Ucom-ը և «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը գործակցում են հանուն առցանց կրթվելու հնարավորության
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս ամառ Ucom-ը «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» հիմնադրամի հետ գործակցությամբ մեկնարկել է  «Աշակերտական առաջնորդության» 3-շաբաթյա առցանց ճամբարը, որի նպատակն է աշակերտների շրջանում խթանել իրենց համայնքների զարգացման գաղափարների հոսքը, սերմանել քաղաքացիական պատասխանատվություն և կապ ստեղծել աշխարհի տարբեր ծայրերում բնակվող իրենց հասակակիցների հետ։ Ucom-ը Հայաստանի 24 համայնքներից 370 ճամբարականի մասնակցության համար տրամադրել է ինտերնետ հասանելիությամբ SIM-քարտեր։
«Յուքոմ» ՓԲԸ մամուլի ծառայությունից «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին, որ Ճամբարի ընթացքում աշակերտները հնարավորություն են ունեցել մասնակցելու Ucom-ի գործադիր ղեկավարների մասնագիտական զարգացման առցանց դասընթացներին և խմբերով աշխատել իրենց համայնքների կարիքներից բխող «Համայնքային ներազդեցության» ծրագրերի մշակման վրա։ Աշակերտական բազմաթիվ ծրագրերից Ucom-ը ֆինանսավորելու է Արմավիր մարզի Բագարան համայնքի աշակերտների համայնքային ներազդեցության ծրագրի իրականացումը։ Բագարանի միջնակարգ դպրոցի աշակերտներն առաջարկում են հիմնել թանգարան և իրենց կողմից մշակված կայք, որոնց միջոցով երեխաները պատրաստվում են ներկայացնել տեղական մշակութային ժառանգությունը։
«Այս վերջին ամիսներին Ucom-ը դժվարությամբ է ընտրել բոլոր նոր նախագծերն ու ծրագրերը, որոնց պետք է մասնակցի։ Սա պայմանավորված է մի շարք օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառներով, այդ թվում՝ նաև COVID-19-ով, բայց «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի այս ծրագրի իրականացմանը չէինք կարող չաջակցել։ Պետք էր ուղղակի տեսնել մեր ղեկավար անձնակազմի ոգևորությունը, որով դասընթացներ վարեցին՝ աշակերտների հետ կիսվելով իրենց փորձով ու գիտելիքով։ Շնորհակալ եմ թե՛ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի թիմին՝ այս հնարավորությունն ընձեռելու համար, և թե՛ մեր գործընկերներին՝ ինտերակտիվ առցանց դասընթացները կազմակերպելու համար», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Սերգեյի Խաչատրյանը։
«Մարտից ի վեր, Հայաստանի կրթական ոլորտն անցավ էական փոփոխությունների միջով, երբ հարյուրավոր աշակերտներ զրկվեցին ուսումը շարունակելու հնարավորությունից։ Երախտապարտ ենք Ucom-ին` COVID-19-ի և թվային միջոցների սղության պատճառով ստեղծված բացը լրացնելու նպատակով մեր աշակերտներին ինտերնետ հասանելիությամբ ապահովելու համար», - ասել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» հիմնադրամի գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Ռուիզ Կլարկը։
«Աշակերտական առաջնորդության առցանց ճամբար»-ին աջակցելը Ucom-ի և «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի միջև հաստատված գործակցության բաղադրիչներից է։ Հիմնադրամի նպատակն է Հայաստանի և Արցախի աշակերտներին ապահովել հավասար կրթական հնարավորություններով։ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը հավաքագրում և վերապատրաստում է տաղանդավոր մասնագետների, ովքեր երկու տարով տեղափոխվում են դասավանդելու համայնքներում, իսկ Ucom-ը մասնակիցներին տրամադրում է ինտերնետ հասանելիություն և սմարթֆոններ։

Ucom и Teach For Armenia сотрудничают с целью обеспечения онлайн-образования
Этим летом компания Ucom в партнерстве с Teach For Armenia способствовала проведению трехнедельного онлайн-лагеря для учеников-лидеров, целью которого является стимулирование потока идей у учеников для развития своих местных общин, привитие гражданской ответственности и установление связи с их сверстниками по всему миру. Компания Ucom предоставила SIM-карты с доступом в интернет для 370 участников лагеря.
Во течение онлайн-лагеря ученики приняли участие в виртуальных семинарах по выбору карьеры и профессиональному росту, которые были проведены руководящим составом компании Ucom, и работали в группах над созданием проектов воздействия на местные общины, которые бы исходили из нужд тех самых общин, в которых они проживают. Из множества ученических проектов Ucom профинансирует реализацию ученической программы, разработанной для общины села Багаран Армавирской области. Ученики багаранской средней школы предлагают основать музей и создать разработанный ими же веб-сайт, при помощи чего дети смогут представлять местное культурное наследие.
«В последние месяцы Ucom со сложностью выбирает новые проекты и программы, в которых участвует. Это связано с рядом объективных и субъективных причин, в том числе и с ситуацией, возникшей из-за COVID-19, но мы не могли не поддержать реализацию этой программы от Teach For Armenia. Нужно было просто видеть энтузиазм руководящего состава, с которым они проводили тренинги, делились опытом и знаниями с учениками. Я благодарю как команду Teach For Armenia за предоставленную возможность, так и своих коллег за организацию интерактивных онлайн-курсов», - отметил Ара Сергеевич Хачатрян, генеральный директор компании Ucom.
«С марта образовательная среда в Армении испытывает сдвиги сейсмического масштаба, и многие из наших учеников остались без возможности обучения. Мы благодарны Ucom за предоставление доступа к интернету для наших учеников, что поможет преодолеть разрыв, созданный в результате COVID-19 и нехватки цифровых ресурсов», - отметил исполняющий обязанности исполнительного директора фонда Teach For Armenia Руиз Кларк.
Поддержка Ucom «Виртуального лагеря для учеников-лидеров – 2020» является частью текущего партнерства с Teach For Armenia (TFA), некоммерческой организацией, целью которой является расширение возможностей получения образования для всех детей в Армении и Арцахе. TFA набирает и обучает талантливых людей, чтобы они преподавали в течение двух лет в сельских общинах, для которых Ucom предоставляет доступ к интернету и смартфоны. ___________________________________________________________