Ucom-ը և «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը գործակցում են հանուն առցանց կրթվելու հնարավորության
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս ամառ Ucom-ը «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» հիմնադրամի հետ գործակցությամբ մեկնարկել է  «Աշակերտական առաջնորդության» 3-շաբաթյա առցանց ճամբարը, որի նպատակն է աշակերտների շրջանում խթանել իրենց համայնքների զարգացման գաղափարների հոսքը, սերմանել քաղաքացիական պատասխանատվություն և կապ ստեղծել աշխարհի տարբեր ծայրերում բնակվող իրենց հասակակիցների հետ։ Ucom-ը Հայաստանի 24 համայնքներից 370 ճամբարականի մասնակցության համար տրամադրել է ինտերնետ հասանելիությամբ SIM-քարտեր։
«Յուքոմ» ՓԲԸ մամուլի ծառայությունից «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին, որ Ճամբարի ընթացքում աշակերտները հնարավորություն են ունեցել մասնակցելու Ucom-ի գործադիր ղեկավարների մասնագիտական զարգացման առցանց դասընթացներին և խմբերով աշխատել իրենց համայնքների կարիքներից բխող «Համայնքային ներազդեցության» ծրագրերի մշակման վրա։ Աշակերտական բազմաթիվ ծրագրերից Ucom-ը ֆինանսավորելու է Արմավիր մարզի Բագարան համայնքի աշակերտների համայնքային ներազդեցության ծրագրի իրականացումը։ Բագարանի միջնակարգ դպրոցի աշակերտներն առաջարկում են հիմնել թանգարան և իրենց կողմից մշակված կայք, որոնց միջոցով երեխաները պատրաստվում են ներկայացնել տեղական մշակութային ժառանգությունը։
«Այս վերջին ամիսներին Ucom-ը դժվարությամբ է ընտրել բոլոր նոր նախագծերն ու ծրագրերը, որոնց պետք է մասնակցի։ Սա պայմանավորված է մի շարք օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառներով, այդ թվում՝ նաև COVID-19-ով, բայց «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի այս ծրագրի իրականացմանը չէինք կարող չաջակցել։ Պետք էր ուղղակի տեսնել մեր ղեկավար անձնակազմի ոգևորությունը, որով դասընթացներ վարեցին՝ աշակերտների հետ կիսվելով իրենց փորձով ու գիտելիքով։ Շնորհակալ եմ թե՛ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի թիմին՝ այս հնարավորությունն ընձեռելու համար, և թե՛ մեր գործընկերներին՝ ինտերակտիվ առցանց դասընթացները կազմակերպելու համար», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Սերգեյի Խաչատրյանը։
«Մարտից ի վեր, Հայաստանի կրթական ոլորտն անցավ էական փոփոխությունների միջով, երբ հարյուրավոր աշակերտներ զրկվեցին ուսումը շարունակելու հնարավորությունից։ Երախտապարտ ենք Ucom-ին` COVID-19-ի և թվային միջոցների սղության պատճառով ստեղծված բացը լրացնելու նպատակով մեր աշակերտներին ինտերնետ հասանելիությամբ ապահովելու համար», - ասել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» հիմնադրամի գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Ռուիզ Կլարկը։
«Աշակերտական առաջնորդության առցանց ճամբար»-ին աջակցելը Ucom-ի և «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի միջև հաստատված գործակցության բաղադրիչներից է։ Հիմնադրամի նպատակն է Հայաստանի և Արցախի աշակերտներին ապահովել հավասար կրթական հնարավորություններով։ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը հավաքագրում և վերապատրաստում է տաղանդավոր մասնագետների, ովքեր երկու տարով տեղափոխվում են դասավանդելու համայնքներում, իսկ Ucom-ը մասնակիցներին տրամադրում է ինտերնետ հասանելիություն և սմարթֆոններ։

Ucom and Teach For Armenia partner for connectivity and student leadership
YEREVAN, AUGUST 24, ARMENPRESS. This summer, Ucom partnered with Teach For Armenia to implement a three-week long Virtual Student Leadership Camp that promoted local ingenuity, civic responsibility, and global connectivity among students. Ucom provided 370 campers from 24 communities across Armenia with data cards to participate, Ucom told Armenpress.
During the camp, students tuned into virtual career development workshops led by Ucom executives and worked in groups to design Community Impact Projects that meet needs in their communities. Ucom has selected to fund a Community Impact Microgrant for students from Bagaran village in Armavir Province to make their project a reality. Students from Bagaran Secondary School have proposed establishing a museum and accompanying student-developed website that celebrates their local cultural heritage.
“In recent months, Ucom has had a hard time choosing all the new projects and programs to participate in. This is due to a number of objective and subjective reasons, including COVID-19, but we could not help but support the implementation of this program by “Teach For Armenia”. One just had to see the enthusiasm of our managerial staff that conducted training to share their experience and knowledge with students. I thank both the “Teach For Armenia” team for this opportunity and my colleagues for interactive training”, said Ara Sergei Khachatryan, Director General at Ucom.
“Since March, the educational landscape in Armenia has experienced seismic shifts, with many of our students left out of learning. We’re grateful to Ucom for providing our students with the internet connectivity to bridge the gap created by COVID-19 and the digital divide,” said Ruiz Clarke, Interim CEO of Teach For Armenia.
Ucom’s support of the 2020 Virtual Student Leadership Camp is part of an ongoing partnership with Teach For Armenia (TFA), a nonprofit organization that aims to expand educational opportunity to all children in Armenia and Artsakh. TFA recruits and trains talented individuals to teach for two years in rural communities, for whom Ucom provides internet connectivity and smartphones.