Մխիթար Հայրապետյանը ներկա էր պատանի շախմատիստների ուսումնամարզական ամփոփիչ մրցաշարին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանն այցելել է «Ծաղկաձոր-­­2020» ուսումնամարզական հավաք անցկացնող շախմատիստներին:
«Արմենպրեսի» հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում է Երևանի շախմատի ֆեդերացիան: Արդեն 5-րդ օրն է՝ մայրաքաղաքի շախմատային դպրոցների 8-14 տարեկան լավագույն 21 սաները հավաքի ընթացքում վարպետության դասեր և միաժամանակյա խաղաշարեր են անցկացնում, մարզում միտքն ու կամքը: Երեխաներին ուղեկցում են նաև 8 մարզիչներ, որոնցից 4-ը՝ գրոսմայստեր, 2-ը՝ միջազգային վարպետ
Այցի ընթացքում Մխիթար Հայրապետյանը մասնակցեց եզրափակիչ մրցաշարին, որտեղ կիսաեզրափակիչում լավագույն արդյունք ցուցաբերած 7 երեխաները մրցեցին 7 մարզիչների հետ: Պայքարում ուժեղագույնը ճանաչվեց պատանի շախմատիստ Ռոբերտ Փիլիպոսյանը:
«Եվս մեկ անգամ համոզվեցի՝ մի քանի տարի անց շախմատային աշխարհը խոսելու է երիտասարդ հայ շախմատիստների անկասելի հաջողությունների մասին»,- նշեց Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահը: Մխիթար Հայրապետյանը նաև մի քանի պարտիա խաղաց: Հավաքին ներկա էր Ծաղկաձորի քաղաքապետ Արթուր Հարությունյանը:

Мхитар Айрапетян присутствовал на итоговом турнире подготовки юных шахматистов
Президент Федерации шахмат Еревана Мхитар Айрапетян посетил шахматистов, которые проводят учебно-тренировочные сборы “Цахкадзор 2020”.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила Федерация шахмат Еревана.  21 воспитанников шахматных школ столицы в возрасте от 8 до 14 лет уже в течение пяти дней на учебно-тренировочных сборах получают мастер-классы и одновременно проводят турниры, тренируя дух   и волю. С юными шахматистами занимаются 8 тренеров, 4 из которых - гроссмейстеры, 2 -международные мастера.
В финальном турнире принял участие и Мхитар Айрапетян. В турнире 7 юных шахматистов, показавших лучшие результаты в полуфинале, соревновались с 7 тренерами. Сильнейшим был признан юный шахматист Роберт Пилипосян. “Я убежден, что через несколько лет шахматный мир заговорит о невообразимых успехах молодых армянских шахматистов”, - отметил президент  федерации Еревана. Не остался безучастным и Мхитар Айрапетян, он с ребятами провел несколько партий. На турнире присутствовал и мэр Цахкадзора Артур Арутюнян.