ՄԱԿ ԱԽ-ին մնում է հրատապ միջոցներ ձեռնարկել Միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի վճռի կատարման համար․ Բեգլարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը անդրադարձել է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի հուլիսի 6-ի որոշմանը՝ Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետ տեղադրելու վերաբերյալ Հայաստանի դիմումի վերաբերյալ:
«Ի՞նչ է նշանակում ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի հուլիսի 6-ի որոշումը ՝ Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքում ադրբեջանական անցակետ տեղադրելու վերաբերյալ Հայաստանի դիմումի վերաբերյալ:
Առաջինը՝ Դատարանը հաստատել է 2023 թվականի փետրվարի 22-ի իր որոշումը, որով պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր միջոցները Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան երթևեկությունն ապահովելու համար։ Այս հաստատումն արդեն նշանակում է դատարանի դիրքորոշումն առ այն, որ Ադրբեջանը չի կատարել այդ որոշումը և պարտավոր է կատարել այն։
Երկրորդը՝ Դատարանը գտել է, որ 2023 թվականի փետրվարի 22-ի վճիռը լրացնելու անհրաժեշտություն չկա։ Այլ կերպ ասած, ենթադրվում է, որ դատարանը չի նախընտրել խորանալ տարբեր քաղաքական և տեխնիկական հարցերի մեջ։ Ամեն դեպքում, այս որոշման մանրամասները հնարավոր կլինի հստակ հասկանալ, երբ մի քանի օր անց հրապարակվեն դրա պատճառները:
Երրորդը՝ ակնհայտ է, որ այս որոշումը չի նշանակում ադրբեջանական ապօրինի անցակետի լեգիտիմացում, բայց կարող է ունենալ նաև հակասական մեկնաբանություն, քանի որ հաստատում է խախտված երթևեկության առկայությունը: Թե ինչ միջոցներով է ադրբեջանական կողմը խախտում երթևեկությունը (անցակետ, բանակ, բետոնե արգելապատնեշներ, ակտիվիստներ-ահաբեկիչներ), դատարանը դրան չի անդրադարձել:
Միջազգային հանրությանը (առաջին հերթին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին) մնում է համապարփակ և հրատապ միջոցներ ձեռնարկել դատարանի փետրվարի 22-ի վճռի պատշաճ կատարման համար, հատկապես հունիսի 15-ից մարդասիրական մատակարարումների ամբողջական կասեցման պայմաններում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Տելեգրամ»-ի իր ալիքում գրել է Բեգլարյանը։

UN Security Council should take urgent measures to implement the February 22 ruling of International Court of Justice
UN Security Council should take urgent measures to implement the February 22 ruling of
International Court of Justice
YEREVAN, JULY 8, ARMENPRESS. Artak Beglaryan, adviser to the Minister of State of Artsakh, referred to the July 6 decision of the UN International Court of Justice regarding Armenia's application over the installation of an Azerbaijani checkpoint in the Lachin Corridor.
"What does the July 6 decision of the UN International Court of Justice mean regarding Armenia's application over the installation of an Azerbaijani checkpoint in the Kashatagh (Lachin) corridor?
First, the Court confirmed its decision of February 22, 2023, by which it obliged Azerbaijan to take all measures to ensure uninterrupted movement of citizens, vehicles and cargo in both directions through the Lachin Corridor. This confirmation already means the position of the court that Azerbaijan has not fulfilled that decision and is obliged to fulfill it.
Second, the Court found that there is no need to supplement the judgment of February 22, 2023. In other words, it is assumed that the court did not prefer to delve into various political and technical issues. In any case, the details of this decision will be clear when the reasons for it are published in a few days.
Thirdly, it is obvious that this decision does not mean the legitimization of the illegal Azerbaijani checkpoint, but it can also have a contradictory interpretation, as it confirms the presence of obstructed traffic. The court did not address the means by which the Azerbaijani side obstracts the traffic (checkpoint, army, concrete barriers, activists-terrorists).
It remains for the international community (first of all, the UN Security Council) to take comprehensive and urgent measures for the proper implementation of the court's February 22 judgment, especially in the conditions of the complete suspension of humanitarian supplies from June 15”, Beglaryan wrote on Twitter.