50 տարի անց գիտամշակութային STARMUS փառատոնը կրկին գիտնականների կբերի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում 2021թ սեպտեմբերի 6-11-ը կհյուրընկալի գիտության և արվեստի աշխարհահռչակ STARMUS-ի 6-րդ փառատոնը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հուլիսի 22-ին կայացած առցանց միջոցառման ժամանակ պաշտոնապես հայտարարեց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը։
«Երբ անցյալ տարի STARMUS 5-րդի անկացման շրջանակներում ես առաջարկեցի անցկացնել հաջորդ փառատոնը Հայաստանում, մասնակիցներից ոմանք մեծ ոգևորությամբ ընդունեցին այս առաջարկը, իսկ ոմանք, ըստ երևույթին, չգիտեին, թե ինչ երկրի մասին է խոսքը։ Հայաստանը STARMUS VI փառատոնը հյուրընկալելու է մեծ պատասխանատվությամբ, ոգևորությամբ և ակնկալիքներով»,-  ասաց Սարգսյանը։
6-րդ Starmus փառատոնը Հայաստան կբերի աշխարհահռչակ գիտնականների, տիեզերագնացների, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրների, արվեստագետների: STARMUS-ը փառատոն է, որտեղ միասին են հանդես գալիս արվեստը, գիտությունը և տեխնոլոգիաները: Այն երիտասարդ սերնդին ոգեշնչելու, գիտությամբ զբաղվելը պոպուլյար և գրավիչ դարձնելու ձևերից մեկն է:
Նախագահը շնորհակալություն հայտնեց փառատոնի խորհրդին՝ այն Հայաստանում անցկացնելու որոշման համար:
«Մենք բարձր եք գնահատում  այս փառատոնը Հայաստանում անցկացնելու փաստը, Խորհրդի անդամները կարող են վստահ լինել, որ այս փառատոնը հիանալի կազմակերպված և առանձնահատուկ է լինելու: Նա նշեց, որ Խորհրդի անդամները չեն փոշմանի իրենց որոշման համար և հպարտ կլինեն փառատոնը Հայաստանում անցկացնելու մասին որոշմամբ»,- նշեց ՀՀ նախագահը:
STARMUS  փառատոնի խորհրդի անդամ, ամերիկացի աստղագետ Ջիլ Տարտերը նշեց, որ մոտ 50 տարի առաջ` 1971 թվականին առաջին անգամ ԱՄՆ-ն և ԽՍՀՄ-ը համատեղ խորհրդաժողով էին իրականացրել և այն անց էր կացվել Բյուրականում։
«Ես այդ ժամանակ չկարողացա գալ, քանի որ ուսանող էի և հնարավորություն չունեցա մասնակցելու։ Այժմ ես հույս ունեմ, որ կկարողանամ հաջորդ տարի գալ և մասնակցել STARMUS 6-րդ փառատոնին։ Լիահույս եմ, որ ակտիվ ծրագիր կլինի, որպեսզի կարողանանք հնարավորինս շատ ուսանողների ու քաղաքացիների ներգրավել»,- ընդգծեց Ջիլ Տարտերը։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշեց, որ փառատոնի անցկացումը Հայաստանում հնարավորություն է նոր զարկ տալու գիտության, արվեստի և տեխնոլոգիաների ոլորտների զարգացմանը։
«Հաշվի առնելով այս փառատոնի կարևորությունը՝ նախատեսում ենք առանձնահատուկ և նշանավոր համաժողովների և գիտաժողովների շարք անել, ինչպես նաև տարբեր միջոցառումներ, որոնք կմիավորեն գիտությունն ու արվեստը։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանն ասաց, որ փառատոնի թեմատիկ թիրախներից է գիտության և ռոք երաժշտության միավորման կարևորությունը։
«Սա կարող է նպաստել, որ երիտասարդ սերնդի հետաքրքրությունը մեծանա գիտության հանդեպ։ Զբաղվել գիտությամբ նշանակում է լինել առաջադեմ, լինել առաջնորդ և նորարար։ Աշխարհն առաջ տանող ուժերը նորարարական ուժերն են այս ոլորտում տեղի է ունեցել կտրուկ շրջադարձ դեպի տեխնոլոգիական, հատկապես գիտատեխնոլոգիական ուղղություններ»,- նշեց Արշակյանը։
Գիտության և արվեստի աշխարհահռչակ STARMUS փառատոնը 2021 թվականի սեպտեմբերին Երևանում գիտության շուրջ կմիավորի համաշխարհային մակարդակի գիտնականների, արվեստագետների և տիեզերագնացների:
STARMUS VI-ը նվիրված կլինի Մարսին. առաջին՝ խորհրդային MARS 3-ից և ամերիկյան MARINER 9-ից մինչև NASA-ի տպավորիչ առաքելություններն ու Space X-ի հավակնոտ վայրէջքի ծրագրերը։

Фестиваль STARMUS соберет в Армении всемирно известных деятелей культуры и науки
В Армении, 6-11 сентября 2021, пройдет 6-й всемирно известный фестиваль науки и искусства STARMUS. Как сообщает Арменпресс, президент Республики Армения Армен Саркисян официально заявил об этом во время онлайн-мероприятия, состоявшегося 22 июля.
«Когда я предложил провести следующий фестиваль в Армении в прошлом году в рамках 5-го фестиваля STARMUS, некоторые участники приняли это предложение с большим энтузиазмом, а некоторые, по-видимому, не знали, о какой это стране идет речь. Армения с большой ответственностью, энтузиазмом и ожиданиями проведет фестиваль STARMUS VI», - сказал Саркисян.
Шестой фестиваль Starmus соберет в Армении всемирно известных ученых, космонавтов, лауреатов Нобелевской премии и художников. STARMUS - это фестиваль, в рамках которого объединяются искусство, наука и техника. Это один из способов вдохновить молодое поколение, сделать науку популярной и привлекательной.
Президент поблагодарил руководство фестиваля за решение провести его в Армении.
«Мы ценим тот факт, что этот фестиваль пройдет в Армении. Члены Совета могут быть уверены, что этот фестиваль будет прекрасно организован», - отметил президент, подчеркнув, что члены Совета не пожалеют о своем решении, они будут гордиться решением о проведении фестиваля в Армении
Член Совета правления фестиваля STARMUS, американский астроном Джилл Тартер отметил, что около 50 лет назад, в 1971 году, США и СССР провели совместную конференцию, которая проходила в Бюракане.
«Я не смог приехать тогда, потому что был студентом, у меня не было возможности участвовать. Теперь я надеюсь, что смогу приехать для участия в 6-м фестивале STARMUS в следующем году. Я очень надеюсь, что будет активная программа, чтобы мы могли привлечь как можно больше студентов и граждан», - сказала Джилл Тартер.
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян сказал, что одной из тематических целей фестиваля является возможность объединения науки и рок-музыки.
«Это может способствовать росту интереса молодого поколения к науке. Заниматься наукой - значит быть прогрессивным, быть новатором-лидером. Движущей силой в мире является инновация․ В этой сфере произошел резкий поворот в сторону технологических, особенно научно-технологических направлений», - сказал Аршакян.
Всемирно известный фестиваль науки и искусства STARMUS в сентябре 2021 года в Ереване объединит ученых, художников и космонавтов мирового уровня вокруг науки.
STARMUS VI будет посвящен Марсу: от первых, советского MARS-3, американского MARINER 9 до впечатляющих миссий НАСА и амбициозных планов Space X.