Հայաստանը կարող է հայտնվել շատ բարձր թվայնացված կառավարվող երկրների խմբում. Արշակյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի կողմից էլեկտրոնային կռավարման զարգացման հետազոտության մասնագետների կանխատեսմամբ՝ Հայաստանը շուտով կհայտնվի շատ բարձր թվայնացված կառավարվող երկրների շարքում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին օգոստոսի 26-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
«Հետազոտության արդյունքերով Հայաստանն ընդգրկվել է մարդկային կապիտալի զարգացման աճի առաջանցիկ տեմպով պետությունների ցանկում: Հետազոտության հեղինակների կանխատեսմամբ, Հայաստանը շուտով կփոխի իր խումբը և բարձր թվայնացվածներից կտեղափոխվի շատ բարձր թվայնացված կառավարվող երկրների խումբ»,- ասաց Արշակյանը:
Նախարարը նշեց, որ նույն հետազոտության արդյունքներով Հայաստանը 2020 թվականին 2018թ. նկատմամբ բարելավել է իր դիրքերը 19 կետով և գրանցել ամենամեծ առաջընթացներից մեկն ասիական տարածաշրջանում` 87-րդ տեղից բարելավելով իր դիրքը մինչև 68-րդ տեղը:
Արշակյանը հավելեց, որ մշակվել է Հայաստանի Հանրապետության թվայնացման 2020-2025թթ. ռազմավարության նախագիծը: Սահմանվել են թվային օրակարգի առաջնահերթ զարգացման ուղղությունները: Ընթացիկ փուլում են թվայնացման գործընթացները և կիբեռանվտանգության ստանդարտների մշակման գործընթացը:

Armenia may appear in list of very high digitized governed countries – minister
YEREVAN, AUGUST 26, ARMENPRESS. According to the specialists of the UN e-government development survey, Armenia will soon appear in the list of very high digitized governed countries, Minister of High Technological Industry Hakob Arshakyan said during a press conference today.
“According to the survey results Armenia is in the list of countries with very highly developed human capital. According to the forecasts of the research specialists Armenia will soon change its group from high EDGI to the very high EDGI group”, the minister said.
The minister said according to the survey in 2020 Armenia has improved its positions by 19 points compared to 2018 and recorded the highest progress in the Asian region, capturing the 68th place against the previous 87th.
Minister Arshakyan informed that Armenia’s 2020-2025 draft digitization strategy has been developed. The digitization processes and the process of developing cyber-security standards are underway.