Կառավարությունն արտոնություն տվեց Արմավիրում արևային կայանի կառուցման ներդրումային ծրագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը բավարարեց «ՍԱՆԷՆԵՐՋԻ» ՍՊ ընկերության կողմից ներկայացված հայտը՝ գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ներմուծված տեխնոլոգիական սարքավորումները, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերը, հումքը և (կամ) նյութերը ներմուծման մաքսատուրքից ազատելու արտոնությունից օգտվելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «ՍԱՆԷՆԵՐՋԻ» ՍՊԸ-ի կողմից ներմուծվող ապրանքներն օգտագործվելու են էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար (արևային կայանի կառուցում) (Արմավիրի մարզ)։
Նախատեսվում է ծրագրի շրջանակում իրականացնել ընդհանուր շուրջ 1 մլրդ 77 մլն դրամի ներդրում ցանկում ներկայացված ապրանքների ձեռքբերման, իսկ մնացած մասը արևային կայանի կառուցմանն ուղղված շինարարական աշխատանքների իրականացման համար: Ներկայումս առկա է 1 աշխատատեղ: Նախատեսվում է ներդրումային ծրագրի շրջանակում ստեղծել 5 հիմնական և 50 ժամանակավոր նոր աշխատատեղ` 110,000 դրամ միջին աշխատավարձով։
Ծրագրի շրջանակում էլեկտրաէներգիայի արտադրության տարեկան ծավալը կազմելու է շուրջ 126 մլն դրամ:
Արտոնություն ստանալու համար ներկայացված ապրանքների արժեքը կազմում է 115.3 մլն դրամ: Մաքսատուրքից ազատման արտոնությունը կազմում է 8 մլն դրամ:

Government gives privilege to investment program on building solar power station in Armavir province
Government gives privilege to investment program on building solar power station in Armavir
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. The Armenian government approved the application by SUNENERGY LLC, enabling the company to use the privilege of exempting imported technological equipment, their components and raw materials from the customs duty within the frames of the investment program.
The products imported by the company will be used for constructing a solar power station in Armavir province.
Nearly 1 billion 77 billion drams will be invested for the project.
It is expected to create 5 permanent and 50 temporary jobs with 110,000 AMD average salary on the sidelines of the project.
The annual electricity production volume will comprise nearly 126 million drams.
The cost of the products to be imported comprises 115.3 million drams. The privilege on exempting from the customs duty is 8 million drams.