Ստեղծագործելն աշխարհի հետ հաղորդակցվելու իմ ձևն է. Էդվարդ Միլիտոնյանը նշում է տարեդարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էդվարդ Միլիտոնյանը, որը երկար տարիներ Հայաստանի գրողների միության նախագահ է, մայիսի 12-ին տոնում է ծննդյան 68-ամյակը:
ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչը մեծագույն ձեռքբերում է համարում այն, որ իր մանկական բանաստեղծությունները սիրված են, գնահատված ու տարածված:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նա ասաց, որ մեծ ուժ է, երբ երեխաները թրթռուն hոգով կարդում են իր բանաստեղծություններն ու արտասանում դրանք:
«Ասես աշխարհին սկսում ես երեխաների աչքերով նայել, վայելք ես զգում, երբ նրանց աչքերով ես տեսնում գրականությունը, մարդկային հարաբերությունները, բնությունը, ամեն ինչ: Իմ ամենակարևոր ու հետաքրքիր գործերը համարում եմ մանկական, մանակապատանեկան գրվածքներս և առհասարակ գրականությունը, որը մեր ընտանիքում մշտապես կարևորվել է, պաշտամունք է եղել: Փոքրուց եմ ստեղծագործել, և դա դարձել է իմ կենսակերպը, աշխարհին նայելու, աշխարհի հետ հաղորդակցվելու ձևը»,- նշեց Միլիտոնյանն ու հավելեց՝ հրաշալի է, երբ քո գիրը որևէ մեկին մի քիչ ջերմություն է տալիս, ոգևորում է, մտածելու առիթ ստեղծում: Այդպես գրողը երջանկանում է:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե մանուկների, պատանիների համար ստեղծագործելն ավելի՞ բարդ է, քան մեծահասաների համար նախատեսված գրականություն ստեղծելը, Միլիտոնյանն ասաց, որ այդ մասին շատերն են գրել, բայց իրականում մանկագրությամբ զբաղվելիս չես կարող հաջողության հասնել, եթե Աստված քեզ չի տվել մանկականության անվերջ ոգին՝ անկախ նրանից 25, թե 90 տարեկան ես: «Պատահական չէ, որ Հովհաննես Թումանյանը, որը գրեց ու օտար լեզուներից հայերեն թարգմանեց բազմաթիվ մանկական գործեր,  ուներ այդ ոգին: Այդպիսին էր նաև Ղազարոս Աղայանը,  որին նայելիս կարծում էիր, թե որևէ էպոսից դուրս եկած պարզ մարդ է, մանկան հոգով, բարի, պայծառ: Մանկական ոգի ուներ Վախթանգ Անանյանը, Հենրիկ Սևանը, այսօր՝ Սուրեն Մուրադյանն ու շատ-շատերը: Մանկական գրականությունը բարդ գրականություն է՝ փնտրված ամբողջ աշխարհում»,-շեշտեց մանկագիրը:
Խոսելով իր ցանկությունների, երազանքների մասին՝ նա խոստովանեց, թե շատ է ուզում, որ հնարավորինս շուտ ձերբազատվենք կորոնավիրուսից: Զրուցել է օտար երկրներում ապրող ընկերների հետ, որոնք ևս մեկ անգամ փաստել են, որ ամբողջ աշխարհում է այս վիճակը: «Ուզում եմ, որ բժիշկները, գիտնականները հնարավորինս շուտ գտնեն համաճարակի դեմ պայքարի միջոցը, որպեսզի վերադառնանք բնականոն կյանքին: Չկա մեր սովորական կյանքը, և ես երազում եմ տեսնել վերադարձը մեզ ծանոթ, սովորական թվացող կյանքին»,- ընդգծեց գրողը:
Էդվարդ Միլիտոնյանը հիշեց նաև Մարտիրոս Սարյանին: Երբ նրան շնորհավորել են ծննդյան օրվա կապակցությամբ, նկարիչն ասել է, որ իր համար ամեն օրը ծննդյան օր է, և հենց այդպես էլ ընդունում է կյանքը:
«Մայիսի 12-ին նաև իմ Ավետիք թոռան վեցամյակն է, որը նաև Իսահակյանի և Սարյանի ծոռն է: Ես երջանիկ եմ երեխաներով»,-եզրափակեց Միլիտոնյանը:

Творчество - мой способ общения с миром: Эдвард Милитонян отмечает свой день рождения
Эдвард Милитонян, долгие годы являющийся председателем Союза писателей Армении, 12 мая отмечает свое 68-летие.
Заслуженный работник культуры Республики Армения считает, что величайшим достижением является то, что дети любят стихи его, ценят их, они востребованы.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» он сказал, что это великая сила, когда дети с трепетом   читают его стихи и декламируют их.
“Начинаешь смотреть на мир глазами детей, испытываешь наслаждение, когда своими глазами видишь литературу, человеческие отношения, природу, все. Своими самыми важными и интересными произведениями считаю детские, детско-юношеские книги и литературу в целом, которой в нашей семье всегда придавалась важность, она была культом. Я с детства писал, и это стало моим образом жизни, взглядом на мир, образом общения с миром”, - отметил Милитонян и добавил, что замечательно, когда твоя книга дает кому-то немного тепла, воодушевляет, создает повод для размышлений. Так писатель становится счастливым.
Касаясь вопроса, что для детей, юношей писать сложнее, чем создавать литературу для взрослых, Милитонян сказал, что об этом писали многие, но на самом деле, создавая детские произведения, не сможешь добиться успеха, если Бог не дал тебе бесконечный дух детства, независимо от того, тебе 25 или 90 лет. “Не случайно, что Ованес Туманян, который написал и перевел на армянский язык многочисленные детские произведения, обладал этим духом. Таковым был и Газарос Агаян, который представлялся простым человеком, появившийся из какого-то эпоса, с детской душой, добрый, яркий. Детским духом были проникнуты и Вахтанг Ананян, Генрик Севан, а сегодня это Сурен Мурадян и многие другие. Детская литература - сложная литература, востребованная во всем мире”, - подчеркнул детский писатель.
Говоря о своих желаниях, мечтах, он признался, что очень хочет, чтобы как можно скорее мы избавились от коронавируса. Он говорил с друзьями, живущими в других странах, которые рассказывали, что во всем мире одна и та же ситуация. “Хочу, чтобы врачи, ученые как можно скорее нашли способ борьбы с эпидемией, чтобы вернуться к нормальной жизни. Нет нашей обычной жизни, и я мечтаю вернуться к привычной жизни”, - подчеркнул писатель.
Эдвард Милитонян вспомнил и Мартироса Сарьяна. Когда его поздравили с Днем рождения, писатель сказал, что для него каждый день - день рождения, и именно так он воспринимает жизнь.