артак Бегларян прокомментировал  решение Международного суда ООН от 6 июля относительно заявления Армении об установке азербайджанского КПП в Лачинском коридоре.
«Что означает решение Международного суда ООН от 6 июля относительно заявления Армении об установке азербайджанского КПП в Кашатагском (Лачинском) коридоре?
Первое.  Суд подтвердил свое решение от 22 февраля 2023 года, которым обязал Азербайджан принять все меры для обеспечения бесперебойного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Лачинский коридор. Это подтверждение уже означает позицию суда о том, что Азербайджан не исполнил это решение и обязан его выполнить.
Второе.  Суд счел, что нет необходимости дополнять решение от 22 февраля 2023 года. Иными словами, предполагается, что суд предпочел не вникать в различные политические и технические вопросы. В любом случае подробности этого решения станут ясны, когда через несколько дней будут опубликованы причины его принятия.
Третье. Очевидно, что это решение не означает легитимации незаконного азербайджанского КПП, но может иметь и противоречивую трактовку, так как подтверждает наличие нарушенного передвижения. Какими средствами азербайджанская сторона нарушает движение (КПП, армия, бетонные заграждения, активисты-террористы), суд не рассматривал.
Международному сообществу (прежде всего, Совету Безопасности ООН) остается принять комплексные и неотложные меры для надлежащего исполнения решения суда от 22 февраля, особенно в условиях полной приостановки гуманитарных поставок с 15 июня», - как сообщает Арменпресс, так Бегларян написал в своем Telegram-канале.