Նալբանդյանի ժառանգության թվանշայնացումը՝ այն հանրահռչակելու լավագույն տարբերակ. Նարինե Խաչատուրյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի «Հայ մատենագրության թվանշանային գրադարանը» ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Գրականության հանրահռչակմանն ուղղված նախագծեր և միջոցառումներ» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում թվանշայնացրել է գրող, հրապարակախոս, քննադատ, հեղափոխական­դեմոկրատ Միքայել Նալբան­դյա­նի ամբողջ գրական ժառանգությունը:
Նալբանդյանի չափածո և արձակ գեղարվեստական գործերը,
գրական, հրապարակախոսական, քննադատական հոդվածները, մատենախոսությունները և մի շարք այլ նյութեր հասանելի են digilib.am կայքում:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանն ասաց, որ այս նախաձեռնությունը մշակութային ժառանգության պահպանության առումով մեծ նշանակություն ունի և մեծ առավելություններ է տալիս ուսումնասիրողներին, որոնք  համակարգչի առջև նստած կարող են հեշտությամբ գտնել իրենց անհրաժեշտ նյութերը:
«Ես շատ ուրախ եմ, որովհետև մենք ցանկանում ենք պետական միջոցներն ուղղել հիմնային, մնայուն, օգտակար, շարունակական ազդեցություն ունեցող կրթամշակութային ծրագրերին, և սա կարծես թե մեր ժառանգության փրկության, պահպանության և մեր հարստությունը հետագա սերունդներին փոխանցելու և հանրահռչակելու լավագույն տարբերակն է»,- նշեց փոխնախարարը:
Խաչատուրյանը հիշեցրեց, որ Հայաստանում պարբերաբար թվայնացվում է տարբեր ոլորտների մեր ժառանգությունը, բայց նախարարության նպատակը մեկ ընդհանրական պորտալ ստեղծելն ու այն համաշխարհային պորտալին միացնելն է:
«Մեր քաղաքականության հիմքում մշակութային ժառանգության պահպանությունն է, և 21-րդ դարում այդ ժառանգության պահպանման լավագույն ձևը թվանշայնացումն է:
Առհասարակ, մենք երազում և ծրագրում ենք միասնական էլեկտրոնային հարթակ ունենալ: Այդ հարթակը նախատեսված կլինի նյութական, ոչ նյութական, շարժական և անշարժ հուշարձանների, հայոց լեզվի և այլ արժեքների համար: Սա շատ հրատապ հարց է, և ամբողջ աշխարհն է մեր օրերում այդ ուղղությամբ քայլում: Մենք մեծ ներուժ ունենք և ոչ միայն մշակութային ժառանգության առումով, այլև բարձր տեխնոլոգիաների առումով: Մեզ մնում է միայն կազմակերպչական լուրջ աշխատանք կատարել, որպեսզի ակադեմիայի ինստիտուտները, այլ կառույցներ միանան մեր նախաձեռնությանը:  Սա մեկ կամ երկու տարվա աշխատանք չէ, բայց բոլոր ճանապարհներն էլ սկսվում են առաջին քայլից»,- եզրափակեց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը:

Оцифровка наследия Налбандяна - лучший путь его популяризации: Нарине Хачатурян
В рамках грантовой программы “Цифровая библиотека армянской библиографии” Американский университет Армении оцифровал литературное наследие Микаэла Налбандяна - писателя, публициста, критика, революционера-демократа.
Поэтические и прозаические произведения Налбандяна, литературные, публицистические, критические статьи, библиография и ряд других материалов уже доступны на сайте digilib.am.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Нарине Хачатурян сказала, что эта инициатива имеет большое значение в плане сохранения культурного наследия Микаэла Налбандяна и дает большие преимущества исследователям, которые, сидя перед компьютером, смогут легко найти необходимые им материалы.
“Я очень рада этому, потому что государственные средства мы хотим направлять на основательные, непреходящие, полезные, имеющие продолжительное влияние культурно-образовательные программы. И это, кажется, лучший вариант спасения, сохранения нашего наследия и передачи и популяризации нашего богатства последующим поколениям”, - отметила замминистра.
Хачатурян напомнила, что в Армении систематически оцифровывается наше наследие, но целью министерства является создание Единого портала и присоединение его к Всемирному порталу.
“В основе нашей политики - сохранение культурного наследия, и в XXI веке лучшим способом сохранения этого наследия является оцифровка. Вообще, мы мечтаем и планируем создать единую электронную платформу. Эта платформа будет предназначена для представления материальных, нематериальных, передвижных и недвижимых памятников, памятников армянского языка и других наших ценностей. Это очень актуальный вопрос, в наши дни весь мир идет именно в этом направлении. У нас есть большой потенциал не только в плане культурного наследия, но и в плане высоких технологий. Нам остается только провести серьезную организационную работу, чтобы институты Академии, другие структуры присоединились к нашей инициативе. Это работа не на один или два года, но все дороги начинаются с первого шага”, - заключила заместитель министра НОКС Армении.