Կապան-Ագարակ գյուղ ճանապարհն ամբողջովին անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո. Կապանի համայնքապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի մարզի Կապան-Ագարակ գյուղ ճանապարհն ամբողջովին անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, ինչի պատճառով ՀՀ քաղաքացիները դադարել են օգտվել այդ ավտոճանապարհից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Ազգային ժողովում կազմակերպված աշխատանքային քննարկման ընթացքում ասաց Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանը:
«Մենք ունենք երեք խնդրահարույց ճանապարհ` Կապան-Գորիս, Կապան-Ճակատեն և Կապան-Ագարակ գյուղ: Կապան-Գորիս ճանապարհը գործում է, Կապան-Ճակատենը գործում է, սակայն Կապան-Ագարակ գյուղ տանող հատվածը ստիպված ենք եղել չօգտագործել, որովհետև ամբողջովին անցել է թշնամու հսկողության ներքո»,- ասաց Փարսյանը:
Համայնքապետը նշեց, որ կա այլընտրանքային ճանապարհ, որն ամբողջովին հիմնանորոգման կարիք ունի ու մի քանի անգամ ավելի երկար է:
«Ճանապարհը չօգտագործելու պատճառով` որոշ առումով Ագարակ գյուղի, Եղվարդի և Ուջանիսի գյուղացիները շրջափակման մեջ են ընկել»,- նշեց Գևորգ Փարսյանը:
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը կազմակերպել է աշխատանքային քննարկում՝ «Սահմանամերձ շրջաններում ստեղծված իրավիճակի, առկա խնդիրների, լուծման ուղիների, սահմանների ճշգրտման, պահպանության եւ անվտանգության ապահովման հարցերի վերաբերյալ» թեմայով:

Дорога Капан - село Агарак полностью перешла под контроль Азербайджана: мэр Капана
Автодорога Капан - село Агарак Сюникской области полностью перешло под полный контроль Азербайджана, в связи с чем граждане Армении перестали пользоваться этой трассой. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил мэр Капана Геворг Парсян в ходе рабочего обсуждения, организованного в Национальном собрании.
“У нас есть три проблемные дороги: Капан - Горис, Капан - Чакатен и Капан - село Агарак. Дороги Капан – Горис, Капан - Чакатен действуют, но мы не сможем пользоваться дорогой, ведущей в село Агарак, потому что она полностью находится под контролем противника”, - сказал Парсян.
Мэр отметил, что есть и альтернативная дорога, которая требует капитального ремонта и она в несколько раз длиннее.
“Из-за неиспользования этой дороги жители сел Агарак, Егвард и Уджанис в некотором смысле оказались в блокаде”, - отметил Геворк Парсян.
Парламентская фракция “Процветающая Армения” организовала рабочее обсуждение на тему “О ситуации в приграничных районах, существующих проблемах, путях решения, уточнении границ, их охране и обеспечении безопасности”.
В рамках реализации трехстороннего заявления, подписанного 9 ноября  премьер-министром Армении, президентами России и Азербайджана, между Арменией и Азербайджаном формируются новые границы.