Քրեական պատասխանատվությունից ազատվելու հնարավորություն զինծառայություն չանցածներին. օրենքի նախագիծը շրջանառության մեջ է
Քրեական պատասխանատվությունից ազատվելու հնարավորություն
զինծառայություն չանցածներին. օրենքի նախագիծը շրջանառության մեջ է
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը շրջանառության մեջ է դրել օրենքի նախագիծ, որի ընդունումը հնարավորություն կտա 27 տարին լրացած, սակայն պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիներին ազատվել գործող օրենսդրությամբ սահմանված քրեական պատասխանատվությունից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նա այս մասին տեղեկացրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում՝ նշելով. «Սիրելի՛ հայրենակիցներ, շրջանառության մեջ եմ դրել օրենքի նախագիծ, որը հնարավորություն կտա 27 տարին լրացած, սակայն պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիներին ազատվել գործող օրենսդրությամբ սահմանված քրեական պատասխանատվությունից։ Նրանք այդ հնարավորությունը կունենան զինվորական ծառայության անցնելու կամ կրճատված ժամկետով ծառայության և ՀՀ պետական բյուջե համապատասխան գումարներ վճարելու միջոցով։
«Նախագծով 27-ից 37 տարեկան քաղաքացուն հնարավորություն է տրվում՝
1) զինվորական ծառայություն անցնել 24 ամիս ժամկետով,
2) զինվորական ծառայություն անցնել 12 ամիս ժամկետով և վճարել 2.5 միլիոն դրամ,
3) զինվորական ծառայություն անցնել 6 ամիս ժամկետով և վճարել 5 մլն դրամ,
4) զինվորական ծառայություն անցնել 1 ամիս ժամկետով և վճարել 10 մլն դրամ,
5) զինվորական ծառայության փոխարեն վճարել 15 մլն դրամ:
Նախագծով առաջարկվող կարգավորումների կիրառմամբ՝ ակնկալվում են հետևյալ հիմնական արդունքները.
1) բազմաթիվ քաղաքացիներ կվերադառնան հայրենիք․
2) ՀՀ զինված ուժերը կհամալրվեն հայրենադարձ քաղաքացիներով, նրանք սահմանված կարգով ծառայության կանցնեն ՀՀ զինված ուժերում, կտան զինվորական երդում, իսկ ծառայությունից արձակվելուց հետո կհաշվառվեն պահեստազորում․
3) լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ կմուտքագրվեն ՀՀ պետական բյուջե․
4) կխնայվեն 27 տարին լրացած, զինվորական ծառայությունից խուսափած քաղաքացիներին հայտնաբերելու, քրեական պատասխանատվության ենթարկելու, դատապարտելու, անազատության մեջ նրանց պահելու համար ծախսվող ֆինանսական և նյութական միջոցները․
5) որոշակի չափով կթոթափվի ոստիկանության, քննչական կոմիտեի, դատախազության, դատարանների, պրոբացիայի ծառայության և իրավասու մյուս մարմինների համապատասխան գործառութային ծանրաբեռնվածությունը․
6) բազմաթիվ երիտասարդներ՝ շատերն ընտանիքներով, կվերադառնան հայրենիք մշտական բնակության՝ իրենց հետ բերելով օտարերկրյա պետություներում կուտակած ֆինանսական միջոցները, որոնց հաշվին կկատարվեն ներդրումներ, կներգրավվեն աշխատանքում, ինչպես նաև կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր․
7) այն երիտասարդները, ովքեր չեն տեղափոխվի ՀՀ մշտական բնակության, առնվազն՝ որպես զբոսաշրջիկ, հաճախակի անխոչընդոտ կայցելեն հայրենիք»։
Ըստ Հայկ Սարգսյանի՝ անկալվում է, որ օրենքի ընդուոնումով կամրապնդվեն ու կխորանան Սփյուռքի հետ բազմաբնույթ կապերը։

В обращении - законопроект о возможности освободиться от уголовной ответственности не прошедшим военную службу
В обращении - законопроект о возможности освободиться от уголовной
ответственности не прошедшим военную службу
Депутат фракции "Гражданский договор" НС РА Айк Саргсян ввел в обращение законопроект, принятие которого позволит освободить от уголовной ответственности граждан, достигших 27 лет, но не прошедших обязательную военную службу по действующему законодательству.
Как передает Арменпресс, об этом он сообщил на своей странице в Facebook, отметив: "Уважаемые соотечественники, я ввел в обращение законопроект, который позволит освободить от уголовной ответственности, установленной действующим законодательством, граждан, достигших 27 лет, но не прошедших обязательную военную службу. Эту возможность они получат, поступив на военную службу или прослужив сокращенный срок и заплатив соответствующие суммы в государственный бюджет РА.
«Проект дает возможность гражданину в возрасте от 27 до 37 лет:
1) пройти военную службу сроком 24 месяца,
2) пройти военную службу сроком 12 месяцев и выплатить 2,5 миллиона драмов,
3) пройти военную службу сроком 6 месяцев и выплатить 5 миллионов драмов,
4) пройти военную службу сроком 1 месяц и выплатить 10 миллионов драмов,
5) вместо несения военной службы заплатить 15 миллионов драмов.
При применении положений, предложенных проектом, ожидаются следующие основные результаты:
1) многие граждане вернутся на родину,
2) Вооруженные Силы Республики Армения будут комплектоваться репатриантами, которые в установленном порядке будут поступать на службу в Вооруженные Силы РА, давать военную присягу, а после увольнения со службы - зачисляться в резерв,
3) дополнительные финансовые ресурсы будут зачислены в государственный бюджет РА,
4) будут сэкономлены финансовые и материальные ресурсы, затраченные на выявление, привлечение к ответственности, осуждение и содержание в местах лишения свободы граждан, достигших 27 лет и уклонившихся от военной службы,
5) в определенной степени будет снижена соответствующая оперативная нагрузка полиции, следственного комитета, прокуратуры, судов, службы пробации и других компетентных органов,
6) многие молодые люди, некоторые - с семьями, вернутся на родину на постоянное место жительства, привезя с собой накопленные ими в зарубежных странах финансовые ресурсы, за счет которых будут осуществлены инвестиции, они будут привлечены к работе, и будут созданы новые рабочие места,
7) те молодые люди, которые не переедут в Армению на постоянное место жительства, будут часто беспрепятственно посещать свою родину — хотя бы в качестве туристов».
По словам Айка Саргсяна, ожидается, что с принятием закона укрепятся и углубятся многогранные связи с Диаспорой.