Հայաստանը կարող է հայտնվել շատ բարձր թվայնացված կառավարվող երկրների խմբում. Արշակյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի կողմից էլեկտրոնային կռավարման զարգացման հետազոտության մասնագետների կանխատեսմամբ՝ Հայաստանը շուտով կհայտնվի շատ բարձր թվայնացված կառավարվող երկրների շարքում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին օգոստոսի 26-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
«Հետազոտության արդյունքերով Հայաստանն ընդգրկվել է մարդկային կապիտալի զարգացման աճի առաջանցիկ տեմպով պետությունների ցանկում: Հետազոտության հեղինակների կանխատեսմամբ, Հայաստանը շուտով կփոխի իր խումբը և բարձր թվայնացվածներից կտեղափոխվի շատ բարձր թվայնացված կառավարվող երկրների խումբ»,- ասաց Արշակյանը:
Նախարարը նշեց, որ նույն հետազոտության արդյունքներով Հայաստանը 2020 թվականին 2018թ. նկատմամբ բարելավել է իր դիրքերը 19 կետով և գրանցել ամենամեծ առաջընթացներից մեկն ասիական տարածաշրջանում` 87-րդ տեղից բարելավելով իր դիրքը մինչև 68-րդ տեղը:
Արշակյանը հավելեց, որ մշակվել է Հայաստանի Հանրապետության թվայնացման 2020-2025թթ. ռազմավարության նախագիծը: Սահմանվել են թվային օրակարգի առաջնահերթ զարգացման ուղղությունները: Ընթացիկ փուլում են թվայնացման գործընթացները և կիբեռանվտանգության ստանդարտների մշակման գործընթացը:

Армения может оказаться среди стран с высоким уровнем оцифровки управления: Аршакян
По прогнозам специалистов по исследованию развития электронного управления ООН, Армения скоро окажется в числе стран с высоким уровнем оцифровки управления.
Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 26 августа сказал министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян.
“По результатам исследования Армения включена в список государств с опережающими темпами роста человеческого капитала. По прогнозам авторов исследования, Армения скоро сменит свою группу и из прежней будет переведена в группу стран с высоким уровнем оцифровки управления”, - сказал Аршакян.
Министр отметил, что по итогам того же исследования Армения в 2020 году улучшила свои позиции на 19 пунктов - с 87-го до 68-го места, и зафиксировала одно из самых больших достижений в азиатском регионе.
Аршакян добавил, что разработан проект стратегии оцифровки Республики Армения на 2020 – 2025 гг. Определены направления первоочередного развития цифровой повестки дня. В процессе находятся оцифровка и разработка стандартов кибербезопасности.