Արմեն Սարգսյանն Էմոմալի Ռահմոնին տեղեկացրել է ԼՂ-ի հետ կապված վերջին զարգացումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Էմոմալի Ռահմոնին՝ Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահ Սարգսյանը Էմոմալի Ռահմոնին տեղեկացրել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված վերջին զարգացումների մասին.
«Ինչպես գիտեք, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հորդորից հետո, Մոսկվայում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարների խորհրդակցությունների արդյունքում ընդունվեց համատեղ հայտարարություն՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ից հումանիտար նպատակներով հրադադարի հաստատման մասին: Այդուհանդերձ, հրադադարը մնում է փխրուն և անկայուն: Խախտելով իր ստանձնած պարտավորությունները՝ Ադրբեջանը շարունակում է ռազմական գործողություններ իրականացնել առաջնագծի տարբեր հատվածներում: Հուսով ենք, որ ադրբեջանական կողմը հավատարիմ կմնա հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և առաջիկա օրերին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում արյունահեղությունը կդադարեցվի»:

Президент Армении проинформировал президента Таджикистана о событиях в Нагорном Карабахе
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил Эмомали Рахмону поздравительное послание в связи с его переизбранием на пост президента Республики Таджикистан.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Армен Саркисян также проинформировал Эмомали Рахмона о последних событиях, связанных с Нагорным Карабахом.
«Как вам известно, после призыва президента Российской Федерации Владимира Путина в Москве после консультаций между министрами иностранных дел Армении, Азербайджана и России было принято совместное заявление о прекращении огня в гуманитарных целях с 10 октября 2020 года. Тем не менее режим прекращения огня остается хрупким и нестабильным. Нарушая взятые на себя обязательства, Азербайджан продолжает вести боевые действия на различных участках линии фронта. Мы надеемся, что азербайджанская сторона будет придерживаться режима прекращения огня и кровопролитие в зоне карабахского конфликта прекратится в ближайшие дни».