Համաշխարհային բանկը հրապարակել է 2023-ի հուլիսին Հայաստանի տնտեսական զարգացման ամփոփագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային բանկը հրապարակել է 2023-ի հուլիսին Հայաստանի տնտեսական զարգացման ամփոփագիրը, որի համաձայն՝ տնտեսական աճի տեմպը շարունակել է նվազել, քանի որ տնտեսությունը հուլիսին (նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ - ՆՏՆԺՀ) ընդլայնվել է 6 տոկոսով` ի տարբերություն 2023 թ. առաջին կեսի 11 տոկոս միջին աճի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀԲ Հայաստանի գրասենյակից, օգոստոսին գրանցվել է գների 0.2 տոկոս անկում, որը հիմնականում պայմանավորված էր սննդամթերքի գների նվազմամբ: Ապրանքների արտահանման և ներմուծման ծավալներն ընդլայնվել են երկնիշ տեմպով` պայմանավորված առևտրի վերարտահանմամբ։ Հուլիսին բյուջեն պակասուրդային էր ` հաստատուն եկամուտներով (ՆՏՆԺՀ) և 87 տոկոս բարձր կապիտալ ծախսերով (ՆՏՆԺՀ), վարկավորման ու ավանդադրման ծավալները դանդաղ են աճել, իսկ ֆինանսական ցուցանիշները շարունակել են մնալ հաստատուն:
«Տնտեսական ակտիվությունը հուլիսին թուլացավ` մինչև 6 տոկոս (ՆՏՆԺՀ, իրական արտահայտությամբ)` ի տարբերություն հունիսի (ՆՏՆԺՀ) 6.8 տոկոսի: Արդյունաբերական արտադրանքի թողարկման ծավալների կրճատումը շարունակել է ետ պահել աճը` չնայած հուլիսին գրանցված անկումը (2.4 տոկոս, ՆՏՆԺՀ) ավելի փոքր է եղել, քան հունիսին (7.4 տոկոս, ՆՏՆԺՀ), քանի որ հանքարդյունաբերության ոլորտի ակտիվությունը որոշակիորեն վերականգնվել է հուլիսին (2.9 տոկոս աճ)` հաջորդելով մի քանի ամիսների կրճատմանը: Շինարարության աճը մի փոքր թուլացել է` հունիսի 18.1 տոկոսից հասնելով 17.8 տոկոսի` հուլիսին (ՆՏՆԺՀ): Այդուամենայնիվ, առևտրից հետո աճի ամենաբարձր տեմպը գրանցվել է շինարարության ոլորտում, որը հուլիսին ընդլայնվել է 20.4 տոկոսով (ՆՏՆԺՀ) (Գծապատկեր 1): Ծառայությունների ոլորտում (առանց առևտրի) աճը կազմել է 5.8 տոկոս (ՆՏՆԺՀ): Հանրագումարային աճը դանդաղել է` 2023  թ. 1-ին եռամսյակի 11.4  տոկոսից (ՆՏՆԺՀ)  հասնելով 10.4 տոկոսի` 2023 թ. հունվար-հուլիս ամիսներին (ՆՏՆԺՀ), ընդ որում` աճի տեմպն ամենաբարձրն է եղել առևտրի ոլորտում (23 տոկոս) և ամենացածրը` արդյունաբերության ոլորտում (0.5 տոկոս)»,- ասվում է ՀԲ ամփոփագրում, ըստ որի՝ պահանջարկի կողմում աճը 2023 թ. 1-ին եռամսյակում հիմնականում պայմանավորված է եղել մասնավոր սպառմամբ և ներդրումներով: Դրան նպաստել են իրական աշխատավարձերի մոտավորապես 16 տոկոսի բարձրացումն ու զբաղվածության ցուցանիշի բարելավումը: Զուտ արտահանումն, այդուհանդերձ, բացասական նպաստ է ունեցել  10.5 տոկոս իրական աճում, քանի որ ներմուծման աճի տեմպը գերազանցել է արտահանման համանուն ցուցանիշը:
Նշվում է, որ հուլիսին Ռուսաստանից դրամական փոխանցումների ներհոսքը գրեթե կիսվել է` համեմատած 2022 թ. հուլիսի հետ, որ ուղեկցվել է Ռուսաստանից արտահոսքերի կրկնապատկմամբ` ցածր բազայից: Այդուամենայնիվ, դրամական զուտ փոխանցումների ընդհանուր ծավալն ընդամենը 2 տոկոսով է ցածր եղել (ՆՏՆԺՀ)` պայմանավորված 2022 թ. հուլիսին բացառապես ցածր զուտ ներհոսքերով: Թեև դրամական փոխանցումների և՛ ներհոսքերում և՛ արտահոսքերում գրանցվում է զգալի տատանողականություն, գերիշխող միտումն ընդգծում է ներհոսքերի նվազում և ավելի մեծ արտահոսքեր Ռուսաստան (Գծապատկեր 2):
ՀԲ տվյալներով՝ գների աննշան նվազում (0.2 տոկոս) է գրանցվել օգոստոսին (ՆՏՆԺՀ)` միջին գնաճը օգոստոսին իջեցնելով մինչև 3.1 տոկոս (Գծապատկեր 3): Օգոստոսին ընդհանուր ՍԳԻ նվազումը հիմնականում պայմանավորված է եղել սննդամթերքի գների անկմամբ (4 տոկոս անկում, ՆՏՆԺՀ) և հաղորդակցության գներով (0.5 տոկոս անկում, ՆՏՆԺՀ): Մյուս կողմից` տրանսպորտային գները մի փոքր բարձրացել են (0.7 տոկոս)` երեք ամիս շարունակ գնանկումից հետո: Ի պատասխան` ՀՀ կենտրոնական բանկը, սեպտեմբերի 12-ին խորհրդի նիստում վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը նվազեցրեց 50 բազիսային կետով` հասցնելով 9.75 տոկոսի:
Ապրանքների արտահանման և ներմուծման ոլորտում շարունակվել է գրանցվել երկնիշ ամսական աճ, որը չափավորված է 2023 թ. առաջին մի քանի ամիսների համեմատ: Ապրանքների արտահանումն ու ներմուծումը հուլիսին աճել է, համեմատաբար, 16 և 20 տոկոսով (ՆՏՆԺՀ)` պայմանավորված մեքենասարքավորումների և տրանսպորտային միջոցների վերաարտահանմամբ: Բացի այս ապրանքատեսակներից` Հայաստանի հիմնական արտահանման որոշ մասը կրճատվել է: Հուլիսին պղնձի և պատրաստի սննդամթերքի արտահանումն անվանական արտահայտությամբ նվազել է, համապատասխանաբար, 10 և 8 տոկոսով: Ընդհանուր առմամբ` 2023 թ. հունվար-հուլիս ամիսներին արտահանման և ներմուծման ծավալներն աճել են, համապատասխանաբար, 62 և 63 տոկոսով (ՆՏՆԺՀ)` հանգեցնելով առևտրի հաշվեկշռի 64 տոկոս վատթարացման (ՆՏՆԺՀ):
Ամփոփագրում նշվում է, որ դրամի փոխարժեքը կայուն է եղել ԱՄՆ դոլարի և եվրոյի նկատմամբ օգոստոսին և սեպտեմբերի առաջին կեսին, բայց շարունակել է ամրապնդվել ռուբլու նկատմամբ: Սեպտեմբերի 15-ի դրությամբ ՀՀ դրամը 42 տոկոսով ամրապնդվել է ռուբլու նկատմամբ (ՆՏՆԺՀ) (Գծապատկեր 4): Միջազգային պահուստները օգոստոսին ավելացել են 94 միլիոն դոլարով` պահպանելով պահուստները պատմականորեն բարձր մակարդակում` 4.2 միլիարդ ՀՀ դրամ, որը համարժեք է ներմուծման  3.5 ամսվա ծածկույթի (Գծապատկեր 5):
«Հուլիսին բյուջեն ունեցել է 38 միլիարդ ՀՀ դրամ պակասուրդ, որը 3.6 անգամ գերազանցել է 2022 թ. հուլիսի պակասուրդը: Ընդհանուր եկամուտները հաստատուն են եղել անցած տարվա հուլիսի համեմատ, մինչդեռ ծախսերը 14 տոկոսով բարձր են (ՆՏՆԺՀ)` հիմնականում պայմանավորված 87 տոկոսով ավելի բարձր կապիտալ ծախսերով (ներառյալ պաշտպանությունը): Ընթացիկ ծախսերը նույնպես հուլիսին 7 տոկոսով բարձր են եղել (ՆՏՆԺՀ), ինչը հիմնականում պայմանավորված է սոցիալական պաշտպանության ոլորտում ծախսերի 13 տոկոսով ավելացմամբ (ՆՏՆԺՀ): Հուլիսի պակասուրդի երկու երրորդը ֆինանսավորվել են արտաքին աղբյուրներից: Ընդհանուր առմամբ, 2023 թ. հունվար-հուլիս ամիսներին բյուջեն դեռևս գրանցել է հավելուրդ (96 միլիարդ ՀՀ դրամ)` չնայած բյուջեի պլանով նախատեսված էր ավելի քան 100 միլիարդ պակասուրդ: 2023 թ. առաջին յոթ ամիսներին եկամուտներն ավելացել են 15 տոկոսով (ՆՏՆԺՀ)` պայմանավորված ԱԱՀ-ի, եկամտահարկի և շահութահարկի հավաքագրման ավելի բարձր մակարդակով: Նույն ժամանակահատվածում ընթացիկ և կապիտալ ծախսերն ավելացել են, համապատասխանաբար, 11 և 27 տոկոսով (ՆՏՆԺՀ)»,- ընդգծել են ՀԲ-ում՝ հավելելով, որ ֆինանսական ցուցանիշները մնացել են կայուն. հուլիսին գրանցվել է եկամտաբերության աննշան  ավելացում և բանկային վարկերի ու ավանդների միջին աճ: Կապիտալի համարժեքության գործակիցները պահպանել են կայունությունը` 20.1 տոկոս: Չաշխատող վարկերի գործակիցը հուլիսին մնացել է անփոփոխ 2.85 տոկոս, մինչդեռ շահութաբերությունը (ըստ ակտիվների) բարձրացել է` հունիսի 2.74 տոկոսից մինչև 2.96 տոկոս` հուլիսին: 2023 թ. բանկային վարկավորումը շարունակել է ավելի արագ աճել, քան ավանդադրումը, վարկերը հուլիսին ավելացել են 2.4 տոկոսով (ՆՏՆԺՀ)` ի համեմատ ավանդների 1 տոկոս աճի (ՆՏՆԺՀ)` երկուսն էլ անվանական արտահայտությամբ:

YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. The World Bank has published the Armenia monthly economic update for September 2023. The World Bank said growth continued to decelerate, as the economy expanded by 6 percent in July (yoy), compared to 11 percent average growth in the first half of 2023. Prices registered a 0.2 percent deflation in August, driven mostly by falling food prices.  Merchandise exports and imports expanded at a double-digit rate, driven by trade re-routing. The budget turned to deficit in July, with flat revenues (yoy) and 87 percent higher capital expenditures (yoy).  Credits and deposits grew slowly, and financial indicators remained sound.
“Economic activity growth in July eased to 6 percent (yoy, in real terms), compared to 6.8 percent (yoy) in June. A contraction of industrial output continued to drag down growth, although the decline in July (2.4 percent, yoy) was smaller than in June (7.4 percent, yoy), as mining activity recovered somewhat in July (2.9 percent growth) following several months of contraction. Construction growth eased slightly, from 18.1 percent in June to 17.8 percent in July (yoy). However, construction still registered the highest growth rate after trade, which expanded by 20.4 percent in July (yoy) (Figure 1). The services sector (excluding trade) grew by 5.8 percent (yoy). Cumulative growth slowed from 11.4 percent (yoy) in H1 2023 to 10.4 percent (yoy) in January-July 2023, with trade recording the strongest growth (23 percent) and industry the lowest (0.5 percent). On the demand side, growth in H1 2023 was mostly driven by private consumption and investment. This was fueled by an increase in real wages of about 16 percent and an increase in the employment rate.
“Net exports, however, contributed negatively to the 10.5 percent real growth, as import growth exceeded that of exports. In July, money transfer inflows from Russia almost halved compared to July 2022, accompanied by a doubling of outflows to Russia from a low base.
“However, total net money transfers were only 2 percent lower (yoy) due to exceptionally low net inflows in July of 2022. While money transfer inflows and outflows both show significant fluctuation, the dominant trend highlights a reduction in inflows and higher outflows to Russia (Figure 2). Prices recorded minor deflation (0.2 percent) in August (yoy), bringing average inflation through August down to 3.1 percent (Figure 3). The decline in the overall CPI in August was mainly due to deflation in food prices (4 percent decline, yoy) and communication prices (0.5 percent decline).
“On the other hand, transport prices picked up slightly (0.7 percent) after three consecutive months of deflation. In response, the Central Bank of Armenia (CBA), in its September 12 board meeting, reduced the policy rate by 50 bps, to 9.75 percent. Exports and imports of goods continued to experience double-digit monthly growth rates, while moderating compared to the first few months of 2023. Export and import of goods grew by 16 and 20 percent (yoy), respectively, in July, driven by re-exports of machinery and vehicles. Besides these items, some of Armenia’s main exports contracted. Copper and ready food product exports decreased by 10 and 8 percent in July, respectively, in nominal terms.
“Cumulatively, during January-July 2023, exports and imports grew by 62 and 63 percent (yoy), respectively, resulting in a 64 percent (yoy) deteriorated trade balance. The dram exchange rate was stable against the USD and EUR through August and the first half of September but continued to strengthen against the RUB. As of September 15, the AMD had strengthened by 42 percent compared to the RUB (yoy) (Figure 4). International reserves increased by USD 94 million in August, keeping reserves at a historically high level of USD 4.2 billion, equivalent to 3.5 months of import cover (Figure 5). In July, the budget turned to an AMD 38 billion deficit, 3.6 times the deficit recorded in July 2022. Total revenues were flat compared to July of last year, while expenditures were 14 percent higher (yoy), mostly driven by 87 percent higher capital expenditures (including defense).
“Current expenditures were also higher in July by 7 percent (yoy), mostly due to a 13 percent (yoy) increase in social protection spending. Two-thirds of July’s deficit was financed by foreign sources. Cumulatively, during January-July 2023 the budget still registered a surplus (AMD 96 billion) despite the budget plan having envisaged a deficit of more than AMD 100 billion. Revenues in the first seven months of 2023 increased by 15 percent (yoy), driven by a higher collection in VAT, profit, and income taxes. In the same period, current and capital expenditures increased by 11 and 27 percent (yoy), respectively.
“Financial indicators remained sound, with a slight increase in profitability in July and mild growth in banking credits and deposits. Capital adequacy ratios remained sound at 20.1 percent. The ratio of nonperforming loans remained unchanged at 2.85 percent in July, while profitability (return on assets) increased from 2.74 percent in June to 2.96 percent in July. Banking credits in 2023 continue to grow faster than deposits, with credits growing by 2.4 percent (mom) in July, compared with 1 percent (mom) growth in deposits, both in nominal terms,” the World Bank said in the report.