Իրանն ուժեղացրել է սահմանների պահպանությունը՝ ԼՂ-ում իրավիճակի սրմամբ պայմանավորված
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի զինվորականներն ուժեղացրել են իրենց սահմանների պահպանությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ առկա իրավիճակով պայմանավորված: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին, այս մասին հոկտեմբերի 23-ին հայտարարել է երկրի զինված ուժերի ներկայացուցիչ, գեներալ Աբոլֆազ Շեկարչին:
Նա մատնանշել է հակամարտության գոտուց Իրանի տարածք արկերի ընկնելը՝ կողմերին խորհուրդ տալով՝ չանցնել Իրանի կարմիր գծերը և իրենց խնդիրները լուծել երկխոսության ճանապարհով, այլապես՝ Իրանը չի հանդուրժի:
Հոկտեմբերի 1-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի հրետանու 5 արկեր հայտնվել են Իրանի տարածքում, որից 2-ը՝ բնակելի տան վրա։ Վիրավորվել է 6 տարեկան երեխա: Հոկտեմբերի 22-ին Ադրբեջանը կրակ է բացել Իրանի սահմանամերձ բնակավայրերի տների ուղղությամբ:

Иран, в связи с обострением ситуации в Нагорном Карабахе, усилил охрану своих границ
Иранские военные службы в связи с обострением ситуации вокруг Нагорного Карабаха усилили пограничную охрану. Как сообщает «Арменпресс», ссылаясь на “РИА Новости”, об этом 23 октября заявил представитель вооруженных сил страны генерал Аболфаз Шекарчи.
Он сослался на обстрел иранской территории из зоны конфликта, посоветовав сторонам не переходить красные линии Ирана, решать свои проблемы путем диалога, иначе Иран не потерпит.
1 октября на территорию Ирана попали 5 артиллерийских снарядов Вооруженных сил Азербайджана, 2 из которых попали в жилой дом. Пострадал 6-летний ребенок. 22 октября Азербайджан открыл огонь по домам в приграничных районах Ирана.